Textař a moderátor Michael Prostějovský se stal čestným občanem Prahy 1

Textař, libretista a teké moderátor Českého rozhlasu Dvojka Michael Prostějovský ve čtvrtek 12. dubna obdržel čestné občanství Prahy 1 z rukou starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého, generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala a skladatele Zdeňka Bartáka.

01 (photo Khalil Baalbaki, Český rozhlas)

Slavnostní nádech mělo muzikálové představení Jesus Christ Superstar v Hudebním divadle Karlín. Po jeho skončení převzal moderátor a producent Michael Prostějovský čestné občanství Prahy 1 a příslib dalších 28 let vysílání pořadu Muzikál expres na vlnách Českého rozhlasu. „Málokterý pořad Českého rozhlasu se může pyšnit takovou délkou vysílání jako Muzikál expres a já tímto veřejně slibuji, že se tento pořad bude vysílat ještě dalších 28 let,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Kdykoliv se mě někdo ptá, jestli jsem z Prahy, odpovídám, že jsem z Prahy 1! A to je rozdíl. Hradčany, Staroměstské náměstí, Radnici, Týnský chrám a vše další, co svět zná, to je přece Praha 1. A já zde bydlím celých padesát let ze svých sedmdesáti. A ten genius loci je ve mně hluboce zakořeněn,“ řekl Michael Prostějovský, který se svými kolegy a diváky zároveň oslavil sedmdesáté narozeniny.

07 (photo Khalil Baalbaki, Český rozhlas)

Michael Prostějovský se narodil 8. května 1948 a svůj tvůrčí i organizační talent posléze uplatnil ve více oblastech – proslavil se jako textař, libretista, rozhlasový novinář, ale i jako producent. Bylo tedy pro mne velkou ctí předat mu čestné občanství Prahy 1 za jeho přínos v oblasti kultury. Gratuluji mu a zároveň přeji vše nejlepší k blížícímu se životnímu jubileu a do dalších let stále mnoho tvůrčího elánu a dobrých nápadů. Většinu svého života prožil u nás v Praze 1 a my jsme rádi, že je naším občanem, nově čestným občanem Prahy 1 z ulice Skořepka,“ doplnil starosta Oldřich Lomecký.

Moderátor a producent Michael Prostějovský moderuje na Českém rozhlase Dvojka týden co týden velmi úspěšný pořad Muzikál expres, který mapuje muzikálovou scénu. Pořad připravuje společně s publicistou Pavlem Bárem a posluchačům tak nabízejí ucelený přehled o dění nejen u nás doma, ale i ve světě. Premiéra je v neděli po 12. hodině.

03 (photo Khalil Baalbaki, Český rozhlas)

Více infa o pořadu Muzikál expres a programu Českého rozhlasu Dvojka: dvojka.rozhlas.cz

Kdo je Michael Prostějovský

Narozen: 8. 5. 1948

Textař, libretista, rozhlasový novinář a producent. Jako autor napsal v 60. a 70. letech 400 písňových textů pro přední české interprety (Nářek převozníka, Šípková Růženka, Pět havranů, Řekněte, odkud vás znám, Do re mi la, Hej lásko, nečekej, Podej mi ruku a projdem Václavák, Agáta). V tehdejší největší československé gramofonové firmě Supraphon pracoval jako šéf dramaturgie a produkce.

Studoval divadelní a filmovou vědu se zaměřením na hudební divadlo a po svém odchodu do Německa počátkem 80. let měl možnost důkladně poznat muzikálové produkce jak v této zemi, tak i v Londýně a New Yorku. Osmnáct let pracoval jako redaktor německých rozhlasových stanic Deutschlandfunk a Deutsche Welle.

Od počátku 90. let je jedním z těch, kteří budují moderní muzikálovou scénu v České republice. Přebásnil česká libreta muzikálů Andrewa Lloyda Webbera a Tima.

Rice Jesus Christ Superstar, Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť a Evita. Do češtiny přebásnil i dva další muzikály stejného skladatele – Cats (Kočky) a Sunset Boulevard.

Z dalších světových titulů má na svém kontě české verze muzikálů Kráska a zvíře, Carousel, Děj se co děj, Rocky a operety Vévodkyně z Chicaga.

Je exkluzivním překladatelem muzikálů pražského rodáka a v současnosti nejúspěšnějšího muzikálového libretisty evropského kontinentu Michaela Kunzeho. Doposud měly v Čeksu premiéru tři: Rebecca, Ples upírů a Mozart!.

02 (photo Khalil Baalbaki, Český rozhlas)

Pro projekt muzikálové adaptace opery Antonína Dvořáka Rusalka – Muzikál, který byl jeho nápadem, přepracoval nejen libreto, nýbrž byl i spoluproducentem a uměleckým šéfem pražské inscenace.

Napsal rovněž texty k rodinnému pohádkovému muzikálu Popelka.

Od roku 2010 kontinuálně spolupracuje S Národním divadlem moravskoslezským, kde se jako autor českého přebásnění podílel na realizaci světové premiéry přepracované verze muzikálu Marguerite. V roce 2013 napsal písňové texty k původnímu českému muzikálu Fantom Londýna, který v nastudování Národního divadla moravskoslezského získal v roce 2015 tři ceny včetně hlavní Grand Prix na mezinárodním muzikálovém festivalu DIMF v jihokorejském Daegu (Tegu).

Na sklonku roku 2017 vyšlo CD Ostravská Broadway, na kterém slavné muzikálové árie s českými texty Michaela Prostějovského zpívají nejen největší hvězdy Divadla Jiřího Myrona, scény Národního divadla moravskoslezského, ale např. i Jitka Zelenková a Martin Chodúr.

Napsal první českou muzikálovou encyklopedii Muzikál expres a na vlnách Českého rozhlasu Dvojka vysílá již od roku 1990 stejnojmenný muzikálový magazín, který získal i podobu webové (http://www.musicalmedia.cz/muzikal-expres/) a Facebookové (www.facebook.com/muzikalexpres/) stránky.

Historii muzikálu přednášel na Katedře divadelní vědy FF UK i na dalších školách.

Foto: Český rozhlas / Khalil Baalbaki