Klára má svátek, přijďte ho oslavit na vinici v Troji!

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravila na vinici sv. Kláry akce pro milovníky vína. Na 12. srpna je plánována oslava svátku patronky místního vinohradu – Klára má svátek! Ponese se v piknikovém duchu a pro návštěvníky budou připraveny piknikové balíčky. Další akcí, která se koná hned příští týden, ve středu 18. srpna, je Den Rulandského modrého. Při obou příležitostech, ale i mimo ně, mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit vína ročníku 2020. V současné době dozrává viná réva a v září, na Oslavách sklizně na vinici sv. Kláry, se budou moci návštěvníci přesvědčit, jaký bude další ročník 2021.

Botanická zahrada v Troji je z pohledu produkce vína světovým unikátem. Jako jedna z mála botanických zahrad na světě se může pyšnit vlastním produkčním vinohradem a kolekcí vlastních vín. „Akce na vinici sv. Kláry se již staly tradicí. Rád bych pozval milovníky vína jak na oslavy svátku patronky vinice – sv. Kláry, tak na Den Rulandského modrého. Vrcholem vinařské sezóny pak budou oslavy sklizně, které se uskuteční o víkendu 18. a 19. září,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Klára má svátek, pozvěte ji na piknik

Patronka trojské vinice sv. Klára slaví svátek 12. srpna. A tento den se sluší oslavit právě vínem z místní produkce. Pro návštěvníky budou připraveny piknikové balíčky, obsluha poradí vhodné víno napárované s obsahem balíčku, zapůjčí skleničky i piknikovou deku. Cena piknikového balíčku je 275 korun, k tomu je ještě třeba zaplatit zálohu 200 korun Kč za zapůjčenou deku a skleničky a standardní vstupné do botanické zahrady.

Rulandské modré – poznejte víno mnoha tváří

Za týden se na vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek. Tentokrát se pozornost zaměří na jednu konkrétní odrůdu, a sice starobylou odrůdu Rulandské modré. Její historie tu sahá až do dob Karla IV. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob. Dobré ročníky nabízejí červené víno s výborným potenciálem k dlouhodobému zrání. Ročník 2020 nebyl červeným vínům příliš nakloněn, návštěvníci se ale mohou těšit na výborný klaret – bílé víno vyrobené právě z hroznů Rulandského modrého. Den Rulandského modrého připadá na 18. srpna. Na terase u Vinotéky sv. Kláry bude od 13 hodin připravena volná minidegustace čtyř vzorků z místní produkce z této odrůdy. Zájemci tak budou moci odhalit, jaký rozsah chutí umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Žetony na minidegustaci budou v prodeji v baru vinotéky v ceně 150 korun za čtyři vzorky.

Oslavy sklizně se skvělým burčákem

K pozdnímu létu patří tradiční oslavy sklizně neboli vinobraní. Na vinici sv. Kláry si Oslavy sklizně užijete 18. a 19. září. Chybět nebude ani burčák ze zdejších hroznů. V nabídce bude též výběr jídla a pochutin, které skvěle doladí gurmánský zážitek. A návštěvníci se mohou těšit i na lákavý doprovodný program a hudební produkce.

Do botanické zahrady nejenom za vínem

Botanická zahrada v Troji neláká návštěvníky pouze na víno, ale také na právě probíhající výstavy a prohlídky. Ve skleníku Fata Morgana aktuálně probíhá výstava jedovatých pokojových rostlin Nechte jedy na pokoji aneb Jedovaté pokojovky ve Fata Morganě. Představují se zde jedovaté exotické rostliny, které jsou běžně k vidění v našich bytech. Současně probíhá i přehlídka jedovatých cykasů, sukulentů a dalších jedovatých tropických rostlin s názvem Co Maryša ještě neznala. Zákeřné rostliny z našich zahrad i volné přírody, které jsou významnými zdroji léčiv a zároveň se mohou stát nebezpečným jedem, zase představuje expozice Ďáblova zahrádka.  Kromě jedovatých výstav se v září uskuteční další tradiční akce, a to soutěžní výstava bonsají v Japonské zahradě a také výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana.

Podrobné informace o akcích Botanické zahrady Praha najdete na stránkách https://www.botanicka.cz/clanky/akce/prehled-nasich-akci.

 

Foto: www.botanicka.cz

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353