Tenorista Aleš Briscein je sedmým nejvytíženějším operním pěvcem na světě

Mezi českými operními pěvci je Aleš Briscein jediným, kdo se objevil v každoroční statistice odborného hudebního portálu Bachtrack. Oficiálně potvrdil svou pověst jednoho z nejobsazovanějších tenoristů nejen v českých zemích, ale i v zahraničí. Za rok 2018 se v žebříčku nejvytíženějších operních pěvců umístil na 7. místě hned za Piotrem Beczalou. Mezi českými reprezentanty je tak jediným zástupcem v oboru opery. Mezi dirigenty se podruhé na 9. místě objevil Jakub Hrůša, šéfdirigent Bamberským symfoniků. Britský hudební portál Bachtrack přináší každoroční celosvětovou statistiku událostí klasické hudby, které jsou zaznamenány v jeho databázi.

Aleš Briscein, foto Stanislava Pechová

Takový maraton lze vydržet jen v případě obezřetného výběru rolí, kázně a disciplíny, samozřejmě i zdraví a štěstěny,“ říká Aleš Briscein, který v přípravě na své role nepolevuje ani před premiérou, ani během běžných repertoárových představení. Samozřejmostí je podle jeho slov i dobrá psychická a fyzická kondice, k čemuž mu vydatně pomáhají sportovní záliby od hokeje po pravidelné běhání. Na špičkové operní pěvce jsou dnes kladeny obrovské nároky. Není výjimkou, že jeden den vystupují v Japonsku a druhý den se už mají účastnit zkoušek v Německu. Bezchybný umělecký výkon je považován za samozřejmost a důležitá je i jazyková příprava a schopnost pohodové komunikace s kolegy.

Kdo je Aleš Briscein?

Aleš Briscein je jedním z nejžádanějších tenoristů v Česku i zahraničí. Je držitelem mnoha cen, mimo jiné rakouského operního Oskara Musiktheaterpreis (2018), dvou Thálií nebo Pamětní medaile »za šíření hudby Leoše Janáčka u nás i v zahraničí«.

V zahraničí zpíval všechny Janáčkovy opery od Japonska po Mexiko a USA. Dle názoru mnoha odborníků současný nejlepší představitel hlavních mužských rolí v nejoblíbenějších českých operách: Princ v Rusalce a Jeník v Prodané nevěstě. V Národním divadle v Praze ho v květnu 2019 čeká hlavní role Prince v Prokofjevově opeře Láska ke třem pomerančům.

Čerstvě má za sebou premiéru coby Dalibor ve stejnojmenném Smetanově díle hraném v Opeře ve Frankfurtu. V průběhu této a následující sezony se objeví v Komische Oper Berlin jako Paul v Korngoldově opeře Mrtvé město a s tímto operním ansámblem také pak jako Lenskij v Čajkovského Evženu Oněginovi v rámci prestižního festivalu v Edinburghu.

V roce 2020 ztvární v Ženevě Alberta Gregora v nové produkci Janáčkovy Věci Makropulos a jako Lepreux v Messiaenově opeře Svatý František z Assisi.

Žebříček Bachtrack.com za rok 2018: Nejvytíženější operní pěvci na světě – muži

1. Erwin Schrott

2. Najmiddin Mavlyanov

3. Adam Palka

4. Luca Salsi

5. Luca Pisaroni

6. Piotr Beczała

7. Aleš Briscein

& Tobias Kehrer

& Michael McCown

10. Valentin Anikin

& Markus Brück

& Dan Karlström

& Michael Volle

Zdroj: https://bachtrack.com/classical-music-statistics-2018

Další info o Aleši Brisceinovi: www.briscein.eu

Foto: www.motlova.cz / Stanislava Pechová


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353