Stanislav Motl chtěl být hercem: Pan Sklenčka mi řekl ať se stanu radši spisovatelem než hercem

Dalším hostem bude novinář a spisovatel Stanislav Motl, na něhož Jan Kraus prozradí, že kdysi uvažoval o herecké dráze. „No, dělal jsem přijímačky,“ přitakává známý publicista a vzpomíná: „Dostal jsem se do druhého kola, a seděl tam pan Sklenčka. Já jsem recitoval nějaké svoje básně, a on si mě vzal stranou a říká mi, pane Motl, staňte se radši spisovatelem než hercem. A víte proč? Vy máte velice tuctový obličej, vás čeká to, že skončíte třeba v Šumperku, a nikdo vás nebude znát. A nejhorší je, když herce nikdo nezná. Tohle mi řekl, a já jsem se stal spisovatelem.“

Biatlonistky Gabriela Soukalová, Eva Puskarčíková a Jitka Landová, spisovatel Stanislav Motl a neherec Vojtěch Zdražil v SJK 8. 3. 2023 – Snímek z natáčení Show Jana Krause

Za svou dosavadní kariéru napsal zatím třiadvacet knih, převážně s historickou tematikou, v rozhlase má už řadu let svůj pořad a je rovněž autorem několika scénářů k filmovým dokumentům. Mimo jiné rozpletl záhadu smrti francouzského spisovatele Antoina de Saint Exupéryho. „Já mám takový zvláštní způsob práce, že cestuju hodně po světě, abych nasál genia loci, a po tomhle jsem třeba pátral dvacet let. Postupem doby – protože se třeba říkalo, že Exupéry zmizel s mimozemskými civilizacemi – s pomocí dvou kamarádů Francouzů jsme vyhodnotili pět letců, kteří ještě žili a kteří byli na té základně, a byl to Horst Rippert.“ Ten to přiznal až v roce 2008, protože se bál, a svého činu hluboce litoval.

Stanislav Motl dělal také rozhovory s několika potomky vysokých nacistických pohlavárů. „Řekl bych, že s panem Martinem Bormannem jsme uzavřeli i přátelství. On to byl kněz a strašně zajímavý a pokorný člověk,“ vypráví a vzpomíná, že pan Bormann mladší měl touhu napravit to strašné, co se v jeho rodině stalo. Svoji práci, která je plná bádání, hledání v archivech po celém světě, dělání rešerší atd., považuje za velké dobrodružství. A to, že je v ní mistrem, dokazují dvě mimořádná ocenění: The AIB International Media Excellence Awards. Toto ocenění udělované v Londýně je považováno za rozhlasového Oskara.

„V roce 2010 jsem to dostal jako první Čech a v roce 2011 jsem to jako první na světě obhájil,“ doplňuje s tím, že v prvním případě se jednalo o jeho srdeční příběh o mladém židovském chlapci, který se zajímal o astronomii a za války v Terezíně založil dětský časopis Vedem. Podruhé to bylo za příběh českého stíhacího pilota Timota Hamšíka. Na jeho práci Jan Kraus velice ocení i to, že hledá historický kontext a nesnaží se být soudcem. A povyprávěl i o Lídě Baarové, Karlu Högerovi nebo posledním přeživším Titaniku, který byl původem Čech.

 

Foto: TV Prima