Vladimír Železný: Denně vypiju lahev vína

Alexander Hemala včera vyzpovídal v pořadu Dobrý večer, Česko! někdejšího europoslance a bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného. A řeč byla o víně. „Pyšně prohlašuji, že denně vypiju lahev vína,“ netají se znalec vína Železný, rozhořčený z úvah o uvalení spotřební daně na víno. „Byla by to první spotřební daň na víno ve střední Evropě a druhá v Evropě. Zapomínáme na to, že jsme už vinařům daň uvalili a velice neférovou. Jde o poplatek do vinařského fondu. Každý vinař musí platit padesát haléřů z každého litru, který vyrobí,“ rozčiluje se. Spotřební daň na víno by ale údajně do státní poklady přisypala až dvě miliardy korun.


„Poctivý český vinař, který pod moravskou etiketou dá do lahve pravé moravské víno, to nepřežije,“ prorokuje Železný. „Jediná výrobní daň je ve Francii a kéž bychom platili takovou daň. Oni platí 86 haléřů na jeden litr vína, ale neplatí do fondu, ze kterého se u nás hradí třeba také natáčení filmu nebo neefektivní billboardy. My tuhle propagaci nepotřebujeme,“ ohrazuje se Vladimír Železný.
České víno se vlivem spotřební daně prodraží v řádech desítek korun. V západní Evropě kvůli ceně neobstojí. „Naše vína nikdy nebudou schopna konkurovat ve Francii nebo ve Španělsku, tam díky dotacím z EU vyrábí víno za pár korun na lahev, vše ostatní mu kryje dotace,“ vysvětlil Železný.
Dnes v 19.55 hodin bude na TV Barrandov v pořadu Dobrý večer, Česko! zpovídat moderátorka Martina Kociánová Annu Brichtovou, předsedkyni Výboru na obranu práv rodičů. Co vadí rodičům na sexuální výchově na školách?

Foto: TV Barrandov


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353