Tomáš Hanák začal farmařit v Africe!

Herec Tomáš Hanák se rozhodl pojmout letošní Vánoce netradičně. Koupil si vodní pumpu a kozu, o které se chce dělit s chudými africkými farmáři. Stejně jako desítky dalších známých osobností tak podpoří charitativní eshop SkutecnyDarek.cz, kde lze podobné dárky nakoupit na pár kliků myší. Svým blízkým pak pod stromeček darujete certifikát, který potvrzuje nově nabyté vlastnictví obdarovaného. „Opravdu, ten pocit pod stromečkem je úplně jiný. To je totiž nezištná pomoc, a Vánoce pak mají smysl,“ vysvětlil při natáčení spotu Tomáš Hanák.


Seriálová hvězda Hřebíčková koupila záchod, Martha Issová porod a kozy
Hanák není jedinou celebritou, která alespoň část dárků vybírá na eshopu Skutečný dárek. Herečka Petra Hřebíčková si tak kromě obvyklých dárků koupila originální africký záchod. „Na světě je více než miliarda lidí, kteří prostě chodí do křoví,“ vysvětluje herečka, proč si v eshopu Člověka v tísni pořídila dárkový certifikát toalety. Ta bude za vybrané peníze postavena v Kambodži, Etiopii či Angole. Právě tam totiž organizace Člověk v tísni již léta působí.
Učitel etikety Ladislav Špaček, který se letos rozhodl pro koupi školní tabule a porodu, na projektu oceňuje především jeho dlouhodobý efekt. „Líbí se mi, že lidem nedává jen pasivní pomoc, kterou snědí a druhý den čekají na další. Eskymáci mají takové přísloví: daruji-li ti rybu, nasytím tě na dnešní den; naučím-li tě je chytat, nasytím tě na celý život,“ vysvětluje.
Své blízké bude dárky z eshopu obdarovávat také Martha Issová. „Koupila jsem si sazenice stromů, záchody, par bezpečných porodů i celé kozy,“ vypočítává herečka.


Člověk v tísni navrhuje dárky na základě průzkumu svých misí, aby místním lidem, kteří kvůli válečnému konfliktu či živelné katastrofě přišli o obživu, pomohl postavit se na vlastní nohy. K nejchudším lidem Afriky či Asie poputuje také hejno kuřat, jež na eshopu nakoupila Česká Miss Gabriela Kratochvílová. „K celému projektu mě přivedl můj táta, který se stejným nadšením z projektu zakoupil kozu, a já po jeho vzoru pořídila kuřata. Je to pro mě pomoc k nezaplacení a jsem opravdu ráda, že jsem se do projektu zapojila,“ říká Kratochvílová.
Dárky v charitativním eshopu v minulých letech pořídili také moderátor Marek Eben, překážkový běžec Petr Svoboda, herec Jan Cina, zpěvák, skladatel a textař Michal Hrůza, zpěvačka Marta Kubišová či skupina Chinaski, která už má v Etiopii »svého« oslíka s povozem.

Výsledky v kostce
Díky projektu Skutečný dárek jsme v roce 2014 rozdali chudým lidem v Africe a Asii například 562 koz, 240 ovcí, nebo 852 kusů drůbeže. V Etiopii jsme postavili 108 úlů a pomohli tak ve zdejších oblastech s rozjezdem včelařství. 149 rodin v Kambodži si díky naší podpoře pořídilo bioplynárnu. Dodali jsme také vybavení do celkem 85 škol v Etiopii, Afghánistánu nebo Angole. Podpořili jsme desítky zdravotních středisek v Kongu a poskytli léky pro tisíce místních. Postavili jsme celkem 30 bloků latrín na školách, ve zdravotních centrech nebo střediscích pro farmáře.

Kompletní informace o využití za rok 2014 naleznete zde:

http://www.skutecnydarek.cz/pages/darek_souhrn

Od spuštění eshopu na něm čeští dárci nakoupili přes sto tisíc dárků a organizace tak mohla distribuovat například 4 775 koz, 990 ovcí nebo více než 11 000 kusů drůbeže a pomohl vysadit přes půl milionů stromů. Nejvíc se »skutečné dárky« prodávají před Vánocemi a největší zájem je o zvířata, kanystry a školní pomůcky. Kupují je především ženy.

Jak Skutečný dárek funguje?
Princip je velmi jednoduchý. Dárce si zakoupí tištěný nebo elektronický certifikát, který s věnováním daruje pod stromeček svým blízkým. Například nákupem certifikátu Skutečné kozy přispěje do programu OBŽIVA. Za tento dar bude koupena koza. Pokud bude ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a bude potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, místo kozy nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ A VODA.

Detailní vysvětlení lze najít na: http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

Dárky pro Česko
Kromě certifikátů určených pro rozvojové země mají dárci letos poprvé možnost nakoupit dárky určené také pro Česko. Charitativní eshop SkutecnyDarek.cz nabízí dárky jako První knížka či Měsíc doučování. Z peněz budou podpořeny děti ze znevýhodněných a chudých rodin, a to v rámci vzdělávacích projektů Člověka v tísni.
„V České republice bohužel stále žijí děti, které doma nemají ani svoji vlastní knížku. Jejich rodiče sami mají jen základní vzdělání, takže jim nemohou být dostatečnou oporou při domácí přípravě,“ vysvětluje Martin Kovalčík z Člověka v tísni. „Pracujeme už s dětmi od tří let a provázíme je po celou jejich vzdělávací cestu. Ty nejmenší připravujeme v předškolních klubech na školní zápis, po jejich vstupu na ZŠ jim pomáháme v rámci doučování, ke konci povinné školní docházky s nimi řešíme jejich další perspektivu a možnosti,“ dodává Martin Kovalčík.
Z českých dárků je zatím nejpopulárnější První knížka, kterou za necelých 14 dní od nasazení pořídilo přes 200 dárců. Druhým nejkupovanějším dárkem je doučování dobrovolníky, kteří pomáhají zlepšovat známky, vypěstovat v dětech odpovědnost a disciplínu a zapojit rodiče, kteří sami většinou nemají dostatečné vzdělání a neví, jak svým dětem pomoci.

Foto: Člověk v tísniWarning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353