Mráz zvířatům v ZOO Tábor nevadí, více práce mají ošetřovatelé

Mrazivé počasí těchto dnů, kdy rtuť v teploměru klesá až pod mínus 15 stupňů Celsia, některým zvířatům chovaným v ZOO Tábor velmi vyhovuje. Připomíná jim totiž jejich domovinu. Typickým příkladem jsou arktičtí vlci, mývalové severní či tygři ussurijští. Ošetřovatelé ale mají více práce, kromě odklízení sněhu musí častěji kontrolovat nezamrzající napáječky.

lama_na_snehu_zoo_tabor (2)
„Z pohledu zimního období, chováme v zoologické zahradě dvě skupiny zvířat. První jsou zvířata, jejichž domovina leží v klimaticky stejných či drsnějších zeměpisných šířkách. Tyto druhy, například rys ostrovid, mývalové severní, medvědi hnědí, tygři ussurijští či arktičtí vlci, jsou pro zdárné přečkání zimy velmi dobře evolučně vybaveni. Během naší zimy nevyžadují žádné zvláštní podmínky,“ podotkl zoolog a manažer ZOO Tábor Ondřej Kott.
Hůře jsou na tom zvířata, která pochází tropických oblastí světa. „To se týká hlavně papoušků, kapybar, tamarínů žlutorukých, lvů či surikat. Těm musíme během zimního období zajistit teplé zázemí,“ dodal Kott.
Více práce mají nyní hlavně ošetřovatelé a ostatní zaměstnanci táborské zoologické zahrady. Pravidelně sledují nezamrzající napáječky, aby zvířatům nechyběla voda. Po každé sněhové nadílce také preventivně odklízejí sníh z voliér, aby se předešlo případnému propadu přetížených střech.
Přijďte se do ZOO podívat na dovádění zvířat na sněhu. Celou zimu až do konce března má otevřeno každou sobotu a neděli od 9 do 16 hodin.

Foto: ZOO Tábor / Ondřej Kott

1920x1080px_osudy_hvezd