10 mýtů a pověr o dovolené v Řecku

Podle mnoha vyjádření cestovních kanceláří patří letošní rok Řecko mezi nejoblíbenější destinace mezi českými turisty. Přesto je s Řeckem spojena celá řada mýtů a nepravdivých informací, které lidi od cesty do této destinace odrazují. Tady je výčet těch největších nesmyslů, které lze najít na českém internetu.

20180601_161022

  1. Ostrovy jsou zaplavené uprchlíky

Mediální hysterie, která se rozpoutala s uprchlickou vlnou, rezonuje v myslích lidí bohužel ještě stále. Co na tom, že realita byla a je úplně jiná. Faktem zůstává, že Řecké ostrovy jako Kos, Kréta, Samos, nebo Lesbos s uprchlíky žádný problém nemají a jestli na nich nějací jsou, tak to nikterak neovlivní kvalitu vaší dovolené. Své by o tom mohli vyprávět všichni, kteří na zmíněné ostrovy v posledních dvou letech zavítali.

IMG_5935

  1. Řekové jsou líní a neochotní

Jeden z nejstupidnějších předsudků vůči Řekům je, že nejsou pracovití. Jsou pracovití, ale svým vlastním tempem. Každý má svůj osobní přístup k práci a rozhodně nelze srovnávat výkonost jedince přenášet na celý národ. To, že vám přijde, že zde spousta lidí jen tak posedává a nic nedělá, ještě neznamená, že se život v zemi zastavil a neděje se vůbec nic. Podobné je to i s ochotou, pokud nastoupíte na hotelovou obsluhu se zaťatými pěstmi a školometskou angličtinou v zupáckém rytmu, potážete se se zlou. Nejde ale o národní charakteristiku, ale o obrannou reakci jednotlivce. Široký slovanský úsměv a pozvolné vysvětlování s chápajícím přibrukováním vám přinese mnohem větší úspěch ve vašem jednání.

20180531_132418

  1. Výběr jídla je velmi omezený

Řada lidí si stěžuje, že oproti Turecku, Egyptu a Tunisku, je výběr jídla na hotelech v Řecku skromný, kvalita nevalná a množství nevelké. Na tyto povzdechy tradičních řízkařů a paštikářů ale nic nedejte, za kvalitním jídlem se v Řecku chodí ven. „V místních tavernách a restauracích najdete obrovský výběr nejrůznějších jídel. Řecko je kulinářská destinace, kde v každé taverně vaří podle trochu jiného rodinného receptu a opravdu se vyplatí vyzkoušet to samé jídlo v několika tavernách po sobě,“ říká mluvčí CK Blue Style Václav Nekvapil s tím, že ať už jde o musaku, gyros, souvlaki, řecký salát, chortu, keftedesy, baklavu, chalvu nebo řecký jogurt slazený medem. K tomu připočtěte nakládané ovoce, olivy ve slaném nálevu, čerstvé jehněčí z grilu a monstrózní výběr skvělých řeckých vín, je u tabule vždy na co se těšit.

DCIM100MEDIAYUN00231.jpg

  1. Z řecké kuchyně se strašně přibírá

Středomořská kuchyně patří díky vysokému obsahu ryb, různorodosti salátů a velkému množství zeleniny a ovoce k té vůbec nejzdravější. Ručička váhy se ale bude samozřejmě řídit především vaším výběrem a pokud se budete futrovat po celou dovolenou steaky a grilovaným masem, detoxu a redukce hmotnosti se dočkáte jen stěží.

IMG_5935

  1. Na řeckých ostrovech je děsný čurbes

Odpadové hospodářství má v každé zemi svá pravidla a je pravdou, že našinec může někdy zůstat perplex z toho, jakým způsobem se nakládá s odpadky v Řecku. Není to ale specifikum jen této destinace, volnější mravy v odhazování odpadků trápí celý Balkán. Neznamená to ale, že by se zde popelnice nevyvážely, jen jich je trochu více. Například plastových obalů s vodou je zde více (a také zabírají více místa), protože se jich zkrátka spotřebuje více. Nicméně Řekové dbají na čistotu svých hotelů, resortů i pláží příkladně, protože moc dobře vědí, že jde o jejich národní poklad. A u Karlštejna také nenajdete hory odpadků.

20180530_102516

  1. Řecko je předražené

To, že benzín na řeckých ostrovech stojí bratru čtyřicet korun je vykompenzováno tím, že auto, které si tu lidé nejčastěji pronajímají je miniaturní bílé vozítko z kategorie citroen C1, nebo peugeot 107. Ty mají miniaturní motory a komickou spotřebu. S cenou na kilometr se tak dostanete na zhruba stejnou úroveň, jako s octavií u nás doma. Jinak je cenová relace podobná jako jinde v Evropě, tedy s výjimkou exkluzivních pláží a center velkých měst. Ale i to je v našich končinách běžné.

DCIM100MEDIAYUN00171.jpg

  1. Řekové jsou pyšní a koukají na nás jako na občany druhé kategorie

K častému nedorozumění mezi našinci a Řeky může dojít při večerním posezení nad lahvinkou dobrého vína. Řekové totiž mají něco, čemu se říká národní hrdost, což je vlastnost v mnoha duších Čechů zakrnělá. Konverzace, která původně vypadala nevinně, se může strhnout v celkem slušnou hádku, neboť Řekové nedají na svou zem dopustit, ať je na tom sebehůře. A mimochodem, to že je země na pokraji bankrotu je taktní nezmiňovat.

IMG_5931

  1. Pláže jsou přecpané k prasknutí

Řecko není Chorvatsko. Obrovskou výhodou Řecka a řeckých ostrovů je, že když se vám nelíbí například na hotelové pláži, můžete se vydat autem na jakoukoliv jinou a nejpozději do čtvrt hodiny jízdy najdete překrásnou pláž bez lidí.

IMG_5660

  1. Řečtina se nedá naučit a anglicky se tu nedomluvíte

Kalimera…, Kalispera…, Kalinichta…, základní řecké fráze si při troše snahy osvojíte velmi snadno. Díky tomu se na vás budou Řekové tvářit o mnoho přívětivěji a shovívavěji, asi jako když potkáte cizince, který se vám lámanou češtinou snaží popřát „Topfrý dén.“ Navíc luštit řecká písmena na nápisech může být někdy i docela zábava. Jazyková vybavenost je jinak na řeckých ostrovech velmi dobrá, dokonce i v odlehlých oblastech se dorozumíte celkem slušně anglicky, případně německy.

 

  1. V Řecku jsou jen samé skály a zeleň žádná

Hornatá a skalnatá krajina v Řecku sebou přináší o poznání jiné pohledy, než na jaké jsme zvyklí z našich luhů a hájů. Tvrdit ale, že jde jen o písek a kamení je holý nesmysl, na ostrovech najdete spoustu zeleně, ať už jde o olivovníky, cypřiše, mandlovníky, fíkovníky, ovocné stromy, ale i platany, borovice, rohovníky a duby. Navíc zhruba celá jedna polovina řeckého území je pokryta lesy, od horských jehličnanů až k přímořskému typu vegetace.

Foto: archiv/CK Blue Style