Víme, co četla Petra Černocká o Vánocích

Legendární filmová čarodějnice Saxana, zpěvačka a herečka Petra Černocká má ráda knížky. A když nyní vstoupil básník Miloš Mareš na oficiální literární dráhu vskutku razantně – trojitým knižním debutem, rozhodla se jej poznat. Marešovi v nakladatelství Noxi totiž vyšla jeho knížka básní Než bude ze mě země, knížka aforismů Co slovo to berla a knížka epigramů A tak si to seru v protisměru.

mares-cernocka_4638
Tři svébytná originální literární díla, která spojuje nejen jméno autora, ale také nápaditá grafická úprava a fotografie Lubomíra Šedivého a členění do pěti kapitol s totožným názvem: O lásce, O nás, O životě a smrti, Jenom tak a Píčoviny. „Mám ráda moudré lidi a ráda se od nich něco dozvím a poučím,“ řekla Petra Černocká, která během Vánoc všechny tři nové knížky přečetla. Sama totiž skládá muziku a píše i texty, takže ji práce nového kolegy zajímala.

O MUŽÍCH
Chovají se
jako hluší
I když píchnou
ženě duši
nic jim nebrání
v dalším píchání

Když se Miloše Mareše zeptáte, jak člověka vlastně napadne napsat aforismus, odpoví, že vlastně ani neví. Prostě si ve svém domku v horách uprostřed nebe pustí vážnou hudbu, vezme si papír a tužku a za chvíli má aforismu celou hromadu. Prý už jich takhle najednou napsal během dopoledne 270. Má tyhle chvíle rád, je to příjemná odbočka od jeho podnikání, od starostí našeho světa, které si nás stejně najdou, ať už utečeme kamkoliv.

O LÁSCE
Prý vyrobili
náhražku
Tak si šetřím
na flašku

Miloš Mareš před lety míval v humoristickém časopise Dikobraz rubriku (D)OSLOVINY. Byla úspěšná, čtená a jemu krátká básnická forma epigramů vyhovovala. Pak ale přišla doba, kdy mu do žertování a ironie moc nebylo. Musel nejen překonávat podnikatelské překážky, ale navštívila ho i vážná nemoc. Překonal obojí a zase přišla potřeba si to trochu ironicky rozdat se světem, ale také sám se sebou. A baví ho to.

MANŽELSKÁ
V prdeli sperma
a ještě ty ser ma

img_4544_clr

O autorovi:
Miloš Mareš vyrůstal jihočeském Milevsku, vybudoval úspěšnou firmu na čištění peří, v současné době žije v zrekonstruované staré chalupě uprostřed hor. Jak píše na obálkách Marešových knih Marie Formáčková, vystřídal několik zaměstnání, a když to šlo, začal podnikat: „Prodával textil, ale taky švestky, vyráběl svícny… A snad to způsobila jeho duše básníka, jeho potřeba pořídit si křídla a vzlétnout do oblak, že se nakonec vrhnul na peří.“

Knihy si můžete objednat zde:

http://www.noxi.cz/autori/134-milos-mares.html

Foto: www.noxi.cz


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353