Simona Stašová a Jaroslav Svěcený roztančí ulici při zahájení jubilejního ročníku Akce cihla

Slavnostní zahájení  20. ročníku celostátní sbírkové kampaně Akce cihla proběhne v Praze v pondělí 29. dubna na rohu ulic Na Příkopě a Havířská. Jelikož je den zahájení sbírky zároveň i Mezinárodním dnem tance, představí se také taneční skupina TiDiTaDe. Jubilejní ročník Akce cihla odstartují herečka Simona Stašová a houslový virtuos Jaroslav Svěcený, kteří jsou patrony sbírky, spolu s nimi přijde i další patron, herec Tomáš Vaněk.

Schránka01

Jako každý rok, i letos se budou v ulicích Prahy prodávat malované a podepsané cihly na podporu mentálně postižených. V pondělí 29. dubna v 15,45 hodin mají na rohu ulic Na Příkopě a Havířská sraz příznivci neziskové organizace Portus Praha, která sbírku pořádá, ale i její partneři, zaměstnanci a klienti.

Velkým překvapením bude tanec na ulici, a to formou flashmob: Tanečníci a bubeníci umělecké skupiny TiDiTaDe začnou mezi diváky i náhodnými chodci zničehonic hrát a tančit, k nim se přidají i zaměstnanci a klienti Portusu, kteří už pilně nacvičují, a k tanci budou vyzváni i kolemjdoucí. Členové skupiny TiDiTaDe jsou mistry západoafrického tance a hudby, proto se flashmob ponese v duchu tradičních afrických rytmů. Vždyť přece při tanci se dobře bourají bariéry mezi lidmi, ve víru tance se nehledí na to, kdo má jaký handicap.

Nad letošní sbírkou mají opět patronát herečka Simona Stašová, houslový virtuos Jaroslav Svěcený a herec a zpěvák Tomáš Vaněk. „Jsem přes šestnáct let hrdým a láskyplným patronem Akce cihla, která mimořádným a obětavým způsobem dokázala pomoci našim mentálně postiženým občanům. Je to nedílná součást mého života, protože sám dobře vím, jak hluboký význam a smysl mají skuteční přátelé, když se ocitnete v nouzi. Smekám před prací všech, kteří Cihle nezištně pomohli,“ říká Jaroslav Svěcený.

Schránka02

Z výtěžků Akce cihla se staví, rekonstruují a vybavují objekty, ve kterých najdou lidé s mentálním postižením domov, práci nebo místo k odpočinku. Za peníze vybrané při 20. ročníku pražské sbírky plánují organizátoři rozšířit sociální podnik Dobroty s příběhem, kde se nakládají vyhlášení utopenci a sýry, a to o bistro s dobrou kávou. Pracovní uplatnění tam najdou další lidé se zdravotním handicapem. Část výtěžku pomůže i s vybudováním nového chráněného bydlení pro lidi s mentálním postižením.

Portus Praha je nezisková organizace, která vznikla v roce 2001. Během té doby vybudovala dva objekty chráněného bydlení s celoročním provozem pro 19 klientů a dále sociálně-terapeutickou dílnu v obci Slapy. Portus Praha je také zakladatelem a hlavním koordinátorem celostátní benefiční kampaně Akce cihla, která z původně pražské sbírky expandovala do řady měst v celé republice.

AC2019A4 (1)

Foto: Akce cihla