Tři roky s Margitou, dvanáct měsíců se Zuskou a jeden večer s Plachetkou

Festival Zlatá Praha, jehož čtyřiapadesátý ročník startuje ve středu 27. září, nabídne letos plejádu světově uznávaných umělců. Zahajovací večer přivede na Novou scénu Národního divadla Adama Plachetku, následující dny se návštěvníci setkají se Soňou Červenou, Štefanem Margitou či Petrem Zuskou. Doprovodný program nabídne na padesát vystoupení a workshopů předních českých tanečních skupin i autogramiády účastníků StarDance. Prostor dostane také tradiční přehlídka toho nejlepšího, co se ve světě za poslední rok o hudbě, tanci a divadle natočilo.

Gen
Gen

„Je třeba neustále připomínat, že Zlatá Praha je opravdu výjimečnou mezinárodní platformou, která přivádí na jedno místo ty největší profesionály v oboru. A vím, že náš festival hodnotí velmi kladně. Letos poprvé na něm ostatně EBU a IMZ s nimiž spolupracujeme dlouhodobě, udělí svou cenu. Za celoživotní dílo ji získá inovativní průkopník v oblasti audiovizuálních médií a jeden z nejuznávanějších televizních režisérů na světě, Brian Large. Na svém uměleckém kontě má více než sedm set snímků, jeho specializací je klasická hudba a co je nejsympatičtější – jeho zájmem je česká kultura,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Festival hostí Nová scéna Národního divadla od středy 27. do soboty 30. září. „Zlatá Praha je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších televizních festivalů o hudbě, tanci a divadle na světě. A to se pochopitelně odráží v mimořádném zájmu renomovaných zahraničních producentů a televizních společností,“ vysvětluje ředitel festivalu a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. „Těší mě, že se soutěže letos účastní sedm snímků přihlášených přímo Českou televizí a dalších pět, kde je česká stopa velmi výrazná – například profilové dokumenty o operní pěvkyni Soně Červené a klavíristce Zuzaně Růžičkové, taneční vystoupení Orfeus bratří Bubeníčků, Naučená bezmocnost Michaela Cabana či film Zavřeno o tanečním souboru 420PEOPLE.“

Na plovárně s Adamem Plachetkou, televizní talk show natáčená Českou televizí, Marek Eben v hlavní rolích, natáčeno v klubu Avion, Praha.
Na plovárně s Adamem Plachetkou, televizní talk show natáčená Českou televizí, Marek Eben v hlavní rolích, natáčeno v klubu Avion, Praha.

České snímky budou soutěžit v konkurenci dalších jednašedesáti filmů a dokumentů z celkem šestnácti zemí světa. Zhlédnutí všech by návštěvníkům zabralo takřka devadesát hodin. Vybírat mohou například ze záznamu inscenace z Metropolitní opery, dokumentu o Bavorské státní opeře, údajně posledního tanečního počinu choreografa Matse Eka či snímku o historii hymny fotbalistů FC Liverpool. Kromě soutěžních snímků nabídne Zlatá Praha i bohatý doprovodný program. Jeho součástí bude setkání s významnými osobnostmi tanečního a hudebního světa. Zahajovací večer, který bude z Nové scény živě přenášet ČT art, přivede na pódium Velkého sálu operního pěvce Adama Plachetku a jeho hosty – Evu Pilarovou, Jana Smigmatora, Dashu a Štefana Margitu. Následující dva večery pak budou v premiéře uvedeny dva dokumenty z dílny režiséra Martina Kubaly. První o tenoristovi Štefanu Margitovi a druhý o tanečníku a choreografovi Petru Zuskovi.

Zlatá Praha zabaví ale i ty, kteří tanec a hudbu rádi prožívají aktivně. Ve čtvrtek se roztančí piazzetta Národního divadla, v sobotu, během takzvaného Zlatého dne, si návštěvníci budou moci užít koncerty, hudební a taneční workshopy i představení. Festivalové dění se přesune i do prostor Nákladového nádraží Žižkov, kde budou do noci probíhat lekce swingu a latinskoamerických tanců, a poprvé také na Střelecký ostrov s nabídkou alternativních podob tance, hudby a pohybu.

Petr Zuska
Petr Zuska

Zlatá Praha 2017 na ČT art

  1. 9. │ 20:20 │ Adam Plachetka a jeho hosté – zahajovací večer Zlaté Prahy živě
  2. 9. │ 20:20 │ Juliette (Snář) – přímý přenos opery Bohuslava Martinů z Národního divadla.
  3. 9. │ 54. MTF Zlatá Praha – Slavnostní předávání cen – přímý přenos
  4. 9. │ 21:50 │ Vítězný pořad MTF Zlatá Praha 2017

 

Uvedení vítězných snímků z loňského roku na ČT art

  1. 9. │ 20:20 │ Zázrak z Goza (Český křišťál v kategorii Dokument)
  2. 9. │ 21:15 │ Seiji Ozawa: Živoucí duch hudby (Zvláštní uznání za mimořádný umělecký počin)
  3. 9. │ 23:00 │ Symetrie (Český křišťál v kategorii Performing Arts)

 

Zlatá Praha v číslech:

Nejdelší film: 205 minut (Růžový kavalír)

Nejkratší film: 6 minut (Velkolepé pražské scény)

Délka přihlášených filmů: 5375 minut

Počet přihlášených filmů: 73

Film, který urazil nejdelší cestu: 7374 km (USA, Roseville – Minnesota)

Počet produkcí a TV společností: 40

Počet zemí: 16

Nejvíce filmů z jedné země: 17 (Německo)

Počet českých snímků: 12 (z toho 7 přihlášených Českou televizí)

 

Tipy na festivalové filmy:

SEKYRA / AXE (Švédsko)

Taneční film Sekyra renomovaného choreografa Matse Eka je ušitý na míru tanečním legendám Aně Lagunové a Yvanovi Auzelymu. Zároveň je oslavou tance, která dokazuje, že krása pohybu a lidského těla nesouvisí s věkem. Mats Ek tvrdí, že je to jeho poslední taneční kus.

