Světoznámá operní diva Soňa Červená má v Botanické zahradě svůj strom

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se vzácným přírodním bohatstvím Botanické zahrady hl. m. Prahy. V říjnu 2018 tak v trojské botanické zahradě přibyly vzácné dřeviny, která budou ještě mnoho dalších let připomínat jejich životní dílo.

_D6A8544_m

Projekt Kořeny osobností realizovaný v Botanické zahradě hl. m. Prahy dosáhl dnes dalšího důležitého milníku, když počet osobností do projektu zapojených překročil neuvěřitelnou devadesátku. Jsme hrdí na to, že se nám podařilo oslovit tak velké množství umělců, sportovců, vědců či politiků, jejichž důležité činy tímto nevšedním způsobem zůstanou uchovány nejen pro současné, ale hlavně budoucí návštěvníky naší botanické zahrady,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Devadesátou osobností zapojenou do projektu Kořeny osobností se stal slavný český anglista a překladatel Martin Hilský, jenž proslul zejména svými jedinečnými překlady děl Williama Shakespeara. Ty byly uvedeny ve více než sto premiérách v celé řadě českých divadel. Národní divadlo inscenovalo téměř dvě desítky jeho překladů divadelních her. Vystudoval anglistiku a hispanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde také mnoho let působil jako pedagog. Část doktorského studia absolvoval na slavné Oxfordské univerzitě. V roce 2011 obdržel za zásluhy o šíření anglické literatury čestný Řád britského impéria. V témže roce byl vyznamenán prezidentem republiky medailí Za zásluhy o stát v oblasti kultury.

_D6A8596_m

Martin Hilský vysadil v rámci projektu Kořeny osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy vzácnou dřevinu slivoň Hillierovu, a to symbolicky pro její anglický původ. „Slivoně jsou pověstné tím, že potěší dvakrát. Jednou na jaře květem a podruhé na podzim barevným listem. U tohoto křížence to platí dvojnásob. Vždyť právě díky svým rodičům, kterými jsou třešeň Sargentova a višeň vyříznutá, má na jaře jemné a hustě postavené narůžovělé květy a na podzim ohnivě oranžové listy. Slivoň byla vyšlechtěna v Anglii v roce 1935 a je ideálním stromem pro stromořadí,“ říká Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásu z Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Světoznámá operní pěvkyně Soňa Červená se stala v pořadí 91. významnou osobností, jež poctila projekt Kořeny osobností svou účastí. Jedná se o již několikátou operní umělkyni světového formátu, která v trojské botanické zahradě zanechala svou nesmazatelnou stopu díky vzácné dřevině, kterou zde osobně vysadila. Na zahraničních operních scénách působila Soňa Červená už od roku 1958, a to ve východoněmeckém Berlíně. V roce 1962 emigrovala do západního Německa, čímž se jí otevřela cesta do celého světa. Vystupovala například ve Frankfurtu nad Mohanem, ve Vídni, Hamburku, Mnichově či San Franciscu. Po několika desítkách let svého pobytu v zahraničí se po pádu komunismu vrátila zpět do České republiky, kde dál pokračuje ve své umělecké činnosti, a to jak na poli operním, tak činoherním.

_D6A8607_m

Soňa Červená vysadila v Botanické zahradě hl. m. Prahy symbolicky červenolistý javor mandžuský. Jedná se o elegantní asijský druh javoru, který upoutá pozornost především na podzim, kdy krásně barví listy. Dřevina patří do skupiny javorů pocházejících z Číny, Koreje a východní části Ruska. V Evropě se poprvé objevil v roce 1904 v britské botanické zahradě Kew Garden v Londýně. Vzhledem k tomu, že je značně teplomilný, nedosahuje v Evropě takových rozměrů jako v domovině, kde největší exempláře dorůstají až do výšky osmi metrů.

Dalším z řady lékařů, jejichž obdivuhodnou práci připomíná projekt Kořeny osobností, se stal prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., zakladatel moderní dětské hematologie u nás, který výrazně ovlivnil také světovou vědu. Svůj život zasvětil léčbě dětské leukémie, té se začal věnovat při svém pracovním pobytu v Paříži. V Praze poté založil výzkumnou laboratoř, která funguje dodnes. V roce 1989 provedl v tehdejším Československu první transplantaci kostní dřeně dětskému pacientovi. Působil také jako poradce Světové zdravotnické organizace pro problematiku dětských nádorů, přednášel v Oxfordu, Londýně, Cambridge, Bagdádu, Uppsale a na mnoha jiných místech.

Prof. Otto Hrodek v trojské botanické zahradě osobně vysadil chitalpu taškentskou. Ta v našich podmínkách kvete v období letních prázdnin, v čase, který právě děti tak milují. Nejedná se o přírodní druh, ale o mezirodového křížence se zajímavým původem. Rodiče této dřeviny pocházejí ze Severní Ameriky. Jedním z rodičů je odolný a u nás v parcích používaný druh katalpa trubačovitá. Druhý rodič je však o něco exotičtější, jedná se o pouštní subtropický keř Chilopsis linearis, který rovněž pochází z Ameriky, tentokrát však z pohraničí USA a Mexika. Ačkoli se jedná o americké druhy, křížení proběhlo v uzbeckém Taškentu. Odtud také je odvozeno druhové jméno křížence.

O projektu Kořeny osobností

Projekt Kořeny osobností pomáhá Botanické zahradě hl. m. Prahy již devátým rokem přitahovat pozornost návštěvníků k vzácným rostlinným exemplářům z nejrůznějších koutů světa. Díky propojení jejich vysazování s nejvýznamnějšími osobnostmi České republiky 20. a 21. století se podařilo výrazně zvýšit zájem široké veřejnosti o cenné rostliny, dřeviny a stromy a trojskou botanickou zahradu celkově.

Do projektu Kořeny osobností se zapojují známí umělci, sportovci, vědci, státníci či myslitelé i představitelé charity. Vedle objevování vzácných rostlin si návštěvníci botanické zahrady mohou připomenout velké příběhy jejich patronů, mezi kterými jsou například prezident Václav Havel, Jeho Svatost 14. dalajlama, sir Nicholas George Winton, světoznámý španělský obuvník českého původu Manolo Blahník, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, držitel Oscara Miloš Forman či jeden z největších Čechů – Jára Cimrman. Orientaci na vytvářené Stezce osobností usnadňuje podrobná mapka projektu Kořeny osobností, která obsahuje kompletní seznam rostlin i osobností a je k dispozici ve všech pokladnách zahrady. Projekt má ambici postupně představit až 150 významných osobností nejen České republiky, ale i světa a stejný počet vzácných rostlin, které se mnohdy ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před úplným vymizením.

Foto: www.botanicka.cz