Tomáš Töpfer: Rodiče o lágrech mluvit nechtěli

Herec a ředitel vinohradského divadla Tomáš Töpfer napsal scénář k filmu Poslední cyklista společně s Jiřím Svobodou. Poprvé se tak ve své umělecké biografii objeví jako scenárista. Dvoudílný film odvysílá Česká televize o nedělích 4. a 11. května od 20 hodin. Film vypráví osud židovské rodiny, která adoptuje árijskou dívku. Brzy však přichází druhá světová válka a rodina putuje do koncentračního tábora.


Proč název filmu Poslední cyklista?
Poslední cyklista byl kabaret, který se hrál na půdě v terezínském ghettu. Napsal ho Josef Švenk a hrál v něm také můj tatínek, dokud neodjel s transportem do Osvětimi. Kromě toho šlo o dobovou anekdotu: „Za všechno mohou Židi a cyklisti.“ Tento dobový vtip se ve scénáři mimochodem několikrát ozve.

Vycházel jste při psaní scénáře z rodinných vzpomínek?
Některé »příhody« z války a z lágrů jsem se dozvěděl od svých rodičů. Bohužel mně o nich vyprávěli jen velmi málo. Ani se nedivím, že o tom nechtěli po válce mluvit.

Váš scénář vznikal delší dobu, jak dlouho jste jej psal?
Příběh jsem měl v hlavě poměrně dlouho. Psát jsem začal někdy v roce 2010, možná 2011. První a druhou verzi jsem dal číst Jiřímu Svobodovi, který je spoluautorem scénáře. Rozšířil příběh o některé postavy a situace a rozpracoval můj námět do konečné podoby. Jistě už s představou konečné podoby filmu. Jsem moc rád, že to dělal právě on. Nemusel jsem nic přizpůsobovat, protože režisér Svoboda dopracoval můj námět k velice zdařilé poslední verzi.

Máte v úmyslu napsat další scénář. O čem bude?
Napsal jsem zatím jednu divadelní hru, nějaký čas psal fejetony a teď jeden scénář, respektive jako spoluautor s Jiřím Svobodou. Píšu rád, ale neživím se tím. Mám rozepsanou detektivní komedii. Myslím, že právě detektivka, a k tomu komediální, je žánr nedostatkový, a po zkušenostech vím, že finální zpracování, stejně jako u Posledního cyklisty, bude především zásluha právě Jiřího Svobody, kterému se odvážím první verzi nabídnout.

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353