Spisovatel Richard Sacher uvádí Výlov autogramů

Březen je měsícem knihy – tuto skutečnost si bohužel uvědomuje čím dál tím méně lidí. Veřejnou pochvalu si zasluhují všichni, kdo se snaží podpořit fenomén čtení. V průběhu tohoto měsíce se po celé zemi koná řada akcí, které mají za úkol propagovat knižní trh. Ta patrně největší právě probíhá v největším nákupním centru v ČR, tedy v OC Letňany.


Akci s názvem Výlov autogramů aneb Březen plný hvězd připravilo obchodní centrum ve spolupráci se společností Knihy Dobrovský, která provozuje téměř tři desítky vlastních prodejen. Jednu z nich najdeme právě v pražských Letňanech. Celkem 25 odpoledních programů se však neodehrává mezi regály s knížkami, ale v obřím foyeru s fontánou. Na jejím místě se nyní v hale nachází prostorné pódium s koženou sedací soupravou, knihovnou a velkou obrazovkou.


Moderátorem všech besed, autogramiád a prezentací je zpívající spisovatel, novinář a konferenciér Richard Sacher, který téměř denně uvádí slavné i začínající spisovatele a také osobnosti, o nichž se v knížkách píše. „Této akci soukromě přezdívám Knižní maratón, poněvadž někdy na pódiu debatuji třeba i s osmi hosty v průběhu jednoho odpoledne. Když se pak večer setkám v centru s přáteli, podezírají mě, že se s nimi nudím, jelikož toho moc nenamluvím. Marně se jim snažím vysvětlit, že tomu tak není, že pouze šetřím síly na další den,“ směje se autor deseti knih, mimo jiné i eroticko-psychologického románu Trojka.


Mezi hvězdami, které dosud přijely podpořit akci Výlov autogramů, zazářili například herečka a zpěvačka Zora Jandová, sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská, protagonisté televizní kulinářské show Na nože Eva Filipová a Roman Vaněk a také režisér Zdeněk Troška s herci z filmu Babovřesky 2. Tato skupinka umělců představila knihu, jež souvisí nejen s oběma díly úspěšné komedie, ale především s obcí, v níž tyto „bijáky“ vznikaly. „Natočit dramatický film je jednoduché, nejtěžší je zrealizovat komedii, která dokáže lidi pobavit,“ prohlásil Zdeněk Troška, když se jej Richard Sacher zeptal, jak vnímá kritiky některých novinářů.


Výjimečně nikoliv na pódium, ale do veřejné knihovny, která se nachází poblíž foyeru, zavítali členové hudební skupiny Chinaski. Ti nejdříve besedovali s Richardem a posléze podepisovali knihu Poprvé, která odkrývá vznik a život kapely. „Jsem milovník knih a hrozně rád čtu, třeba cestou na koncerty. Manželka mi už zakazuje nosit knížky domů. Nejen, že za ně nechám spousty peněz, ale tvrdí, že je nestihnu přečíst, ale já to zvládnu,“ prozradil frontman Michal Malátný.


Na krátký rozhovor a podstatně delší autogramiádu dorazil spisovatel Michal Viewegh, který se stále ještě zotavuje po vážném zdravotním kolapsu. Prozradil však, že pracuje na nové knize s pracovním názvem Donchuan po infarktu. „Možná tomu někteří z vás nebudou věřit, ale nepůjde o text autobiografický – prostě jsem si jen zkusil představit, co by se dělo, kdyby se totéž, co se po klinické smrti přihodilo s pamětí mně, stalo opravdovému sňatkovému podvodníkovi,“ nastínil Viewegh.
A koho ještě Richard Sacher v Letňanech přivítá? Například režiséry Zdeňka Svěráka a Marii Poledňákovou, herečku a spisovatelku Ivanku Devátou, kuchaře Zdeňka Pohlreicha, odborníka přes společenské mravy Ladislava Špačka, fotbalistu Tomáše Řepku, cestovatele Miloslava Stingla či herce Milana Lasicu.

Kompletní program najdete zde: www.oc-letnany.cz/cz/akce/vylov-autogramu.php

Foto: Fabiana Mertová, Vladimír Zemek, www.knihydobrovsky.cz