Suchařípa si král na krále a jezdil v dešti na koni!

Sedmý ročník Královského průvodu z Prahy na Karlštejn byl vskutku unikátní. Nejen že byl jeho program rozšířen o páteční odpoledne a divákům se představil nový císařský pár, ale také se průvod poprvé ve své historii potýkal s povodněmi.


V pátek 31. května v 19.40 hodin zahájili císař Karel IV. v podání Davida Suchařípy a císařovna Eliška Pomořanská v podání Ivety Jiříčkové sedmý ročník Královského průvodu z Prahy na Karlštejn. Ačkoliv předpovědi počasí nebyly ani v pátek zcela příznivé, průvod nakonec prošel centrem Prahy z Pražského hradu až na Karlovo náměstí bez jakýchkoliv komplikací. „Bylo to působivé. Celý průvod prošel historickým centrem Prahy a přešel i Karlův most,“ řekla za organizátory Veronika Schieblová z MVP agency.
Druhý den pochodu prověřil statečnost a odolnost protagonistů. Vlivem vytrvalého deště došlo k malým změnám trasy mezi Malou Chuchlí a Dobřichovicemi. Původní trasa průvodu byla naplánována podél řeky Berounky, ale kvůli zvýšení její hladiny se museli účastníci průvodu některým místům (hlavně v okolí Černošic) vyhnout. I tak ale sobotní putování za neustávajícího deště zakončili dle původního plánu v odpoledních hodinách v Dobřichovicích.


„V sobotu jsme jeli skutečně nějakých osmnáct kilometrů na koni, kdy nás bičovaly lijáky. Byli jsme promoklí až na kost,“ popisuje představitel Karla IV. David Suchařípa.
Zásadní změnu zaznamenal program třetího dne průvodu. V důsledku několikadenních dešťů se zvedla hladina řeky Berounky na většině míst, kterými měla trasa nedělního průvodu vést. Proto byl program částečně zrušen a průvod se přesunul z Dobřichovic vlakem přímo do městyse Karlštejn.


„Když jsme přijížděli do stanice Karlštejn, tak nás trubači vítali skladbou Jede král, jede král a císařská garda stála na nástupišti ve formaci,“ komentuje David Suchařípa.
I na Karlštejně však došlo ke změnám. Původně plánovaný celodenní program na louce u karlštejnského mostu bylo třeba přesunout na bezpečnější místo a s ohledem na povodňovou situaci zkrátit.
Královský průvod tak na hrad Karlštejn doputoval již v poledne a po kratším doprovodném programu na nádvoří se císař Karel IV. odebral do kaple sv. Kříže, aby zde  uložil císařské korunovační klenoty.


Josef Kutílek, velitel císařské gardy, k tomu dodává: „Celý průvod byl naprosto dokonalý. Byla to akce, při níž si lidé uvědomili, co opravdu dokážou. V tomhle počasí, v tom dešti, dojít až sem… To je prostě bomba. Nádherná spolupráce všech zúčastněných.“

Foto: www.kralovskypruvod.eu


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353