Tereza Voříšková: Opravdu je těžké a krásné najít si svoje místo na světě

Laputa je název kavárny, hlavního dějiště komorního filmu, ve kterém se všechno točí kolem Johanky (Tereza Voříšková). Její vnitřní rozpoložení, emoce a myšlenky se odrážejí na pro-měnách prostoru kavárny a na jejích hostech – od těch, kteří jsou v Laputě skoro doma jako Merlot (Igor Orozovič) nebo Miki (Pavel Gajdoš), přes pravidelné návštěvníky jako Kokos (Petr Stach) až po ty, kteří se v Johančině kavárně zjeví nečekaně jako Felix (Jakub Gottwald) či Johančina sestra (Marika Šoposká) a matka (Ivana Chýlková). Premiéra nového filmu již ve čtvrtek 8. října. A co o filmu prozradila Tereza Voříšková?

voriskova smid

V čem je hlavní vnitřní konflikt Johanky?
Myslím, že se snaží najít si svoje místo na světě. To je takový základ toho konfliktu. Do toho se jí samozřejmě míchá strašně moc věcí. Muži, matka, okolí a jeho neustálé hodnocení, je toho dost.

Je podle vás Laputa je obecně platná generační výpověď, nebo spíš obraz malé části intelektuálně a alternativně zaměřených mladých lidí?
To si netroufám hodnotit, jestli je něco obecně platné.. Myslím si ale, tedy umím si představit, že je těžký být mladý, najít »ten« smysl. Někam patřit a cítit se naplněně.

Johanka se cítí zmatená a frustrovaná i proto, že nemá v životě – podle mínění své matky – žádný »velký cíl«. Jak vnímáte tyhle její pocity?
Ona ale má cíl. Myslím, že se snaží najít smysl v přítomném okamžiku. Jednoduché štěstí. Což se jí ale nedaří. A nikdo ji nechápe, všichni ostatní někam strašně rychle ženou a to zase nechápe ona. Johanku jsem hrála tak, že jsem několik věcí ukradla od svojí sestry, která je hlavně v reálném životě můj vzor. Od způsobu myšlení přes pohyby jsem se snažila Sáru pochopit. Myslím, že to je vlastně poctivá, úplně pravdivá, pozitivní postava.

voriskova masky 03

Nejen Johanka, ale i většina jejích kamarádů a návštěvníků Laputy, působí nejistě, ztraceně, i když už jsou dospělí, jako by nevěděli, co si se sebou počít… Netíží je i to, že vlastně mohou dělat cokoli?
Myslím, že ne. To by byl rychlý soud. Myslím, že je opravdu těžký, těžký a krásný, najít si svoje místo na světě.

Vaše hrdinka těká i ve vztazích k mužům – Miki, Merlot, Felix, Šimon – ale ani v tomhle směru se nedokáže rozhodnout. Proč?
Protože jsou všichni skvělí! Ne, moje teorie je, že jednoho z nich miluje dlouho a furt. Když on je neschopnej. A ty ostatní jsou asi taková klidnící síla. Nebo naděje.

voriskova smid 02

Jaká byla spolupráce vás jako zkušené herečky s debutujícím Jakubem Šmídem?
Skvělá. Nenapadlo mě nad tím přemýšlet až do teď, když se mě na to ptáte. Jakub je citlivej, přesně ví, co chce, a rozhodně jsem neměla pocit jakékoli převahy. Kuba je velmi jistej režisér, vede vás přesně.

Vlastně jediným pevným pozitivním bodem hrdinčina světa je její babička. Ale ani nápad převzít babiččinu živnost nedotáhne do konce… Je to další marný pokus změnit život?
Ona vnitřně ví, ze změna se musí odehrát uvnitř. Ne změnou barvy kavárny nebo povolání.

voriskova masky

Máte pro svou hrdinku pochopení, nebo byste jí tu odevzdanost, pasivitu a určité nalhávání si něco sobě samé vyčetla?
Je to moje hrdinka, ještě s lehkými rysy mojí milovaný sestry. Mám pro ni veškeré pochopení.

voriskova 03

Kdo je Tereza Voříšková?
Tereza Voříšková (narozena v roce 1989) patří k našim nejobsazovanějším herečkám, zejména ve filmu a v televizi. Studovala hereckou konzervatoř, kterou v pátém ročníků po maturitě předčasně ukončila. Před kamerou debutovala v roce 2006 v teenagerovské komedii Rafťáci a od té doby natočila bezmála čtyřicet filmů a seriálů, včetně zahraničních seriálů jako Borgia, Pohřešovaný nebo Clay´s P.O.V. V posledních šesti letech jsme ji mohli vídat na pražských divadelních scénách Divadla Rubín, Švandova divadla, Divadla Komedie, Divadla Ponec (taneční představení), Divadla ABC aj. Nejnověji ztvárnila postavu Julie ve hře Romeo a Julie v rámci Shakespearovských slavností 2015.

voriskova masky 01
Filmografie (výběr): Laputa (2015, režie Jakub Šmíd), Padesátka (2015, režie Vojtěch Ko-tek), Případ pro exorcistu (2015, TV seriál, režie Jan Hřebejk), Reportérka (2015, TV seriál, režie Dan Svátek), Život je život (2015, režie Milan Cieslar), Všiváci (2014, režie Roman Kašparovský), Terapie II (2013, režie Petr Zelenka aj), Znamení koně (2011, režie Milan Cieslar), Ať žijí rytíři! (2009, TV seriál, režie Karel Janák), Ďáblova lest (2009, TV film, režie Jiří strach), Peklo s princeznou (2009, režie Miloslav Šmídmajer), Zemský ráj to na-pohled (2009, režie Irena Pavlásková), 2Bobule (2009, režie Vlad Lanné) . Bobule (2008, režie Tomáš Bařina), BrainStorm (2008, TV film, režie Jiří Strach) Černá sanitka (2008 TV seriál, režie Mojmír Kučera, Jiří Novák), Kanadská noc (2008 TV film, režie Zdeněk Zelen-ka), Svatba na bitevním poli (2007, režie Dušan Klein), Venkovský učitel 2007, režie Bohdan Sláma), Ro(c)k podvraťáků (2006, režie Karel Janák), Rafťáci (2006, režie Karel Janák)

Podívejte se na trailer zde:

Foto: www.bioscop.cz

FB_post_Mysmas


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353