Tisíce lidí slavily s Pavlem Novákem Štědrý den

„Ještě nikdy v životě jsem neslavil Štědrý den s tolika lidmi. Bylo to hektické, krásné, dojemné a chvílemi ohromující. Ani ve snech jsem si takový Štědrý den nikdy nepředstavoval. Prožili jsme na pódiu něco, co se již nemusí opakovat, a tak si to dlouho musíme hýčkat někde tam uvnitř. I přesto věřím, že tyto okamžiky ještě přijdou,“ řekl nám zpěvák Pavel Novák mladší, který pokračuje v pěvecké tradici svého tatínka, legendárního zpěváka minulého století.


„Když se otočím zpět, tak mám za sebou velmi úspěšný rok. Samozřejmě tam bylo pár kotrmelců, jinak bych to ani nebyl já, ovšem celkově bych asi nic neměnil. Jsem zastáncem toho, že krása není v dokonalosti, ale v tom, jak situace dokážeme vnímat a užívat si je. Nemíním popisovat celý rok, protože ten správný vrchol přišel v ten nejkrásnější svátek v roce, na Štědrý den. Také jsem tento den zažil jeden z nejsilnějších okamžiků ve svém životě. Více jak tři tisíce lidí se mnou prožívalo  tento okamžik, kdy se kmotry CD staly moje děti. Ti nejdražší v mém životě. Každý hledá na křest nějakou celebritu. Já tam měl dokonce dvě. Ony jsou pro mě tím největším štěstím a největšími celebritami. Jsou úspěšní v tom, co dělají a přitom stojí nohama na zemi. Dělají vše poctivě tak, jak se snažím já a jak mě to učil můj táta. Miluji je a děkuji jim za to, že jsou takoví, jací jsou!“ přiznává Pavel Novák ml.


Jeho koncert v rodném Přerově ovšem nebyl jenom o křtu CD. „Chtěl jsem si to užít na pódiu se všemi, které jsem pozval a mám je rád. Velkým okamžikem pro mě bylo opět setkání s Dušanem Millonigem z legendárního Voxu. Střihli jsme si Asi a byl to zážitek a hlavně zábava, jako vždy s Dušanem – nejmladším ze starých. Pozval jsem také ty, kteří mi s CD pomáhali. Nemohli všichni, ale kdo mohl, přijel,“ říká Pavel Novák s tím, že se omluvila Leona Machálková, která se na Vánoce věnuje hlavně synovi. Také Petr Vavřík, který měl po náročné šňůře s Buty a Vlastou Redlem. „To mě mrzelo asi nejvíce. Jenže nemohu mít vše najednou. Tak to v životě nefunguje. Další muzikanti se omluvili kvůli vzdálenosti od Přerova. Ovšem nezklamali Ti, co to měli blízko. Katka Chudová zaskočila za Leonu a dali jsme si Štědrý den. Byla skvělá nejenom tady, ale hlavně ve studiu, kde udělala spoustu mravenčí práce a její hlas podpořil sbory ve většině písniček. Takže si zasloužila velkou odměnu, také na pódiu a dostalo se jí velkého potlesku,“ vzpomíná Pavel Novák.


„Velký kus poctivé práce odvedl sbor Gymnázia Jakuba Škody v Přerově pod vedením Katky Skácelové. Myslím si, že i oni si naplno uvědomovali kouzlo okamžiku a dali do toho kus sebe. Baví mě to s nimi, protože je v nich velká živelnost, energie a u některých i kus rebelantství, což je mi blízké. Ovšem největšího potlesku se dostalo asi Terezce Kudelové, vítězce soutěže ve zpěvu »Budeme si zpívat s Pavlem Novákem« v kategorii nejmladších dětí. Když zpívala pohádkovou melodii Kdyby se v komnatách, celé náměstí ztichlo a asi oněmělo úžasem. Bylo to opravdu pohádkové a moje manželka Lenka po koncertě pronesla: ,Ta malá holčička mě skoro rozplakala. Bylo to tak krásné. Měla jsem husí kůži.ʻ Poslední tóny a celé náměstí burácelo,“ vzpomíná stále ještě dojatý Novák.


