Špinarka vtrhla na jeviště Divadla Petra Bezruče

Divadlo Petra Bezruče uvedlo ve světové premiéře hru oceňovaného autora a režiséra Tomáše Dianišky Špinarka. »Doku-fikční drama« je oslavou drzého big beatu, a především Věry Špinarové, která svou tvorbou vzdorovala všem myslitelným stereotypům. Vypráví intimní portrét i epický příběh o nezávislosti, intrikách, odvaze a nezapomenutelné přítomnosti opravdové lásky. V titulní roli ostravské legendy se představí Markéta Matulová. Chybět nebude ani živá kapela přímo na jevišti.

I malá hvězda může zářit

Malá žena s velkým hlasem, česká Janis Joplin, neřízená střela, rocková babička z Ostravy… všechna tato přízviska měla Věra Špinarová. „Nápad inscenovat Špinarku vznikl bezprostředně po premiéře Transek, bodů, vteřin, první podnět přišel od vedení divadla. Je málo osobností, které jsou tak spjaté s Ostravou jako právě Věra Špinarová. Přestože se narodila 22. prosince 1951 v Pohořelicích u Brna, většina lidí ji považuje za ostravskou rodačku,“ uvádí dramaturgyně Anna Smrčková. Tatínka, zručného truhláře, ale zlákala nabídka stát se horníkem, a tak když bylo Věře sedm let, celá rodina přesídlila do Ostravy. Zpěvačkou chtěla být od dětství. Hlásila se na konzervatoř, ale nebyla přijata. Ne pro nedostatek talentu, ale pro její malý vzrůst. Místo konzervatoře tak nastoupila na učiliště, měla být chemičkou prádelen a čistíren.

„První profesní úspěch zaznamenala Věra v patnácti letech v soutěži Májový křišťál. Zanedlouho dostala nabídku na první nahrávku a následné pravidelné vystupování s kapelou Flamingo. Následovaly »čaje« s Royal Beatem a nahrávka Music Box, který se zanedlouho stal hitem,“ pokračuje dramaturgyně.

Světová premiéra v režii autora

Autorem inscenace je herec, dramatik a režisér Tomáš Dianiška, který patří k nejmladší generaci českých autorů. Ve svých hrách reflektuje pocity své generace, díky čemuž se stávají doslova kultovní záležitostí, nebojí se ale zaměřit i na historická témata, která zpracovává kontroverzní optikou. Pro Divadlo Petra Bezruče již Tomáš napsal zmíněnou inscenaci Transky, body, vteřiny o skandálním osudu československé atletky Zdeně Koubkové. Inscenace získala Ceny divadelní kritiky 2019 v kategoriích inscenace roku a poprvé uvedená česká hra roku. Dále také obdržela nominaci na Cenu Marka Ravenhilla za nejlepší inscenaci současné hry.

Aktuálně se v nové inscenaci Špinarka vydává Tomáš Dianiška sledovat kariéru jedné z našich nejvýraznějších umělkyň. „Velice mě baví moderní československé dějiny. Když budu cynický, řeknu, že Špinarová je ideální představitelka postavy, která prochází divokým 20. stoletím. Její turbulentní život nabízí po dramatické stavbě skvělý oblouk. Je to jako psát komiksový film o zrodu superhrdiny. Je to story talentované osobnosti, kterou nechápavá společnost zničí (v případě Špinarové naštěstí jenom na pár let). Je to v podstatě téma, které mě na divadle nejvíc zajímá. Tenká linie mezi slávou a pohrdáním. Nebojím se být drzý a nemusím k ní přistupovat s posvátnou pietou. Doufám, že se nám tak podaří vytvořit nepřikrášlený obrázek velké osobnosti,“ říká režisér.

Matulová zpívá s kapelou hity Špinarové

V inscenaci se také objeví čtyřčlenná kapela pod vedením Jana Gajdici, která bude celou dobu přítomna na jevišti a jejíž členové Věru Špinarovou osobně znali. Diváci tak nepřijdou o známé tituly Music box, Andromeda nebo Jednoho dne vrátíš. „Jednoho dne se vrátíš je velmi známá píseň a lidé ji mohou poměřovat s originálem, který v inscenaci navíc zazní. Cítím velkou zodpovědnost, abych ji zazpívala dobře.“ Představitelka titulní role Markéta Matulová celou dobu příprav poctivě korepetovala. „Hodně záleží na hlasové technice. Kdybych ji neměla a díky hodinám zpěvu nevěděla, jak pracovat s hlasem, tak bych to nemusela utáhnout.“ Pro Tomáše Dianišku je Markéta Matulová ideální představitelkou: „Věděl jsem, že Markéta dobře zpívá. Pro mou hru je Markéta prostě výhra. Když jsem viděl představení v kuse, vstávaly mi chlupy na ruce.“

Světová premiéra proběhla 3. září 2021 v 18.30 hodin v Divadle Petra Bezruče

Špinarka

autor, režie tomáš dianiška

dramaturgie anna smrčková

scéna a kostýmy lenka odvárková

hudební nastudování jan gajdica

scénická hudba matej štesko

 

osoby a obsazení

věra markéta matulová

mamka kateřina krejčí

luboš jakub burýšek

sbormistr, ředitel, producent, ivoš, promotér dušan urban

ivan binar, učitel zpěvu, ministr, spoluhráč, opilec, zvukař, barman vojtěch johaník

asistent, richard, muzikant, konferenciér, fanoušek, violista, moderátor, polda, víťa, reportér jáchym kučera

uvaděčka, fanynka, učitelka, svazačka, manželka, violistka, jiřina, doktorka, marta julie goetzová

fanynka, spolužačka, houslistka lenka kučerová

fanynka, spolužačka, členka orchestru marie křehlíková

příslušník vb, kameraman michal weber

policista filip kapusta

 

kapela

klávesy martin jarošek / robert hejduk

bicí jan borák / martin hrček

kytara jan gajdica / martin bala

baskytara lubomír konečný / antonín jančár

 

Více infa: www.bezruci.cz

 

Foto: Divadlo Petra Bezruče

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353