Přijďte na Předčasný charitativní koncert Adama Plachetky a Kateřiny Kněžíkové

Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny pořádá charitativní koncert Adama Plachetky a Kateřiny Kněžíkové, druhou benefici v historii nadačního fondu. V roce 2016 proběhl první benefiční koncert Adama Plachetky s výtěžkem jeden million korun.

Kateřina Kněžíková + Adam Plachetka (photo Marek Olbrzymek)

Druhý charitativní koncert se bude konat ve středu 20. února 2019 od 19.30 hodin v prostorách Velkého sálu Paláce Žofín. Na programu jsou díla českých autorů – Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka. Premiérové uvedení repertoáru z nového alba Každý jen tu svou a jedinečná šance slyšet společně hvězdný pár operního světa Kateřinu Kněžíkovou a Adama Plachetku.

Kateřina Kněžíková s manželem Adamem Plachetkou 2018 (photo Marek Olbrzymek) 2

Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková vystoupí bez nároku na honorář, stejně jako Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Davida Švece. Díky nim bude tedy celý výtěžek z prodeje vstupenek v plné výši použit na pomoc potřebným. „Když jsme s mou ženou Kateřinou čekali Adélku, první dceru, oslovil mě Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny s možností vzájemné spolupráce,“ říká Adam, dnes pyšný otec i malé Barborky. „Naštěstí se obě dcery narodily v termínu a zdravé, ale umíme si s Kačkou představit, čím si musí procházet rodiče, které takové štěstí nemají.“ Katka k tomu dodává: „Několikrát jsme s Adamem navštívili neonatologické centrum v Podolí. Viděli jsme děti s porodní váhou 500 gramů. Malí bojovníci s neskutečnou touhou žít a jejich silní rodiče procházející obrovským psychickým tlakem. Jsme hrdí, že můžeme pomoci tam, kde je to opravdu potřeba.“

K. Kněžíková, A. Plachetka s H. Píšovou z NF pro předčasně narozené děti (photo M. Salajka)

Vstupenky na benefiční koncert jsou v několika cenových kategoriích, přičemž ta nejvyšší v sobě zahrnuje benefiční večeři za účasti Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky a dalších vzácných hostů.

Kateřina Kněžíková s manželem Adamem Plachetkou 2018 (photo Marek Olbrzymek) 5

Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny pomáhá po celé republice konkrétním rodinám s předčasně narozeným dítětem. Vznikl před pěti lety a to proto, že se Haně Píšové, jedné ze zakladatelek, narodila v roce 2010 extrémně nedonošená dvojčata. Rozhodla se, společně se svou kamarádkou Markétou Stránskou, přenést svou osobní zkušenost ve prospěch pomoci druhým. Vedle svého zaměstnání vybudovaly fond, který pomáhá rodinám a je v prostředí předčasně narozených dětí jediným fondem, který finančně podporuje stovky rodin. Skupina předčasně narozených dětí je velká, každoročně se narodí v ČR kolem osmi až devíti tisíc dětí. Když jsou předčasně narozené děti v perinatologickém centru, kterých je v republice dvanáct, rodiče za nimi několik měsíců dojíždí i stovky kilometrů. K obrovské psychické zátěži, které jsou vystaveni, se přidává i zátěž finanční. Starším dětem pak fond pomáhá s úhradou nákladných rehabilitačních pobytů či zdravotnických pomůcek. V současné chvíli pomáhá fond prostřednictvím grantu i pečujícím osobám s postiženými dětmi ve Středočeském kraji.

