Všechny rockové pecky ze začátku kariéry Petry Janů v jednom kompletu!

Zlaté poprockové období výrazných hudebních osobností Petry Janů a Oty Petřiny nyní mapuje komplet 4CD! Petra Janů na sebe upozornila roku 1972 v Jihlavě při pěvecké soutěži talentů. Kromě poroty zaujala i přítomné zástupce divadla Semafor, kam nastoupila už v sezóně 1972–73, aby učinkovala v oblíbené adaptaci Erbenovy Kytice. Zde pohostinsky vystupovala také skupina C&K Vocal, kterou Petra Janů načas posílila. S ní se také v polovině 70. let dostala poprvé do studia, aby zpívala na debutovém albu Generace (1977). Na hudebních základech i aranžmá tady participoval kytarista Ota Petřina, který byl od raných singlů a prvních čtyř alb Petry Janů neodmyslitelný, což dlouho platilo také o textaři Zdeňku Rytířovi.

foto alan pajer df30716e

Autorský tandem Ota Petřina – Zdeněk Rytíř znamenal pro začátky sólové kariéry Petry Janů takovou jistotu, že v roce 1977 odešla ze Semaforu. Během toho roku vznikly nahrávky pro první tři singly, jež měly zasloužený ohlas u publika i kritiky, a album Motorest (1978). Debutový titul přinesl rychlý vzestup popularity. Anketa Zlatý slavík ještě cenu Skokan roku neměla, protože ta by jinak připadla Petře Janů, která ze čtyřicátého devátého místa postoupila na druhé!

foto alan pajer ota petrina 7a5259c8

Na jaře roku 1979 nahrála Petra Janů album Exploduj! (1980). Veškerých, dost možná »nejnabroušenějších«, kytarových partů z české kotliny přelomu 70. a 80. let se ujal sám Ota Petřina, který v aranžmá počítal také s dechovou sekcí, orchestrem a sbory C&K Vocalu.

foto alan pajer a108dc0f

Mezi první významné změny v osmdesátých letech patřil autorský rozchod Oty Petřiny se Zdeňkem Rytířem. Na začátku osmé dekády však postupně vznikal repertoár třetího alba Já & my (1981) v kompletu poprvé na CD, kdy byla Petřinova hudba poprvé svorníkem textů šesti textařů, mezi nimiž měli častější zastoupení Pavel Vrba, Eduard Krečmar a Pavel Kopta. Vznikla tak ještě pestřejší kolekce nálad, kterým opět sekundovala vynikající skupina Oty Petřiny.

foto alan pajer 61498981

Výjimečné vybočení v diskografii Petry Janů představuje čtvrté album Ročník 50 (1984), zde poprvé na CD, které nahráli s Otou Petřinou na sklonku roku 1983 ve dvou. Zatímco první strana obsahuje čtyři relativně kratší skladby s texty Pavla Vrby a Eduarda Krečmara, druhou s titulní suitou Petřina navíc otextoval a generační výpověď pojal jako duet.

foto alan pajer 1890390e

Čtyři alba Petry Janů a Oty Petřiny postavily velmi pevné základy k další nezpochybnitelné kariéře této výrazné zpěvačky. Alba jsou v unikátním kompletu doplněna bonusy, biografickým textem a fotografiemi z archivu Alana Pajera, který stál za všemi LP obaly. Komplet Petra & Petřina vychází 10. listopadu 2017 na CD, MP3 a FLAC.

foto alan pajer 29e9ea66 foto alan pajer 0a15f46f da0b751e foto alan pajer petrina db4bc5be

Foto: Supraphon / Alan Pajer


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353