Třídenní koncertní maraton Martina Chodúra začíná

Od pátku do neděle najezdí Martin Chodúr 2.106 kilometrů. Ve středu se vrátil z desetidenní dovolené ve španělské Andalusii, kde byl před několika lety s přítelkyní Ivonou a kam se letos vypravili i s 3,5 letým synem Martinem. „Pro Martínka byla tenhle dovolená ve znameních samých poprvé. Poprvé letěl letadlem a poprvé viděl moře, fascinoval ho viadukt klenoucí se mezi dvěma skálami ve městě Ronda,“ říká Chodúr .

Martin Chodur v Lidicich (photo Lukas Muron) 2

Dnes se z Beskyd, kde s rodinou žije, vydá do středočeských Lidic na Děkovný koncert, který se každoročně koná v předvečer pietní vzpomínky v Lidicích. Koncert je věnovaný všem přeživším lidické tragédie z 10. června 1942. Spolu s Martinem na tomto koncertě vystoupí operní sopranistka Lucie Silkenová a Ústřední hudba Armády ČR. Součástí programu Děkovného koncertu pro Lidice bude čtení jmen 88 zavražděných lidických dětí a »Světla z oken lidických domů«, rozsvěcení svíček na místech původních lidických domů. „Cílem tohoto koncertu je upozornit širokou veřejnost, že vzpomínka na tragédii v Lidicích je stále živá, zvláště ve vzdálených částech světa a současně projevit úctu a dík těm, kteří lidickou tragédii přežili a jsou stále mezi námi. Když se začátkem tohoto desetiletí začal chystat film Lidice, požádali mne jeho tvůrci o závěrečnou píseň do tohoto filmu,“ říká Chodúr.

Martin Chodur se synem Martinkem (2019, spanelska Andalusie) 4

Nakonec si ji sice nevybrali, ale já ji od té doby s úspěchem uvádím ve svém recitálu filmových melodií. Předloni jsem ji v Lidicích zpíval jen na hlafplayback, loni mne v ní a v několika dalších písních měla doprovodit Ústřední hudba Armády České republiky. Koncert se ale kvůli nečekané prudké průtrži mračen musel zrušit a já pěvně věřím, že letos nám bude počasí přát,“ dodává Martin Chodúr.

Martin Chodur se synem Martinkem (2019, spanelska Andalusie) 3

Hned po koncertě v Lidicích se Martin Chodúr vrací domů, aby v sobotu večer stihl uvést na Dnech slovenského lázeňského města Turčianské Teplice svůj koncert se svou kapelou Mach. „Vždycky se na naše koncerty moc těším. Rozumíme si muzikantky i lidsky a královsky se bavíme na jevišti i mimo ně,“ říká Martin Chodúr. „Kapelu Mach tvoří špičkoví ostravští jazzmeni – Vlastimil Šmída, Marek Dufek, Mário Separovič a Patrik Benek. Jméno kapelníka, klávesisty a aranžéra Vlastíka Šmídy je takovým pojmem, že se spolu s Lukášem Hradilem stal moderátorem televizního měsíčníku Lettem jazzem na TV Noe.“

Martin Chodur se synem Martinkem (2019, spanelska Andalusie) 2

Po koncertě se hned Martin Chodúr vrátí domů, protože v neděli ho čeká v severočeské Kadani koncert s litvínovským North Big Bandem pod taktovkou Jaroslava Sochora. „Po koncertech v Litvínově a v Teplicích to bude naše třetí společné vystoupení. Tentokrát v nádherných Zahradách kadaňského Františkánského kláštera,“ dodává Martin. Ten bude během nadcházejícího léta nejen koncertovat v Čechách a na Slovensku, ale se svou doprovodnou kapelou Mach bude zkoušet i zbrusu nový koncertní program deset let na scéně. Jeho premiéra se uskuteční 16. listopadu 2019 v pražském Divadle U Hasičů.

Martin Chodur se synem Martinkem (2019, spanelska Andalusie) 1

Od poloviny loňského prosince Martin Chodúr úspěšně boduje se svou autorskou písní Síla mít rád v hitparádě Česká dvanáctka, kterou každou neděli odpoledne vysílá Český rozhlas Dvojka. V tomhle žebříčku se mu daří tak, že už získal ocenění Zlatá dvanáctka, jeho píseň je nejpopulárnějším hitem tohoto rozhlasového pořadu a už jen čtyři vítězství Martinovi scházejí k získání dalšího ocenění – Platinové dvanáctky.

Martin Chodur se cleny sve kapely MACH (photo Lukas Muron) 4 Martin Chodur se cleny sve kapely MACH (photo Lukas Muron) 2 Martin Chodur (2019, spanelska Andalusie) (1) Martin Chodur v Lidicich (photo Lukas Muron) 4

Foto: Lukáš Muroň, archív Martina Chodúra


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353