 

NIKDY NEBUDEŠ KRÁČET SÁM / YOU’LL NEVER WALK ALONE (Německo)

Snímek vypráví příběh o písni, která je hymnou anglického fotbalového klubu FC Liverpool a která zlidověla po celém světě. Každý víkend ji na stadionech zpívá nespočet fotbalových fanoušků, s nimi si ji už zazpívali i Louis Armstrong, Mahalia Jacksonová či Johnny Casha. Ale kdo vlastně ví, že kořeny melodie sahají do Budapešti roku 1909?

 

BLÁZEN DO OPERY / CRAZY FOR OPERA (Německo)

»Nejlepší operní dům«, »nejlepší orchestr«, »nejlepší dirigent«… Po celá desetiletí byla Bavorská státní opera zahrnována množstvím mezinárodních ocenění. Blázen do opery je prvním filmem o této jedinečné instituci.

 

RŮŽOVÝ KAVALÍR / DER ROSENKAVALIER (Německo)

Dvě hvězdy se rozloučily s výraznými rolemi v Metropolitní opeře. Toto je derniéra Renée Flemingové coby Marschallin a Elīny Garančové v roli Oktaviánky. Robert Carsen umístil děj Straussovy nejslavnější opery do období konce habsburské říše, čímž podtrhl podtext opery a téma třídního konfliktu na pozadí rudého damašku.

 

HISTORICKÝ STRIPTÝZ / HISTORIC STRIPTEASE (Švédsko)

Lehkonohý osmiminutový taneční film okouzlujícím způsobem odhaluje nepoznané vrstvy mimořádně populárních „francouzských šatů“ z 18. století, se všemi jejich spodničkami, nekonečnými šňůrkami a složitými výšivkami. Historický striptýz zodpoví všechno o chybějícím spodním prádle, kde je nejlepší nosit v šatech malé občerstvení a také, zda se během osmnáctého století mohli lidé svlékat.

 

 

Soutěžní snímky České televize:

ČERVENÁ (Česká republika)

Dokument Olgy Sommerové zachycuje životní příběh světově proslulé operní pěvkyně a herečky Soni Červené, která patří mezi nejvýraznější osobnosti současné české kultury i světové scény.

 

LES BALLETS BUBENÍČEK – ORFEUS (Česká republika)

Exkluzivní baletní představení bratří Bubeníčků u příležitosti zahájení 53. MTF Zlatá Praha. Orfeus formálně překračuje hranice tance, fyzického pohybu, slova a hudby. Na scéně se kromě Jiřího a Otty Bubeníčkových objeví německá tanečnice Anna Herrmann, která působila mnoho let v Nederlands Dans Theater v Haagu, populární slovenský herec Csongor Kassai a dvě hudebnice – česká cellistka Terezie Kovalová a francouzská houslistka Annabelle Dugast.

 

HUDBA ZDENĚK LIŠKA (Česká republika)

Náš největší autor filmové hudby Zdeněk Liška (1922–1983) je v této době jednou z mála českých osobností, které evidentně oslovují mezinárodní publikum. Liška nikdy nebyl tak mezinárodně populární jako teď. Nové hodnocení hudby posledního století ho vynáší vzhůru jako výjimečnou postavu náležející do panteonu velkých mezinárodních postav poválečné hudby. Tento trend – zřetelnější dříve v zahraničí – je nyní evidentní i u nás.

 

LACO DÉCZI & CELULA NEW YORK (Česká republika)

Záznam koncertu legendárního jazzového trumpetisty Laca Décziho. Od svého vstupu na profesionální hudební scénu před více než padesáti lety byl Laco Déczi jejím enfant terrible a punc výjimečnosti mu zůstal dodnes. Koncerty a hudba Laca Décziho prýští jeho energií, osobností a smyslem pro humor – ostatně Laco Déczi se právem řadí mezi největší postavy československého jazzu.

 

O ČO IDE IDĚ (Česká republika)

Dokumentární film o Idě Kelarové a její touze změnit svět. Romské děti ze souboru Čhavorenge mají deset dní na to, aby se pod vedením Idy Kelarové připravily během letního tábora u Bardějova na koncerty s Českou filharmonií. Koncerty jim mohou otevřít cestu z osad nebo ghett, ze kterých pocházejí.

 

JANKOVÁ ZPÍVÁ JANÁČKA (Česká republika)

Světově uznávaná sopranistka se vrací ke svým moravským kořenům. Recitál s doprovodem klavíristy Iva Kahánka a cimbálové muziky poprvé spojil úpravy písní nejhranějšího českého skladatele s jejich původní lidovou podobou. Záznam koncertu z festivalu Musica Pura v sobě spojil recitál sopranistky Martiny Jankové za doprovodu špičkového českého klavíristy Ivo Kahánka složený z písní ze souborů Ukvalská lidová poezie v písních a Moravská lidová poezie v písních tak, jak je sesbíral a upravil Leoš Janáček.

 

LEOŠ JANÁČEK: Z MRTVÉHO DOMU (Česká republika)

Poslední Janáčkova opera Z mrtvého domu se po pětadvaceti letech vrátila na scénu pražského Národního divadla. Režie se ujal nový šéf činohry Národního divadla Daniel Špinar, který do Janáčkovy opery vnáší nový výklad. Jeho věznice je prostředí, kde silnější znásilňuje slabšího. Detailně a přesvědčivě vykresluje charaktery jednotlivých postav.

 

Foto: Česká televize