Do botanické zahrady v Troji přišlo jaro a láká na první květy

Příroda již ohlašuje jaro a nové roční období je patrné i v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. V expozicích jsou vidět jarní květy narcisů, ladoněk a krokusů, rozkvétají první tulipány, konkrétně skalničkový tulipán Kaufmannův. Pozadu nezůstávají ani keře a stromy, kromě tradiční zlatice (zlatého deště) kvetou i mandloně, japonské višně a meruňky a na Pivoňkové louce lze již zahlédnout první rozkvetlé magnolie. V oblasti expozice Stráň, kde jsou zachované zbytky původní vegetace a vznikla zde i nová expozice Archa Bohemica, upozorňující na ohrožené druhy české květeny, vyniká žlutě kvetoucí křivatec český pravý. Jedná se o kriticky ohroženou cibulovinu, která je typická pro oblast Prahy a středních Čech. Ze zimního spánku už se probudily i včely z úlů umístěných v expozici Medonosných rostlin a včel. Botanická zahrada rovněž připravuje další oblíbenou výstavu motýlů, z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou do Prahy doputovaly první motýlí kukly. Výstava začíná 7. dubna.

„V pondělí 20. března začalo podle astronomického kalendáře jaro, ovšem u nás v botanické zahradě už o sobě dalo vědět o něco dříve. V záhonech již najdete první květy narcisů, a dokonce i tulipánů, které doplňují kvetoucí krokusy, ladoňky a hyacinty. Za pozornost stojí nenápadný křivatec český pravý, který je původním klenotem na území zahrady a má zde stále dobré podmínky pro svou existenci. Poměrně brzo již začaly rozkvétat i první magnolie na Pivoňkové louce. Botanická zahrada tak poskytuje příjemné prostředí pro první jarní procházku,“ uvádí ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy Bohumil Černý.
Kriticky ohrožený křivatec český pravý je v Praze doma

Motýli už se slétají ve Fata Morganě

Trojská zahrada rověž připravuje další z oblíbených jarních výstav. Přehlídka exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana bude v letošním roce zaměřena na kouzlo proměny.
Do Prahy už doputovala první zásilka kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z nich se ve skleníkové expozici vylíhnou krasavci několika desítek druhů. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, stěhovavý monarcha (Danaus plexippus) nebo jeho příbuzný, asijský Danaus chrysippus. Součástí výstavy bude také vývojový model motýla, díky němuž návštěvníci uvidí velikostní rozdíly – od miniaturních vajíček přes různě velké housenky až po motýla s obrovským rozpětím křídel. Výstava Motýli, kouzlo proměny se koná od 7. dubna do 21. května.

 

Více infa: www.botanicka.cz

Foto: www.botanicka.cz