Václav Chaloupka: Korok byl z fantastické rodiny překážkových koní

Na závěr dnešní televizní Show Jana Krause se diváci mohou těšit na čerstvého sedmdesátníka Václava Chaloupku, legendárního českého žokeje, který se dvakrát zúčastnil Velké národní steeplechase v Liverpoolu, čtyřnásobného vítěze Velké pardubické, vynikajícího trenéra, chovatele koní a organizátora dostihů.

_AKF_9982

Když se u nás zakládala dostihová stáj, sháněli se dostihoví koně. My jsme si tehdy vybrali Kámoše a Lásku a k tomu nám ještě předvedli koníka, který měl v očích nádhernou jiskru, a vůbec to byl velice charismatický typ, měl ale bohužel exteriérovou vadu – v karpálním kloubu měl vytočenou nohu a byl přikleklý, takže bylo jasné, že bude mít pro skákání hendikep. Byl ale z fantastické rodiny překážkových koní, měl prostě skvělé geny,“ vzpomíná na to, jak přišel téměř zadarmo ke svému koni Korkovi, se kterým později vyhrál třikrát Velkou pardubickou.

_AKF_9971

On si svůj problém uvědomoval,“ dodává pan Chaloupka a popisuje, že si Korok vytvořil svůj vlastní styl skoku. „Začal běhat překážky, a když jsem s ním vyhrál svůj první překážkový dostih, kde porazil velmi dobré soupeře, začali jsme koketovat s tím, že bychom to zkusili v Pardubicích.“ Prestižního závodu Velká pardubická se pak společně zúčastnili v roce 1969, a nečekaně vyhráli. „Díky tomu se stal Korok národním hrdinou.“ V jedenácti letech pak Korok odešel po pětadvaceti vyhraných významných dostizích do chovu. Kolika let se nakonec Korok dožil? Co tkvělo za jeho úspěchem? A co znamená být takzvaným prubířem? To a mnohem více se dozvíte v dalším dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause již dnes večer na Primě.

_AKF_9964

V dalším dílu Show Jana Krause se představí herci Václav Kopta, Petra Nesvačilová, Jiří Havelka a žokej Václav Chaloupka. Premiéru nového dílu Show Jana Krause uvidíte dnes, ve středu 10. října, ve 21.35 hodin na Primě.

Foto: TV Prima