Parfém Fata Morgana No. 1 aneb Vonná stezka v Botanické zahradě

Věděli jste, že téměř z osmdesát procent poznáváme svět kolem sebe zrakem, ale jen asi dvě procenta z toho si pamatujeme? Čichem naproti tomu vnímáme asi jen dvě procenta informací kolem sebe, ale skoro osmdesát procent z nich si v sobě uchováváme? Proto jsme se v rámci vzdělávacího programu Vonná stezka rozhodli provést návštěvníky botanickou zahradou právě i pomocí čichu.

IMG_0746

V rámci sedmi zastavení v jednotlivých expozicích představíme aromatické rostliny a jejich vůně. Vzdělávací projekt vznikl díky spolupráci Botanické zahrady hl. m. Prahy s přední českou odbornicí na vůně Petrou Hlavatou. Ve skleníku Fata Morgana se v lednu letošního roku zrodilo první zastavení Vonné stezky, které přiblíží vůně tropických rostlin. V budoucnu se návštěvníci mohou těšit na další stanoviště ve venkovních expozicích: Rozárium, Svatojánské byliny, Biblické rostliny, Svatá Klára, Japonská zahrada, Strom vůní na vinici.

První zastavení Vonné stezky: Fata Morgana

Úvodní stanoviště našeho nového vzdělávacího projektu se nachází v tropickém skleníku Fata Morgana. Milovníkům vůní přiblíží postup, kterým vznikal unikátní parfém Fata Morgana No. 1, který je nedílnou součástí tohoto zastavení.

V těsné blízkosti tropického jezera je zavěšený speciální měděný kotel, v němž olejová vonná směs v průběhu minulého roku zrála a část parfému je tu uložena dodnes. Autorem kotle je výtvarník Vojtěch Jirásko. K devíti vybraným složkám parfému si návštěvníci mohou přivonět na doprovodném vzdělávacím panelu umístěném uvnitř skleníku. V jeho blízkosti uvidí i strom kananga vonná (Cananga odorata), z jehož květů se získává luxusní silice velmi smyslné vůně, známá pod označením ylang-ylang. Právě ta je základní složkou parfému Fata Morgana No. 1.

Parfém Fata Morgana No 1 (10)

Tajemství unikátního parfému Fata Mogana No. 1

Parfém je složen z pečlivě volených ingrediencí zahrnujících vonné látky z květů, semen, kůr, listů a dřev tropických bylin i dřevin, z nichž některé je možné si prohlédnout přímo v expozici tropického skleníku Fata Morgana. Směsi jedenadvaceti vonných silic dominuje vůně květů ylang-ylang (Cananga odorata) a citronové trávy (Cymbopogon citratus). Dalšími složkami jsou například vanilka, skořice, kardamom, hřebíček či zázvor.

Parfém byl vytvořen přímo ve skleníku o zimním slunovratu roku 2016. Poté byl zakopán v expozici nížinného lesa, aby nasál informaci o místě, schován před světlem i zraky návštěvníků. Po jarní rovnodennosti byl obohacen o další silice a umístěn do speciálního kotle, v němž část původního parfému zraje dodnes. Kolem letního slunovratu byl odebrán vzorek a předán laboratoři, aby podle něj vyrobila identický parfém. Parfém je nyní možné zakoupit ve skleníku Fata Morgana za 499 Kč (objem balení 5 ml) v limitované edici 950 kusů.

Tisková konference a křest parfému Fata Morgana No 1 (9)

Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353