Epikurejské putování za půvaby Kosu

Přestože patří Kos k menším řeckým ostrovům, jeho hlavní trumfy sem lákají turisty spolehlivě. Obdiv si zaslouží zdejší nádherné pláže, křišťálově čisté moře i atraktivní turistické lokality. Navíc je zde díky bujné vegetaci opravdu skvělé klima.

recko

Na Kosu totiž kromě kamínkových a písečných pláží najdete i horské louky porostlé tymiánem či šalvějí a okresní silničky jsou osazeny kvetoucími oleandry a stromy eukalyptu. Přestože je zdejší příroda nespoutaná, nejde o žádnou divočinu. Pokud jste zvyklí na určitou úroveň cestování a neradi děláte kompromisy, ať už u kvality poskytovaných služeb, nebo čistoty a upravenosti hotelového areálu, neměla by vaší pozornosti ujít oblast Kardameny. Nachází v ní celá řada kvalitních hotelů, které poskytují cestovatelům dokonalé zázemí, čímž přispívají ke strávení pohodové dovolené. „Jedním z hotelů, který si na Kosu vydobyl opravdu vysokou reputaci je Mitsis Norida Beach, v němž máme i Croco a Blue cluby. Díky tomu budete mít o zábavu postaráno jak vy, tak vaše děti,“ říká Václav Nekvapil, mluvčí CK Blue Style. U hotelu dokonce naleznete plovoucí nafukovací ponton, ze kterého si můžete užít rozdováděné skoky do vody. Na vaši bezpečnost přitom budou dohlížet plavčíci na loďkách. Ti dávají pozor, aby se nikomu nic nestalo, a jsou připraveni zasáhnout a pomoci, pokud by to bylo opravdu potřeba. Ostatně na hotelech z řetězce Mitsis jsou velmi přísné standarty jak personálního servisu, tak i čistoty a jedničku s hvězdičkou si zaslouží i zdejší hotelová kuchyně, které patří k tomu nejlepšímu, co se dá v Řecku najít.

KOS Mitsis Norida 02

Ostatně dobré jídlo je jednou z dominant Řecka i jeho ostrovů a Kos v tomto ohledu není žádnou výjimkou. Na ulicích i nárožích tu najdete příjemné taverny a restaurace servírující to nejlepší ze středomořské kuchyně v řeckém stylu. Pokud by vás lákaly lokální suroviny, určitě se vydejte do Agory, kde se nachází jediná tržnice na celém ostrově. K dostání tu jsou výrobky z olivového dřeva, olivová kosmetika, olivy nakládané v soli, nebo pravý tymiánový med, jehož výroba je pro tuto oblast typická. Kromě něj místní míchají i speciální směs horských bylinek, ze které vaří horský čaj. Tím Řeci léčí všechny možné zdravotní neduhy, od horečky, přes zimnici a nachlazení až po úpal.

Jak jsme již zmínili, ostrov není největší a jeho pobřeží dá dohromady jen nějakých 112 kilometrů, ostatně je vyhledávaným cílem mezi cyklisty, kteří ho zvládnou přejet za jediný den. Kos je díky vysokému počtu jízdních kol často přezdíván malým Amsterdamem, ač má dokonce větší hustotu kol na počet obyvatel než zmiňovaná cyklistická velmoc. Díky převážně nížinatému povrchu se po ostrově jezdí opravdu příjemně a rozhodně neprohloupíte, pokud si zde nějaké kolo půjčíte, půjčoven je dost a ceny jsou nízké.

KOS Mitsis Norida 04

Na pobřeží se rozprostírají jedny z nejkrásnějších pláží v Řecku. Mezi nejoblíbenější letoviska se řadí Lambi, Marmari či Psalidi. Na své si zde přijdou turisté všech věkových kategorií, mladí oceňují tepající letoviska s dostatkem noční zábavy, starší generace si zase libuje v krásných přírodních scenériích a pro všechny tu jsou výlety na okolní ostrovy.

KOS Mitsis Norida 01

Kos ale nabízí mnohem více a to i díky své strategické poloze, jelikož se nachází uprostřed Egejského moře a jen asi 5 kilometrů od tureckého pobřeží. Tato výhodná poloha je hlavním klíčem k dalším oblíbeným aktivitám, kterými jsou výlety po dalších řeckých ostrovech. V těsné blízkosti se jich nachází hned šest a každý z nich je docela jiný. Na Pserimu najdete dlouhou písečnou pláž, Kalymnos je zase známý jako ráj horolezců a potápěčů. A pokud vás například zaujala kykladská architektura na Santorini, můžete podobné stavby vidět v přístavu Mandraki na ostrově Nissyros. Typicky bílé domečky s modrými okenicemi doplňuje zdejší klášter Panagia Spiliani, který má kapli ukrytou v jeskyni. Velkým zážitkem je i procházka po dně kráteru Stefanos, což je spící, ale stále činná sopka. Ta místo žhavé lávy dští jen výpary síry a po dně bublá fantaskně zbarvená geotermální voda, jejíž výpary se usazují na okolních skaliskách. Kráter samotný si můžete dobře prohlédnout z vesničky Nikia, která se nachází na vrcholku skály, a domečky jsou srovnány do sněhobílých terasovitých uliček. Kromě výhledu na spící vulkán nabízí i několik kavárniček, taveren a pohled na moře či skalnaté pobřeží.

KOS Mitsis Norida 06

Blízkost tureckého pobřeží můžete využít při dalším z výletů, plavba lodí z hlavního města Kos do tureckého Bodrumu trvá zhruba hodinu a během jediného dne tak můžete navštívit dva kontinenty!

Ovšem za antickými památkami nemusíte cestovat až do Turecka, samotný Kos jich skýtá více než dost. Jednou z takových zajímavostí je Hippokratův strom, což je platan, o kterém se říká, že je starý 2 500 let. Tento slavný řecký učenec, který je považován za zakladatele moderní medicíny, byl zdejší rodák a říká se o něm, že byl potomkem jiného bájného řeckého lékaře Asklépia. Po něm je pojmenovaná antická nemocnice, jedna z nejzajímavějších kulturně-architektonických památek ostrova. Komu by to ještě nestačilo, může navštívit i zdejší archeologické muzeum disponující mnoha vykopávkami a v městském přístavu najdete pozůstatky hradu rytířů Řádu sv. Jana ze 14. století. Jeho zajímavostí je, že při budování použili dělníci také starší antický materiál, který se na ostrově už nacházel, takže se v této stavbě, která je celou dominantou Kosu, mísí antika se středověkem.

KOS Mitsis Norida 05

Kos přeje také romantikům, je zde celá řada malebných opuštěných zátok s nevelkými plážemi. Dlouhé pláže s pohledy na široce otevřené moře si zase užijete v zálivu táhnoucím se od pláží Magic až po Camel Beach na jihu ostrova. Na východě ostrova jsou zase skalnaté zátočiny s tyrkysovým mořem. Pro načerpání blahodárné energie je jako stvořená oblast Agios Fokas, která je známa svými termálními prameny v lázních Emprós Thermá. Horké slané prameny tu vyvěrají z podzemí přímo do moře, které je obklopeno vyčnívajícími skalisky. Ideální místo pro nevšední relaxační lázeň! Tyto přírodní lázně se nachází jen asi deset kilometrů od hlavního města a pojedete-li autem, narazíte po cestě na řadu taveren a malebných restaurací, ve kterých můžete při zpáteční cestě zakončit stylově svůj odpočinkový den.

Foto: CK Blue Style, archiv