Na zámku v Litni se odehraje open air koncert Rusalka v parku s Kateřinou Kněžíkovou v hlavní roli

Výběr nejznámějších árií ze slavné opery Rusalka přednesou operní pěvci při open air představení Rusalka v parku 28. srpna v zámeckém areálu v Litni. U příležitosti oslav 10. výročí založení neziskové organizace Zámek Liteň a Festivalu Jarmily Novotné zde na rozměrné scéně vystoupí sólisté Kateřina Kněžíková, Richard Samek, Jan Martiník, Jana Kurucová, Symfonický orchestr Českého rozhlasu v čele s dirigentem Robertem Jindrou a další. Vedle kvalitního hudebního přednesu návštěvníky potěší multimediální produkce bratrů Cabanů v podobě velkoplošných projekcí, s tanečním doprovodem. Umělci i organizátoři tímto koncertním provedením zároveň vzdají poctu jednomu z nejslavnějších českých hudebních děl všech dob – opeře Rusalka, která byla poprvé uvedena před 120 lety.

Středočeská malebná obec se pyšní zámeckým sídlem s přilehlým parkem, které oplývá svým nezaměnitelným půvabem a geniem loci. Právě toto místo vyhodnotil pro ztvárnění zmíněného operního skvostu jako dokonalé osobitý režisér, choreograf a scénograf Michal Caban, který chystá multimediální podobu projektu: „Protože se Rusalka v parku odehraje ve speciálním prostředí, pracujeme na přípravách projektu již více než rok, abychom nepodcenili žádnou ze složek. Lokalitu parku jsme si vybrali proto, že v něm je krásné jezírko, a vůbec přírodní scenérie je k opeře Rusalka naprosto adekvátní a bude hrát také velký význam v rámci naší inscenace. Návštěvníci uslyší klíčové scény z opery. Jedná se o koncertní provedení, tedy orchestr a pěvci budou na pódiu zpívat své party a zámecký park plánuji využít vizuálně a chci do něj zapojit tanečníky, kteří budou operu hrát v reálném prostředí.,“ vykresluje konkrétní obrysy představení Michal Caban.

Open air koncert Rusalka v parku se stane zároveň poděkováním podporujícím institucím, umělcům i jednotlivcům: „Po těch deseti letech existence neziskové organizace i festivalu se sluší poděkovat všem, kteří nás podpořili, vystupovali v Litni i na dalších našich projektech, přijeli a napsali o tom, co děláme. Pro mě samotnou je radost to se všemi oslavit. Koncert má benefiční charakter a část výtěžku ze vstupného poputuje na opravu oranžerie – kulturní památky v zámeckém areálu v Litni,“ vysvětluje ředitelka neziskové organizace Zámek Liteň a Festivalu Jarmily Novotné, Ivana Leidlová.

Maximální kapacita hlediště je až dva tisíce osob, což ale letos organizátoři nepředpokládají, a nakonec i vítají vzhledem k protipandemickým opatřením. „Záleží nám rovněž na pocitu bezpečí přítomných, aby měli dostatečné rozestupy. I tak nás ale velmi těší, že navzdory nejistému období, v němž se nacházíme, je zájem o vstupenky ze strany veřejnosti vskutku značný,“ dodává Leidlová.

Účinkují:

Kateřina Knežíková – Rusalka

Richard Samek – Princ

Jan Martiník – Vodník

Jana Kurucová – Cizí knežna a Ježibaba

Jarmila Balážová, Markéta Böhmová, Tamara Morozová – 1., 2. a 3. Žínka

Symfonický orchestr Českého rozhlasu

Robert Jindra – dirigent

Nezisková organizace Zámek Liteň, z.s., založená Ivanou Leidlovou na počátku roku 2012, si dala za cíl obnovit a pozvednout jméno a odkaz světoznámé pěvkyně Jarmily Novotné a českého šlechtického rodu Daubků. Zámek Liteň organizuje multižánrový Festival Jarmily Novotné, vytvořil a pečuje o muzejní sbírku, podporuje a iniciuje vznik nových autorských počinů, podporuje mladé umělce a obnovuje kulturní památky v areálu zámku Liteň.

Organizace mimo jiné vydala reedici memoárů Jarmily Novotné Byla jsem šťastná, spolupodílela se na vydání hudebního CD Jarmily Novotné Opera Recital, organizuje mistrovské pěvecké kurzy pro mladé pěvce a postupně rozšiřuje vzdělávací kurzy o další obory. V roce 2014 pořádala open air koncert Pocta Jarmile Novotné pod vedením Jiřího Bělohlávka a za účasti světově uznávaných českých operních pěvců. V roce 2013 Zámek Liteň, z.s. inicioval a financoval osmnáctiměsíční mezinárodní historický výzkum a vydání knihy o Jarmile Novotné pod vedením historika, spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka. Hlavním výstupem tohoto výzkumu a současně vrcholnou událostí Festivalu Jarmily Novotné 2015 bylo vydání historicky první monografie o Jarmile Novotné s názvem Baronka v opeře.

V roce 2017, u příležitosti 110. výročí narození pěvkyně, organizace uspořádala operní gala Pocta Jarmile Novotné 2017 s předními tuzemskými i zahraničními pěvci, ve spolupráci se SOČRem. V roce 2018 se uskutečnily první Liteňské hornové dny, které tak položily základ nové zdejší hudební tradici. Na podzim 2019 vyšla pod hlavičkou Zámku Liteň kniha Skutečný zpěv, v originále True Singing o technice zpěvu, z pera světově uznávané pěvkyně a mentorky Margreet Honig, v překladu české mezzosopranistky Markéty Cukrové. Počínaje stejným rokem, našel v zámeckém areálu v Litni své pravidelné dějiště happening základních uměleckých škol s názvem ZUŠ Open.

Vedle osobnosti Jarmily Novotné Zámek Liteň, z.s. podpořil dosud žijící a stále plně tvořící uměleckou legendu, pana Jiřího Suchého. Organizace se stala koproducentem dokumentu režisérky Olgy Sommerové s názvem Jiří Suchý – Lehce s životem se prát a v roce 2016 produkovala a finančně zaštítila dokument Jiří Suchý: Moje souboje a boje, který vznikl z iniciativy režiséra Jiřího Vondráka a Jiří Suchý jej dostal jako netradiční dárek k 85. narozeninám.

Vrcholnou událostí jubilejního 10. ročníku Festivalu Jarmily Novotné 2021 se stane open air projekt Rusalka v parku. Půjde o koncertní provedení opery Rusalka Antonína Dvořáka, které zároveň připomene 120. výročí premiéry jedné z našich nejúspěšnějších oper. V hlavních rolích se představí pěvci Kateřina Kněžíková, Richard Samek, Jan Martiník a Jana Kurucová. V sobotu 28. srpna poprvé zažije zámecký park v Litni rozměrnou scénu, jejíž součástí bude multimediální produkce v režii bratrů Cabanů. Desátý ročník festivalu nabídl rovněž tradiční Interpretační kurzy v Litni 2021 (14.–18. června), tentokrát pod pedagogickým vedením Margreet Honig a Simony Houda Šaturové. Kurzy byly završeny oblíbeným závěrečným koncertem 18. června. V říjnu se pak na zámku uskuteční přehlídka základních uměleckých škol v rámci celorepublikového projektu ZUŠ Open.

Více infa: www.zamekliten.cz

 

Facebook: www.facebook.com/FestivalJarmilyNovotne

 

Instagram: https://www.instagram.com/zamek_liten/

 

Foto: www.zamekliten.cz