Těhotná Fridrichová kmotrou unikátního dětského orloje

Poděbradská kolonáda má novou turistickou akratci. U vstupu na kolonádu z náměstí Krále Jiřího, naproti soše T. G. Masaryka je od dnešního odpoledne dětský orloj, který se po vhození desetikorunové mince rozpohybuje, hraje a zpívá. A formou dětských kreseb představuje historii populárního lázeňského města. Nápad na vytvoření poděbradského diorama vznikl už před lety, ale k jeho realizaci došlo až nyní. A po technické stránce nebyla vůbec jednoduchá.


V orloji se pohybuje dvanáct figurek a každá má svůj motorek. „Když válec otevřete tak zevnitř to v něm vypadá jako v atomové elektrárně,“ směje se zpěvák a skladatel Petr Prchal alias Pancho, jenž složil a nazpíval s poděbradským dětským sborem Kvítek písničku, kterou orloj hraje. O výtvarnou stránku se postarala jeho manželka, poděbradská rodačka a výtvarnice Lucie Seifertová, která do unikátního orloje mimo jiné nakreslila figurku jak pojídá lázeňskou oplatku, druhá pije Poděbradku, která jí roztáčí srdce. Je tam masérka nasírující pacienta, jenž se kroutí, lázeňská, která potápí hlavu pacientovi pod vodu do vany. Chodí tam mažoretky nebo paní s kočátkem a dětmi na procházce. Nakonec tam přijede král Jiří a naproti němu motorkář a když Panchova píseň končí, zařehtá kůň, tak se král na koni postaví a motorkář postaví motorku taky na zadní. „Motorkář je tam proto, že mají každý rok v Poděbradech srazy. A nechybí ani drbny, protože je to tady jedna velká drbárna,“ říká se smíchem Lucie Seifertová.


Střecha dětského orloje kopíruje střechu zámku Poděbrady. Sám orloj je veselý, rozpohybovaný a v nadsázce. Lucie Seifertová dlouho přemýšlela do čeho rozpohybované divadlo schová a až jejího manžela Pancha napadlo dát je do plakátovací plochy ve tvaru válce. A na plakáty Lucie nakreslila významné události z historie Poděbrad – od druhohor, kdy se tam v moři proháněli žraloci až po současnost, například bratry Mašíny, kteří ve městě do roku 1953 žili.
Kmotrou dětského orloje se stala moderátorka České televize Nora Fridrichová, které dělal doprovod její čtyřnohý kamarád. „Nyní je krize a je potřeba dělat úsporné věci, které nespotřebují tolik energie a nestojí moc peněz a proto doufám, že se tento malý úsporný orloj proslaví víc než ten velký pražský,“ popřála unikátnímu dětskému orloji Nora Fridrichová, která je těhotná a proto má k věcem pro děti velmi vřelý vztah.


Lucie Seifertová je autorkou řady leporel o historii českých měst i hradů a zámků. Její devítimetrové leporelo Dějiny udatného českého národa získalo cenu Magnesia litera, Zlatá stuha, Zlatá pečeť a bylo nominovano Magnesii literou na dětskou knihu desetiletí. Animovaný seriál České televize o Dějinách udatného českého národa získal Trilobita a byl nominován na Cenu TýTý. Lucie Seifertová se narodila v Poděbradech, vystudovala AVU Praha u profesora Jiřího Sopka. Spolu s manželem Petrem Prchalem žije v Praze a vychovávají dva syny – Antonína (na jednom snímku sedí tatínkovi na klíně) a Petra Jaroslava.

Foto: Monika Langrová