„Potom už bylo na mně, aby si to lidi s námi užívali. Každý rok jsou nějaké zdravotní trable. Letos to bylo relativně v pohodě. Jen malinko unavený hlas. Bodejť by ne. Za posledních čtyřiapadesát dnů jsme s kapelou absolvovali přes 110 vystoupení, projeli jsme republiku křížem krážem. Rozsvítili čtyři vánoční stromy na náměstích, stihl jsem návštěvu šesti rádií a televizního pořadu Sama doma. Vystoupil jsem na Štědrý den na dvou zaplněných náměstích. Chtěl jsem vyzkoušet, zda je to možné zvládnout a dnes již vím, že ano. Jen se člověk o sebe musí starat. Na cestách byl mým kamarádem inhalátor a spousta preparátů na posílení imunity a čerpání energie. Vděčím Renému Lelkovi, že mě přesvědčil o účinnosti jeho produktů. Takže to jde a já to dokázal,“ říká Pavel Novák ml.


„Pohled z pódia mě chvílemi ohromoval. Tolik lidí jsem ještě na náměstí do Přerova nikdy nepřitáhl. Viděl jsem známé obličeje nejenom z Přerova, ale i z jiných měst Moravy. Opravdu mě to chvílemi dostávalo do transu a najednou mi v tom mrazu bylo horko. A já tam stál jen v košili. Nepochopitelné? Ne, to jen z lidí sálala ta ohromná energie, souznění a podpora. V závěru koncertu přišel i čas na vzpomínku. Vzpomínku na ty, kteří tady s námi již nemohou prožívat tyto slastné a radostné pocity. Vzpomínku na ty, co nám schází a myslíme na ně. Tak jsme jim společně poslali opět balónkový vzkaz. Balónky šly do nebe při skladbě Jsi tady stále. Bílá je pro mě barvou nevinnosti a čistoty ducha,“ přiznává Pavel.


A nakonec koncertu rozezpíval celé náměstí. „Před tím je však tradice a poselství, které nám tady nechal Mistr děda Pavel. Kolem sebe si s lidmi popřát a podat si ruce. Zkusit se sblížit a být k sobě slušní. Podání ruky a třeba objetí je tím správným gestem. Podal jsem si ruku se všemi na pódiu a objal se s nimi. Ne proto, že je to tradice nebo nějaká povinnost či prázdné gesto. Ale proto, že i když to někdy zaskřípe, tak si jich vážím a jsem s nimi rád. Rád s nimi prožívám chvíle štěstí a dělím se o ně. To už přišlo finále – poslední skladba, při ní se ještě jednou rozhlížím po celém náměstí a užívám si tohoto okamžiku. Náměstí zpívá text s námi: Krásné svátky míří zpátky, krásné svátky Vám. Rozhlížím se i po pódiu a vidím, že jsme to dokázali. Užíváme si to s lidmi a všechny starosti jsou někde v dálce. Žijeme pouze tímto okamžikem,“ zakončil Pavel Novák ml. vzpomínání na v Přerově.


A protože toho ještě neměl dost, vyrazil na Štědrý den večer ještě do Bohumína. „Občas poslouchám názory a slova: ,Doma je strašně jednoduché, zaplnit náměstí.ʻ Já to v žádném případě neberu jako samozřejmost a vím, že všechno musí jednou skončit. Myslím si, že ten čas ještě nenastal, ale to je na posluchačích. Přiznám se, že mě tato slova někdy zabolí a tak jsem si to chtěl vyzkoušet a přijal další výzvu. Po večeři jsem nasedl do auta a uháněl směr Bohumín, kde mě čekalo vystoupení ve 21.30 hodin. Pro někoho jsem asi blázen. Bez mučení přiznám, že se mi z domova moc nechtělo. Jenže to, co jsem prožil dopoledne, jsem si aspoň večer mohl zopakovat. Ovšem budu někoho zajímat na severu Moravy v Bohumíně? Odměna byla více než sladká. Zaplnil jsem v jednom dni druhé náměstí. Za nic bych tento pocit nevyměnil,“ usmívá se Pavel.


„Pocity a zážitky jsou asi jediné, co nám nikdo v životě nemůže ukrást. Takže jsem strašně bohatý člověk. A to díky našim posluchačům, rodině, přátelům a taky snad i díky sobě! Chci všem popřát úspěšný vstup do roku 2013 a sebejisté vykročení tou správnou nohou. Samozřejmě přeji všem i pohodu v osobním životě. Bez ní, lásky a zdraví vše, co děláme a máme, ztrácí smysl. Pevné nervy, trošku štěstíčka při rozhodování. Ale především stále velkou lidskost a velké srdce,“ dodal Pavel Novák ml.

Foto: www.pavelnovak.cz / Simona Šalagovičová, Hanka Žáčková, Tomáš Krejčiřík


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353