Tonda Kny a Tomáš Linka ze skupiny Fešáci: Nemáme nepřátele!

Fešáci brázdí vlny naší country scény už pětačtyřicet let! Za tu dobu jimi prošlo na pětašedesát muzikantů a techniků, kapela mezi námi zanechala spoustu hitů, některé z nich trampové zpívají doslova jako hymny. Řada z nich je zachycena na novém dvojalbu Fešáci – 45. K povídání nad narozeninovou kompilací jsme se sešli s legendou mezi českými country zpěváky Tomášem Linkou a kapelníkem Fešáků Tondou Kny.

Kapela Fešáci s vervou a radostí slaví nejen plná jubilea, ale i půlkulatiny; nynější oslavy jsou toho důkazem!
Tomáš Linka: To je pravda, vždyť každý důvod k oslavě je dobrý. V naší situaci, ale nejen v té naší, nevíte, co bude za rok natož za pět let! Navíc, i vzhledem k našemu věku, je taková oslava vždycky dobrá příležitost k tomu, abychom se všichni navzájem potkali ještě živí.

Vybrat písničky na kompilaci k pětačtyřicátinám jistě nebylo jednoduché!
Tomáš Linka: Výběr k našim pětačtyřiceti letům obsahuje pětačtyřicet písní plus tři novinkové bonusy. Snažili jsme se, aby deska mapovala celou kariéru Fešáků od roku 1967 do roku 2012 – z každé desky jsme na ni zařadili základní pilíře fešácké historie, největší hity podle poslouchanosti v rádiích a obliby u publika. Je to tedy skutečně reprezentativní výběr.

Představte, prosím, bonusy nového výběru.
Tonda Kny: Jedním z nich je coververze písně Joea Cockera Up Where We Belong, s tímhle návrhem přišla Erika Horká, která ji kdysi zpívala a teď ji chtěla nazpívat s Tomášem Linkou.
Tomáš Linka: Text téhle písničky jsem psal během dovolené v Thajsku, odkud jsem ho poslal Tondovi, aby mohl rozjet schvalovací mašinérii. V tomto případě naštěstí schválení textu proběhlo hladce. Pozitivní vyjádření nám přišlo za dva měsíce od odeslání žádosti! Taková rychlost není běžná.
Tonda Kny: A další dva bonusy na kompilaci jsou naše autorské písně, jednu napsal Jindra Malík s Honzou Turkem, druhou já s Honzou Turkem, zpívá ji Robert Moucha. Tyhle písně jsme už nějakou dobu měli v šuplíku, přearanžovali jsme je a nahráli. Posluchači tedy dostanou na našem novém dvojalbu i nové nahrávky, které ještě nikde nikdy nevyšly.

Hezky vypravený je i booklet kompilace Fešáci – 45 let.
Obsahuje například některé unikátní fotografie z rané, zlaté éry Fešáků – s Michalem Tučným, Tomášem Linkou, Pavlem Brümerem, Jindrou Šťáhlavským, Robertem Mouchou, Karlem Poláčkem a Petrem Novotným; tohle složení už se pak nikdy neopakovalo. A jsou tu i fotky ze začátků kapely v ústeckém Kladivadle.

Zmínili jste Petra Novotného – s ním je spojeno opravdu významné období Fešáků.
Tonda Kny: Petrovi se sluší poděkovat, vždyť on táhl Fešáky dvacet let a tu kapelu skutečně někam dostal. Ukočírovat skupinu tak silných osobností, jaké ve Fešácích zpívaly a hrály, může jenom génius.

Jak bude turné vypadat?
Je před námi jedenadvacet měst. Začínáme 29. září v Bezně u Mladé Boleslavi, končíme 19. prosince v pražském Divadle Hybernia. Představení je pojato chronologicky, písničky jsou řazeny od roku 1967 do roku 2012. Na některých zastávkách s námi zazpívají hosté i bývalí členové kapely. Třeba Jindra Šťáhlavský, který ve Fešácích zanechal svým hlubokým barytonem nezapomenutelnou stopu a který je dnes upoután na invalidní vozík. Pojede s námi i Michaela Tučná, dcera Michala Tučného. Jak se budou blížit Vánoce, objeví se v našem programu i vánoční písničky.

Dočkají se návštěvníci vašich koncertů i nějakých libůstek?
Tonda Kny: Oprášili jsme například píseň Lojza a Líza. Tomáš Linka ji nenávidí, ale lidi ji zbožňují, takže jim vycházíme vstříc. S Tomášem ji původně zpíval Michal Tučný, teď ji místo Michala bude zpívat Robert Moucha.
Tomáš Linka: Je pravda, že mi tahle písnička už leze na nervy. Zpočátku jsem ji bral normálně, ale když se zpívala na koncertech třeba i sedmkrát týdně, začal jsem jí mít dost. Navíc ji zpívám tím svým falzetem, Petr Novotný si ze mě kdysi začal dělat legraci, že mi s tím hlasem začínají růst i prsa. Ale ten hlas už není, co býval. Třeba Divnej smích, který jsem kdysi zpíval s Greenhorny, už dnes zpívat nemůžu. Hlas se s věkem mění.

Ve vaší kapele funguje věc, která asi není běžná: někteří členové, kteří z Fešáků odešli, se zase vrátili, a třeba i několikrát. Žádná nevraživost až za hrob…
Od nás nikdy nikdo neodešel s prásknutím dveřmi či spálením mostu. Ani Michal Tučný. Vždycky jsme měli přátelské vztahy, naši bývalí členové se účastnili nových projektů skupiny i už zmíněných pravidelných pětiletých oslav. Nikdy s nikým nebyl takový problém, že by se nemohl vrátit. Nemáme nepřátele. Kdyby to tak fungovalo v celé naší zemi, bylo by to fajn.

Foto: Supraphon / Pavel Antalovský


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353