Suma sumárum Jana Wericha a největší pecky ze Semaforu

V druhé půlce listopadu potěší vydavatelství Supraphon všechny diskofily a sběratele odkazu Jana Wericha a fanoušky divadla Semafor ucelenými a výpravně vybavenými kompilacemi nahrávek. Komplet Jan Werich – Suma sumárum obsahuje 5CD–MP3 (v celkovém čase 50 hodin a 37 minut) a soubor zvukového záznamu devíti her z let 1959–1964 divadla Semafor vychází pod příhodným názvem Zuzana, Jonáš a spol. na 15 CD (v celkovém čase 17 hodin a 30 minut). Supraphon se tímto edičním počinem připojuje k oslavám 60. výročí založení Semaforu a komplet nahrávek Jana Wericha již předznamenává 115. výročí Werichova narození, které si připomeneme v únoru 2020.

Suma sumárum obsahuje vše, co můžeme od Jana Wericha slyšet v padesátihodinovém kompletu s přílohou nikdy nevydaných zvukových objevů. Je to souhrn všech nahrávek s Janem Werichem z archivu Supraphonu a soukromých sběratelů (Karla Koliše, Ondřeje Suchého, Jiřího Borovičky, Jindřicha Kučery, Gabriela Gössela, Petra Prajzlera, Prokopa Voskovce ml.). Komplet sestavil Jakub Kamberský tak, aby obsahoval vše, na čem se autorsky podílel Jan Werich. Některé již vydané tituly (Poslední forbína 1974, Lucerna 1977) vycházejí v dosud nevydané rozšířené verzi. Mezi rarity patří například záznam z návštěvy Jana Wericha v rodině bratra Jiřího Voskovce, nález tří neznámých nahrávek Voskovce a Wericha z počátku 30. let a řada dalších kuriózních a objevných zvukových pokladů. Osobnost Jana Wericha tak září ve všech svých podobách – v podobě herce, zpěváka, autora, vypravěče, glosátora a mimořádného zjevu české kultury 20. století.

Nahrávky devíti her divadla Semafor v ucelené podobě vychází v kompletu 15CD zcela poprvé, sestavil ho a  zásadním doprovodným textem a informacemi doplnil vynikající znalec historie divadla Semafor Lukáš Berný. Producentka mluveného slova vydavatelství Supraphon Naďa Dvorská upřesňuje: „Hry tvoří základ vrcholného období slávy divadla, které podstatně ovlivnilo kulturní dění v naší zemi ve druhé polovině 20. století. Na scéně Semaforu se vystřídaly takřka všechny tehdejší významné pěvecké a herecké hvězdy, oba autoři pro ně složili stovky písní a výstupů. Mnohé hry vycházejí v kompletu Zuzana, Jonáš a spol. v plné délce vůbec poprvé. Těžiště tvoří záznamy z archivu divadla Semafor, doplněné nahrávkami z archivu Supraphonu, České televize a soukromých sběratelů.“ Posluchači se mohou těšit na dnes již legendární hry: Člověk z půdy, Zuzana je sama doma, Taková ztráta krve, Nocturné, Zuzana je zase sama doma, Šest žen, Jonáš a tingl tangl, Zuzana není pro nikoho doma a také dobovým televizním záznamem proslavený Recital 64. V nahrávkách vystupují vedle Suchého a Šlitra například Miroslav Horníček, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Hana Hegerová, Karel Gott, Pavlína Filipovská, Zuzana Stivínová, Karel Štědrý, Pavel Sedláček, Jana Malknechtová a řada dalších herců a zpěváků.

Komplet JAN WERICH – SUMA SUMÁRUM vyšel 15. listopadu a SEMAFOR – ZUZANA, JONÁŠ A SPOL. (hry z let 1959–1964) se objeví v prodeji od 29. listopadu 2019.

Foto: Supraphon


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353