Václav Neckář bude mít vlastní pamětní medaile!

Pražská mincovna vydá emise zlatých a stříbrných pamětních medailí Václava Neckáře v den jeho narozenin 23. října. U příležitosti 50 let spolupráce a prvních nahrávek pro vydavatelství Supraphon v roce 2015 chystá Pražská mincovna emisi zlaté a stříbrné pamětní medaile Václava Neckáře. Stane se tak na konci října, kdy zároveň tento legendární český zpěvák a herec – držitel ocenění Síň slávy Akademie populární hudby, vydá své nové album Mezi svými. Vydání této pamětní medaile bude zároveň i dodatečnou oslavou loňských Neckářových sedmdesátin.


Realizace této emise probíhá v tomto případě netradičně, počínaje autorem výtvarného návrhu či medailérem přes použité technologie, až po balení. Autorem výtvarného návrhu medailonu se stal mnohostranně nadaný umělec, výtvarník, skladatel a muzikant Jaromír Švejdík, kterého pojí s Václavem profesní i osobní vazby. Podílel se například na realizaci comebackového alba Dobrý časy, na hitu Půlnoční a objeví se i mezi autory na chystaném novém albu.
Pro Jaromíra byla práce na medaili novou zkušeností a do projektu se rád zapojil. Z navrženého designu medailonu je na první pohled patrný pro Jaromíra Švejdíka charakteristický grafický styl a jistá tajemnost jeho portrétů. Na reversu medaile je potom dominantní silueta Václava Neckáře v jeho typickém výskoku, kterým zcela změnil interpretaci tehdejší domácí pop music.


V kombinaci s drážkami vinylového nosiče připomíná dobu před 50 lety, kdy vznikaly první nahrávky Václava Neckáře pro Supraphon. Černobílá grafika kresebného návrhu přímo vyzývala rytce a medailéry Pražské mincovny k netradičnímu převedení do jemné plastiky medailonu. Kromě klasické ražby s ojedinělým střídáním leštěných a matovaných ploch tak vznikly černo- stříbrné medailony s využitím netradiční technologie studeného smaltu.
Do návrhu a zpracování medailonu se přímo zapojil samotný Václav Neckář, takže výsledná ražba je nejen inspirována tímto fenoménem české populární hudby a filmu, ale bude v ní přímo i »kus Václava«. Václav Neckář tak bude jedním z autorů – rytců své medaile. Osobně si do sádrového modelu, který stojí na začátku celého složitého procesu výroby medaile, vyryl část svého portrétu.


Medaile bude k dispozici v luxusním balení, jehož součástí bude booklet zachycující výrobu a přípravu medaile, a grafický list s portrétem Václava Neckáře od Jaromíra Švejdíka (u všech zlatých bude navíc signován autorem). Svým nákladem, provedením a celkovým zpracováním se medailon zařadí také mezi numismatické rarity.
Nové album Václava Neckáře Mezi svými pak vyjde 31. října a bude obsahovat zcela nové písně převážně s vánoční tematikou.

PAMĚTNÍ MEDAILE VÁCLAV NECKÁŘ – PŘEHLED EMISE
ZLATÁ MEDAILE
– ryzost: 999,9/1000 Au
– náklad: 70ks
– průměr: 37mm
– hmotnost: 1Oz (31,1g)
– provedení: proof (špičková kvalita)
– hrana: hladká číslovaná

STŘÍBRNÁ MEDAILE

– ryzost: 999/1000 Ag
– limit emise: 2000ks
– průměr: 37mm
– hmotnost: 1Oz (31,1g)
– provedení: proof, smalt
– hrana: hladká číslovaná

Foto: Supraphon / Lukáš KadeřábekWarning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353