Setkání s Dominikem kardinálem Dukou

Za přítomnosti Dominika kardinála Duky se v Italském kulturním institutu uskutečnilo oficiální představení knihy Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP. Titul vyšel u příležitosti životního jubilea Dominika kardinála Duky a představuje jeho osobnost a pozoruhodný životní příběh.


Dominik kardinál Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, se narodil 26. dubna 1943 uprostřed 2. světové války v Hradci Králové v rodině člena zahraničního odboje. Jeho otec, František Duka, působil jako zbrojíř u britského Královského vojenského letectva (RAF). „Svět mého dětství byl světem vojáků, cestovatelů a duchovních,“ vzpomíná Dominik Duka.
Stát se knězem se Jaroslav rozhodl ve čtrnácti letech. Na bohosloveckou fakultu v Litoměřicích byl však z politických důvodů přijat až na potřetí. V roce 1968 Duka tajně vstoupil do ilegálního řádu dominikánů a přijal jméno Dominik. O dva roky později byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze. Úkoly duchovního však mohl plně plnit až po roce 1989.
„Mým posláním je nést znamení kříže v obou jeho dimenzích: úcty a lásky k Bohu a úcty a lásky k člověku, který byl stvořen k Božímu obrazu. Svět, kterým spolu se všemi ostatními jdu a půjdu dál, je ponořený do bouřlivých vln globalizace a nejednou se zdá smutný až k beznaději, protože nemá o co se opřít, o co usilovat, na co se těšit. Chybí mu úcta a láska ke svobodě. Svoboda bez úcty a lásky je prázdná a chybí jí vítězné znamení kříže,“ prohlásil Dominik Duka ve svém prvním kázání ve funkci kardinála.
Kniha autorské dvojice, Pavla Veselého a Renáty Luckové, vyšla u příležitosti 70. narozenin Otce kardinála Dominika a představuje jeho pozoruhodnou životní pouť. Přináší zasvěcený pohled mnoha významných osobností veřejného života a zachycuje klokotný běh společensko-kulturních a politických změn poslední doby v zrcadle jeho promluv, modliteb, přednášek, proslovů a dalších textů, které vznikaly v době jeho úřadu pražského arcibiskupa. Knihu zdobí barevná fotografická příloha, heraldické kresby a doplňují ji informace o katolické církvi v České republice.


„V krátkém, tříletém a intenzivním působení pražského arcibiskupa můžeme tušit jeho celoživotní postoj – Zápas o člověka –, který uskutečňuje v plnosti svého hesla V Duchu pravdy,“ říkají autoři knihy, Pavel Veselý a Renáta Lucková.
Kniha byla oficiálně představena veřejnosti za přítomnosti Dominika kardinála Duky v Italském kulturním institutu v Praze pod záštitou Italského velvyslance J.E. p. Pasquale D´AVINO a dr. Giovanna Scioly, ředitele Italského kulturního institutu. Během setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP vystoupila mezzosopranistka Virginie Walterová, držitelka Světové ceny Antonína Dvořáka, harfenistka Zbyňka Šolcová a Jindřich Koníř, hráč na klávesové nástroje a držitel Světové ceny Antonína Dvořáka.
Setkání se zúčastnilo mnoho významných osobností jako například J. E. Arcibiskup Giuseppe Leanza (apoštolský nuncius pro Českou republiku), Přemysl Sobotka (místopředseda Senátu), J. E. Pasquale D´Avino (italský velvyslanec), dále Marie Kousalíková (starostka Prahy 6), Joel Ruml, Helena Langšádlová, Leoš Heger, Jiří Menzel s chotí, Václav Hybš s chotí a mnoho dalších osobností.

O autorech:
Dominik kardinál Duka OP
(*26. dubna 1943, Hradec Králové) je 36. arcibiskup pražský, metropolita a primas český (jmenován 13. února 2010) a předseda České biskupské konference (zvolen 21. dubna 2010). Dne 6. ledna 2012 byl jmenován kardinálem a dne 18. února téhož roku mu papež Benedikt XVI. udělil v Římě odznaky kardinálské hodnosti.
Pavel Veselý působí jako novinář, publicista a moderátor. Své texty, rozhovory a zpravodajské zprávy publikoval v kulturně hospodářské revue Fragmenty, internetových magazínech Christnet, Pozitivní noviny, Kultura21.cz a dalších. Je autorem knihy Dominik Duka – moderní a oblíbený a dvou svazků vlastních povídek a textů Úlomky a obrázky a Tóny duše. Je také tvůrcem pořadů Zastávka s významnými osobnostmi české i slovenské kultury a politiky a autorem a moderátorem pořadu Fialové květy Květy Fialové. Společně s Renátou Luckovou jsou tvůrci a moderátory pořadu 2+1 – talkshow se známými osobnostmi kultury a politiky.
Renáta Lucková pracuje v oblasti PR, marketingu a médií. Věnuje se profesionálně fotografování. Své fotografie publikovala například v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, na webu Arcibiskupství pražského, Christnet, Pozitivní noviny a v knize Dominik Duka – moderní a oblíbený autora Pavla Veselého. Fotografie vystavovala v Galerii u Zlatého kohouta, v Galerii Chodovská tvrz, v pražském Golem Clubu, v Kavárně Čas, na Úřadu městské části Praha 10 i jinde. Autoři rovněž společně zajišťovali komplexní PR pro Českou republiku a svět pro WINConferenci – mezinárodní fórum lídrů a žen v Praze v říjnu 2013.

Foto: Nakladatelství Euromedia Group / Ikar, Repapromotion