Richard Pachman: Moje radost ze života není jen póza

Richard Pachman je spisovatel, výtvarník a hudebník. Napsal sedm knih, jeho prvotina z roku 2004 je autobiografie vycházející z období po vážném a neobvyklém úrazu. Své olejomalby vystavoval na 100 výstavách v České republice, Belgii, Holandsku a na Slovensku. Je autorem hudby relaxační, duchovní, filmové a muzikálové. Od roku 1993 vydal 35 alb, je laureátem Ceny Olomouckého kraje za výjimečný počin roku v oblasti profesionálního umění za rok 2009 a Ceny města Olomouce za přínos pro kulturu za rok 2014. Před nedávnem pokřtil své 35. CD Vánoční album a audioknihu Nastydlá strašidla Petry Vychytilové s Janem Přeučilem a Evou Hruškovou v hlavních rolích, ke které skládal hudbu.

rp upravena (18)

„Před nedávnem jsem prožil krásné dva dny v Bratislavě. Jsem po mamince Slovák a kromě zářijové návštěvy maminčina rodiště Velčice a mého studentského města Banská Bystrica byl tohle můj druhý letošní výlet na Slovensko. Upřímně, byl bych rád, kdybych tam jezdil častěji,” svěřuje se Richard Pachman. „Do Bratislavy jsem jel na pozvání časopisu Život, který se rozhodl věnovat mi krásné tři strany. Netušil jsem však, že se rozhovor bude točit kolem jediného tématu. Díky němu jsem si připomněl období před osmnácti lety, kdy jsem přežil takový zváštní úraz. Omylem jsem se napil louhu pH14 a mé tělo mi dalo znát, že louh se prostě pít nemá,“ snaží se o vzpomínách na rok 2000 žertovat skladatel.

rpdh (164)_Cleanse 1

„Myslím si, že je dobré si čas od času připomenout, čím vším jsme v životě prošli. Naplní nás to vděkem za úplně obyčejné věci a momenty. Na každém koncertě mám pod stojánkem s notami termoláhev s kávou. Když ji mezi písněmi popíjím, často mě napadne, jak je to fajn moci se napít. Půl roku svého života jsem ke kávě i k jiným potravinám mohl jen přivonět. Nemohl jsem jíst a pít. Díky této zkušenosti jsem se stal člověkem upřímně vděčným za každý nový den, za každou písničku, kterou můžu lidem dát. Nevím, proč si my lidé začneme vážit života mnohem silněji, až když o něj málem příjdeme. Myslím si, že moje radost ze života není jen póza, i když se někomu může zdát, že se až moc často usmívám a že si na nic neztěžuji. Nemám rád škarohlídy, kteří vám místo pozdravu pošlou množinu starostí a stížností! A nemám rád vztahy, ve kterých lidé soutěží, komu z nich je hůř! Lidé by se měli obklopovat jen těmi, kteří je dokážou povzbudit, pozvednout a potěšit. Láska je pozitivní energie. Negace, stěžování si, násilí, pomluvy, nadávky, arogance a hloupost jsou opakem lásky, nemyslíte?“

Krest CD Nastydla strasidla

Tradiční adventní koncerty skladatele a zpěváka Richarda Pachmana a muzikálové herečky a zpěvačky Dity Hořínkové se letos uskuteční v patnácti místech České republiky, a to mezi 24. listopadem a 20. prosincem. Mezi zastávkami nebude chybět Praha, Slaný, Zruč nad Sázavou, Uhříněves, Louny, Jičín, Kutná Hora, Klášterec nad Ohří, Týnec nad Sázavou, Ústí nad Orlicí, Olomouc, Prostějov, Říčany, České Budějovice i Pohádková kovárna v Selibově. Výtěžek z koncertů je věnován Dětskému domovu ve Strančicích.

Vanoce 2018 leták malý

Info: www.richardpachman.cz , www.pachman.cz

 

Facebook: www.facebook.com/richardpachman

 

Foto: www.pachman.cz / Vladimír Vysohlíd, Jaroslav Hauer

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353