Zdeněk Svěrák: Chci ještě něco napsat

V neděli 28. března 2021 oslaví dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel Zdeněk Svěrák pětaosmdesátiny. U příležitosti tohoto významného životního jubilea Zdeňka Svěráka vychází trojalbum, kde pod názvem Skoro všechno naleznou dospělí i dětští posluchači souhrn nahrávek jeho autorské a interpretační tvorby (kromě nahrávek Divadla Járy Cimrmana), které v průběhu desítek let vznikaly pro Supraphon.

Pane Svěráku, vzpomenete si na chvíle, když se poprvé vaší povídce dostalo audiopodoby?

Na takové věci se nezapomíná. Jako mladý redaktor Československého rozhlasu jsem se pokusil napsat nedělní pohádku. Jmenovala se Tři auta a natočil ji v roce 1963 režisér Jan Fuchs.  Mou první povídku přečetl na mikrofon František Filipovský. Jmenovala se Ruina musí být opředena. Obě události byly tehdy svátkem nejen pro mě, ale i pro mé rodiče, kteří se mnou u rádia poslouchali.

 

Proč jste začal s tvorbou pro děti a jak se liší práce na textu určeném dětem?

Pro děti jsem se rozhodl psát s pocitem, že nejsem zralý na to, abych dospělým čtenářům měl co říci. První knížkou, vlastně útlým sešitem, se stal poučný příběh Proč malíři nestačí plnovous. Vydalo ho nakladatelství Albatros. Později mi při tvorbě pro děti pomohla skutečnost, že jsem se stal otcem a mé dvě děti vyžadovaly na noc takzvané vyprávění z hlavy. Věděl jsem, co je baví a při čem se nudí.

Supraphon u příležitosti vašich letošních narozenin vydává velký komplet nahrávek. Co jste si pomyslel, když vám tento záměr zavolala producentka Naďa Dvorská?

Naďa přišla s nápadem, že by se ten soubor mohl jmenovat VŠECHNO. Tomu jsem se vzepřel, protože chci ještě něco napsat. Když souhlasila s názvem SKORO VŠECHNO, plácli jsme si. Supraphon, s nímž spolupracujeme dlouhá léta, mi tím dárkem udělal radost. Nezbývá mi než doufat, že potěší i posluchače.

Komplet Zdeněk Svěrák – Skoro všechno obsahuje:

Povídky, Horká neděle aneb Vynechané povídky, Nové povídky, Po strništi bos, Strážce nádrže, Tatínku, ta se ti povedla, Pan Buřtík a pan Špejlička, Tři auta, Krápník a Františka, Kolo se zlatými ráfky, Radovanovy radovánky, Operky, Ty nejlepší písničky v novém kabátě

Celkový čas: 23 hodiny a 51 minut

 

Podívejte se na teaser zde:

 https://www.youtube.com/watch?v=L8ko9uT2mws

MULTILINK:

 https://lnk.to/ZdenekSverakSkoroVsechno

 

Foto: Supraphon / Martin Kubica, Lukáš Kadeřábek, Jiří Chaloupek

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353