Šestinásobný vítěz Rallye Dakar má svůj strom v pražské Botanické zahradě

V pořadí už 93. osobností, která v Botanické zahradě hl. m. Prahy má svůj strom je český automobilový závodník a šestinásobný vítěz automobilových závodů Rallye Dakar v kategorii kamionů – Karel Loprais.

_D6A9975

V severní části venkovních expozic vysadil Nothofagus antarctica neboli pabuk jižní. Pabuk je dřevina exotická nejen svým názvem, ale i svým původem. Vyskytuje se v Jižní Americe od Chile až po Ohňovou Zemi včetně Patagonie, tedy v místech kudy slavný závod v současnosti prochází. Je to opadavý strom, jež svůj růst přizpůsobuje drsným klimatickým podmínkám. Může tvořit keřovité porosty, ale vyskytují se rovněž stromovité exempláře vysoké i více než 20m. Opadavé drobné listy na podzim v krajině upoutají, protože barví do žlutých, a někdy i oranžových barev. „V našich podmínkách tato dřevina vyžaduje chráněnou lokalitu a přeci jen teplejší oblast. V tuhých zimách mohou namrzat, zejména pak mladší rostliny. Avšak celkem ochotně regenerují. Pro jistotu stromu v prvních letech po výsadbě na zimu dopřejeme zimní kryt,“ uvedl Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásma Botanické zahrady hl. m. Prahy.

_D6A9998

Dřevinu vysadil několikanásobný vítěz Dakarské Rallye Karel Loprais , který se tak zařadil do projektu Kořeny osobností. Stal se tak dvanáctou osobností, která si svůj strom vysadila v roce 2018, celkově již 93. osobností.

_D6A9981-2

Foto: Kořeny osobností