Přijďte se projít s Jiřím Lábusem našimi dějinami

Vernisáží byla v pražské Galerii Klementinum zahájena putovní výstava Dějiny udatného českého národa. Jde o poslední výstavu v současných prostorách Galerie Klementinum v Křižovnické chodbě. Expozice vychází ze stejnojmenné knihy-leporela Lucie Seifertové, která byla zvětšena do nadživotní velikosti, měří 70 metrů na délku a 2 metry na výšku. Podle autorky se jedná o nejdelší knihu světa.


Kniha-leporelo mapuje dějiny českého národa od lovců mamutů až po současnost, nevyhýbá se ani překvapivým historickým zajímavostem. Využívá techniky komiksu. Kreslené postavičky a komiksové texty umožňují vidět historii s humorem, nadsázkou i ironií. Právě díky tomu je kniha oblíbená nejen u dětí, ale i u dospělých. Právem se stala bestsellerem a získala řadu ocenění.
Součástí expozice jsou originální návrhy jednotlivých stránek, které přibližují způsob autorčiny práce. Originální kniha-leporelo byla vytvořena v roce 2003. Patronem výstavy největší knihy-leporela se stal známý herec a komik Jiří Lábus, který byl také hostem vernisáže a propůjčuje všechny hlasy stejnojmennému animovanému seriálu České televize.

Zajímavosti k výstavě
Poslední výstava v Galerii Klementinum v současných prostorách Křižovnické chodby.
Poslední výstava obří knihy-leporela, kterou se putovní výstava uzavírá.
Kniha Dějiny udatného českého národa se stala bestsellerem, prodalo se již 70 000 kusů.
Anglická verze této výstavy se již konala v USA, Bologni, Frankfurtu n. M., Lucembursku nebo Moskvě.

Výstava v Galerii Klementinum uzavírá sérii putovních výstav obří knihy-leporela. Lze ji navštívit do 30. října 2011.
Otevřeno 15. 9. – 30. 10. 2011, denně kromě pondělí 10.30 – 18 hodin.
Vstupné: 60,- Kč – dospělí, 40,- Kč – studenti, senioři, 1 osoba ve skupině nad 10 osob, 20 Kč – děti 6-15 let, zdarma – děti do 6 let.

Lucie Seifertová
Vystudovala malbu na pražské AVU a poté pracovala jako výtvarný redaktor a grafik v různých časopisech pro děti i dospělé. Zlom v kariéře přišel s vydáním autorské knihy Tajemná Praha (1999). Následovaly další knihy: Tajemné hrady a zámky království českého (2001), Pražský hrad a jeho tajemství (2003), Tajemný Golem (2004), Český Ráj a jeho tajemství (2007) a Tajemná Ostrava (2009). Nejznámější se však staly Dějiny udatného českého národa (2003).

Ocenění Lucie Seifertové
2004 Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu roku
2004 Zlatá stuha za nejlepší populárně naučnou knihu pro děti
2004 Zlatá pečeť za nejlepší polygrafický počin roku 2003
2011 Nominace na cenu Magnesia Litera dětská kniha desetiletí

Foto: Národní knihovna ČR / E. Hodíková