Medobraní – sladké zahájení Hlineckého duhového léta

Hlinecké duhové léto bude zahájeno v památkové rezervaci lidové architektury Betlém v sobotu 29. června. Celý den od 10 do 17 hodin se ponese ve znamení medu, vůně perníku a veselých barev. Základní organizace Českého svazu včelařů Hlinsko si pro návštěvníky připravila ochutnávky medu, přednášky s medovou tematikou a jeho užití v kuchyni a lidové medicíně, ukázky medobraní nebo proskleného včelího úlu. Milovníci hudby ocení vystoupení kapely Naslouchej mandarinkám, předskokana zpěváka Tomáše Kluse na jeho turné Ani si nesedejte 2013 a koncert chrudimského Big Bandu.


Na Medobraní, které se ponese ve znamení žluté barvy, nemůže chybět dětské ministudio Sluníčko Hlinsko. Veselou náladu podpoří také studentský divadelní soubor GT Hlinsko s masopustní fraškou o lidských ctnostech a nectnostech s názvem Neřesti. Ten, kdo chce léto zahájit nevšední relaxací, může navštívit Turistické informační centrum a uvolnit se při medové masáži Miluše Řezáčové. Děti čeká zajímavé putování za záchranou Duhového království, mohou si ozdobit medový perníček, vyrobit voskovou svíčku nebo zjistit spoustu zajímavých věcí ze života včel na včelí stezce. Program zpestří celodenní tradiční jarmark s ukázkou lidových řemesel.

Soutěž o Řád hlinecké medové vařečky
Gastronomické fajnšmejkry a zvědavce potěší velká kulinářská soutěž o Řád hlinecké medové vařečky. Zapojit se mohou úplně všichni. Znáte nějaký osvědčený recept na medový zákusek nebo buchtu? Upečte ji a celou přineste spolu s receptem 29. června mezi 10. a 12. hodinou do Turistického informačního centra. Nezapomeňte uvést své jméno, příjmení, adresu, telefon nebo email, seznam a množství použitých surovin, pracovní postup, případně zajímavou historku, která se k receptu nebo vašemu vaření váže. Porota vyhodnotí ten nejlepší medový recept ve 13 hodin na betlémském pódiu. Recepty budou zveřejněny na internetových stránkách Hlineckého duhového léta a předány mediálním partnerům.
Milovníci dobré kuchyně, kteří si na vaření či pečení sami netroufají, mohou navštívit jednu z »medových« hlineckých restaurací a v týdnu od 24. června do 28. června a ochutnat její »medové« menu. Na hlasovací lístek bude možné zapsat hodnocení pokrmu a kontaktní údaje a vhodit jej do připravené krabičky. Z losování, které proběhne v rámci programu Medobraní po 13. hodině, vzejdou tři výherci, kteří obdrží poukazy do vybraných restaurací a věcné ceny. Přehled zapojených medových restaurací naleznete na internetových stránkách Hlineckého duhového léta nebo na facebooku Hlinecko.
Pokud se rozhodnete oživit spolu s pořadateli zahájení léta a přijdete v medovém nebo včelím kostýmu, vstupné v hodnotě 25 Kč (děti do 15 let 10 Kč, děti do 3 let zdarma) vám bude odpuštěno.

Aktuální informace na: www.hlinsko.cz

Foto: www.hlinsko.cz