Režisér Michal Čoudek: Hanka Zagorová je jedinečná bytost, která přesně ví, co chce

Zpěvačka, herečka, textařka a moderátorka Hana Zagorová oslaví 6. září významné životní jubileum – 75. narozeniny. Její životní cestu a fenomenální kariéru mapuje nový dokument z produkce TV Nova Nedělej Zagorku! režiséra a scenáristy Michala Čoudka. Snímek bude premiérově uveden na obrazovkách TV Nova ve čtvrtek 2. září ve 22.10 hodin a od stejného dne bude k dispozici na Voyo.

Michale, co jste se při natáčení dokumentu o Haně Zagorové dozvěděl nového?

Spíše než nového, jsem se osobně utvrdil v nějakých historkách, že jsou pravdivé, což mi udělalo velkou radost. Pokud jsem o něčem ale skutečně nevěděl, tak to byly její herecké začátky v Brně. Také mě překvapily historky od její dlouholeté kamarádky Vlasty Peterkové.

 

Hana Zagorová je velká profesionálka. Neměla tendenci vás režírovat, mluvit vám do pojetí filmu?

Neměla. Mně je a bude velice líto, že nám do natáčení dokumentu několikrát zasáhl Covid. A to přímo, když onemocněla Hanka a vše se odkládalo, nebo následně kvůli omezenému cestování, kdy se musela zrušit některá externí natáčení. Nedá se nic dělat, Hančino zdraví i zdraví všech ostatních, co se na dokumentu podíleli, je a bude vždy přednější. Myslím, že i tak ten dokument jako celek stojí za to, a já na Hance vždycky ocenil, že nechala čistě na mě, co tam zazní.

V jedné části filmu se ptáte Štefana Margity, jak by svou životní partnerku popsal dvěma slovy. Jak byste Hanu Zagorovou popsal dvěma slovy vy?

Jedinečná bytost.

 

»Profesionálka«, »opravdová dáma«, »originální hlas«, »pokorná ženská« – tak ve filmu o zpěvačce mluví její přátelé. Zapomněli na něco? Co ještě stojí za tak oslnivou kariérou?

Já myslím, že ten, kdo dokument uvidí, se ztotožní s těmito přívlastky. Nicméně já musím vyzdvihnout to, že pro mě je Hanka obrovská morální autorita a nemělo by se zapomínat na její roli na konci roku 1989.

 

Jak vůbec chápete úsloví »Nedělej Zagorku«? A jak podle vás vzniklo?

Já to vždycky bral jako upejpavost, nerozhodnost. Ale to jen do chvíle, než jsem před lety Hanku poznal. Protože Hanka rozhodně není na vážkách. Ví přesně, co chce.

Jak se režisér a scenárista bilančního dokumentu k životnímu jubileu připravuje na natáčení? Nepadl na vás pocit, že už není, co nového natočit, na co se zeptat?

Bylo to přes rok a půl práce. Nakoukávání archivních záběrů, domlouvání respondentů do dokumentu. První verze měla tři a půl hodiny. Nakonec se muselo strašně moc zajímavých věcí prokrátit, vyndat. To je věc, která mě mrzí, ale nedá se nic dělat. Stejně tak není možné do dokumentu obsáhnout všechny Hančiny největší hity. To prostě nejde. Má tolik krásných písní. Jak sama na začátku dokumentu zmiňuje, je jich 900. Až mě napadá, že mám materiál na druhý díl dokumentu k jejím osmdesátinám.

 

 

Nedělej Zagorku!

premiéra 2. září 2021 ve 22.10 hodin na TV Nova

od 2. září 2021 na Voyo

scénář a režie: Michal Čoudek / kamera: Kateřina Matějíková / střih: Jiří Duchoslav / zvuk: Tomáš Ton / komentář namluvil: Jiří Klem / spolupracovala: Anna Bábovská / speciální poděkování: Kamil Houska, Michal Kratochvíl, Luboš Kříž / producent: Michal Čoudek

účinkují: Hana Zagorová, Štefan Margita, Karel Vágner, Stanislav Hložek, Martin Dejdar, Marek Ztracený, Lucie Borhyová, Petr Rezek, Jan Bendig, Josef Vlček, Petr Malásek a další.

 

Foto: TV Nova

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353