Jak si užít cestování?

Cestování sebou přináší nejrůznější zážitky a nezřídka jsou spojeny i s tím, jaký dopravní prostředek zrovna použijete. Níže přinášíme několik důležitých tipů a vychytávek, díky kterým si užijete přesuny jak na silnici, tak ve vzduchu, nebo třeba po vodě.

dovolena zabava

Shuttle

Hotelové, nebo letištní shuttle busy jsou především dodávky s více sedadly. Jsou určené pro dopravu menšího počtu osob například z letiště do hotelu, nebo do centra městeček, k nákupním centrům, či na hotelovou pláž. Tyto cesty absolvují kyvadlově i několikrát za den. Pokud máte možnost, vyhněte se místům nad koly. Omezíte tak nepříjemné drncání, i když se ho nejspíš úplně nezbavíte. „Před tím, než se usadíte, zkontrolujte, zda jde u vašeho sedadla otevřít okénko, někdy je čerstvý vzduch k nezaplacení a mnohem méně zdravotně rizikový, než klimatizace, kterou mají řidiči v oblibě pouštět na úrovni otevřeného mrazáku,“ vysvětluje Lenka Pátek z CK Blue Style.

4 - lod

Loď

Tipů pro cestování na lodi je mnoho, ale asi největším rizikem je nastydnutí, respektive ofouknutí. A to i za plného slunce a v parném létě. Nepodceňujte proto doplňky v podobě parea, nebo většího šátku, můžete si tím ušetřit mnoho následných komplikací. Kdo trpí nevolnostmi, neměl by zapomínat na kinedryl, který si lze vzít i preventivně, pokud nemáte zkušenost s tím, jak reaguje váš žaludek na plavbu po moři v lodi s plochým dnem, tedy bez kýlu. Na výletní lodi se též můžete setkat s tím, že na záchodech se nesplachuje toaletní papír, ale vyhazuje se do odpadkového koše vedle mísy.

Člun

Pro jízdu na člunu je důležité poslouchat pokynů kapitána, který dbá na to, aby byl člun správně vyvážen. Pokud patříte k prostorově objemnějším, nebo váhově nadprůměrným, určitě zapomeňte na možnost, že byste si sedli na příď člunu. „Podél člunů bývají na bocích zavěšena lana. Pozor na ně, bývají dosti hrubá a hrozí, že při neopatrném vylézání z vody do člunu byste se o ně mohli nepříjemně odřít,“ varuje Lenka Pátek. Na těchto lanech bývají také zavěšeny fendery, tedy distanční vaky z plastu, které zabraňují koliznímu kontaktu s jinými loděmi. O ně je možno se praštit při neopatrném vynořování, například při šnorchlování.

3 - jak si vybrat misto v letadle

Letadlo

Máte-li možnost seatingu, tj možnost vybrat si místo, kde budete v letadle sedět, zvolte sedadla v první řadě, nebo u křídel. Tam bývají nouzové východy a tím pádem i více místa na nohy. Sedadla do uličky mají několik výhod, kromě možnosti snáz se postavit a projít se při dlouhém letu, tak i snadnější dostupnost toalety. Sami si zvolte, zda je vám milejší výhled z okénka, nebo vyšší pohodlí a cestovatelský komfort.

Vlak

Nepodceňujte sílu místenky, příplatek za ni není veliký a za jistotu na dobrém místě to stojí. Uprostřed vagonu budete ušetřeni monotónních zvuků od drncajících kol a kraje vagonu zase znamenají snadnou dosažitelnost toalety. Vagony řazené za lokomotivou se vyznačují stabilnější a klidnější jízdou než vagony na chvostu vlaku. Blízkost jídelního vozu je také důležitá, zejména na delších trasách.

4 - autobus

Autobus

Spousta lidí si při možnosti výběru sedadla sedá do zadní části autobusu. Přitom místa vzadu mají celou řadu nevýhod, lidé ze zadních míst opouští autobus většinou jako poslední a sedět nad motorovým prostorem sebou zároveň může nést nepříjemné následky v podobě zvýšených vibrací, hluku a naftového aroma. Sedět vzadu u motoru má své ale i své drobnou výhodu, v zimních měsících je blízkost motoru zárukou stabilního tepla. Bohužel totéž může platit i v létě, přestože bude v autobuse foukat klimatizace.

Taxi

Pokud se rozhodnete použít pro přesun v zahraničí taxi, rozhodně se informujte na cenu. Zejména pak v arabských zemích se zkuste na ceně odvozu přímo domluvit. Zdejší taxikáři bývají svolní ke smlouvání a můžete si být takřka jisti, že na vašem přesunu stejně vydělají, ať usmlouváte jakoukoliv cenu. Bývá bezpečnější a venkoncem i pohodlnější usadit se na zadní sedadla, než vedle řidiče.

Foto: CK Blue Style, archiv