Kateřina Kněžíková s manželem Adamem Plachetkou 2018 (photo Marek Olbrzymek) 6

Nadační fond jsme s Markétou vybudovaly na základě osobní zkušenosti s předčasně narozenými dětmi, nicméně s nulovou znalostí na poli charity, bez silného zázemí sponzorů. V prvních letech jsme provoz financovaly z vlastních zdrojů, hnala nás dopředu potřeba pomáhat lidem v těžké situaci. Finanční prostředky na pomoc rodinám jsme získávaly především organizováním vlastních akcí. O to víc si vážíme důvěry Katky a Adama, kterou do nás vložili na začátku a je nám nesmírnou ctí, že jsou patrony nadačního fondu a pomáhají předčasně narozeným dětem a jejich rodičům dlouhodobě,“ říká Hana Píšová. „V roce 2018 naše pětileté každodenní úsilí přineslo hned několik úspěchů. Byli jsme součástí Adventních koncertů České televize jako jedna ze čtyř nadací, přičemž každoročně o tento projekt usiluje více jak sto nadací a nadačních fondů. Výtěžek z Adventních koncertů bude zveřejněn na jaře roku 2019. Významným partnerem Nadačního fondu pro předčasně narozené děti a jejich rodiny se v roce 2018 stala společnost Alza.cz. Ta se rozhodla veškeré prostředky určené v roce 2018 na vánoční dárky pro své obchodní partnery v hodnotě 1 000 000 korun věnovat právě na pomoc konkrétním rodinám s předčasně narozeným miminkem. Velký dík patří i společnosti Accace Česká republika, která se pro tento rok stala partnerem benefičního koncertu. Dlouhodobě nadační fond podporují I štědré příspěvky klientů věrnostního programu iBOD, kteří se rozhodli věnovat své body právě na pomoc předčasně narozeným dětem.“

K. Kněžíková, A. Plachetka s M. Stránskou a H. Píšovou z ND pro předčasně narozené děti

Kdo je Adam Plachetka?

Rodák z Prahy Adam Plachetka absolvoval Pražskou konzervatoř u profesora Luďka Löbla a HAMU. Roku 2005 debutoval v Národním divadle v Praze. V následujících letech zde vystoupil například jako Don Giovanni, Figaro (Le nozze di Figaro), Nardo (La finta giradiniera), Argante (Rinaldo) a Guglielmo (Così fan tutte).

Od září 2010 je Adam Plachetka stálým členem ansámblu Wiener Staatsoper. Od debutu v roli Schaunarda (La bohéme) se zde objevil mimo jiné jako Melisso (Alcina), Don Giovanni, Dulcamara (L`elisir d`amore), Figaro, Guglielmo, Publio (La clemenza di Tito), Mustafà (L`Italiana in Algeri), Alidoro (La Cenerentola), Conte Almaviva (Le nozze di Figaro), Dottor Malatesta (Don Pasquale), Paolo Albiani (Simon Boccanegra) nebo Riccardo Forth (I Puritani).

Pravidelně hostuje v Metropolitní opeře v New Yorku (Don Giovanni, L`elisir d`amore, Le nozze di Figaro, Così fan tutte) a na Salzburger Festspiele (Benvenuto Cellini, Rusalka, Don Giovanni, Le nozze di Figaro, Die Zauberflöte).

Jeho další operní závazky čítají Bayerische Staatsoper v Mnichově (La Calisto), Royal Opera House Covent Garden v Londýně (Don Giovanni, L`elisir d`amore), Baden-Baden festival (Così fan tutte, La clemenza di Tito), Glyndebourne (Le nozze di Figaro), Carnegie Hall v New Yorku (Salome), Deutsche Oper a Deutsche Staatsoper v Berlíně (Don Giovanni, Le nozze di Figaro), Teatro alla scala (Così fan tutte), Lyric Opera v Chicagu (Le nozze di Figaro, Die Zauberflöte) nebo Houston Grand Opera (Le nozze di Figaro).

Na koncertních pódiích se objevil například v Musikvereinu ve Vídni a v Grazu, ve Wigmore Hall v Londýně, v Usher Hall v Edinburghu, v Herkulově sále v Mnichově, ve Vídeňském Konzerthausu, v Konserthuset ve Stockholmu a v pražském Obecním domě a Rudolfinu.

Spolupracoval s Chicagským symfonickým orchestrem, Symfonickými orchestry Francouzského, Bavorského, Rakouského a Českého rozhlasu, Skotským komorním orchestrem, Českou filharmonií, Vídeňskými symfoniky a stockholmskou Královskou filharmonií.

Adam Plachetka pořídil nahrávky pro Arte, Arthaus Musik, Capriccio, Clasart Classics, Českou televizi, Český rozhlas, Deutsche Grammophon, Mezzo, Naxos, Nibiru, Orfeo, ORF, Radioservis, Servus TV, Supraphon a Unitel Classica.

Vystupuje pod taktovkou dirigentů jako Marco Armiliato, Daniel Barenboim, Mariss Jansons, Fabio Luisi, Riccardo Muti, Andris Nelsons, Yannick Nézet-Séguin, Christian Thielemann nebo Franz Welser-Möst.

V sezóně 2018/2019 čeká Adama mimo jiné Chorébe (Les Troyens), Figaro (Il barbiere di Siviglia), Alidoro, Dulcamara a Leporello (Don Giovanni) ve Vídni, Leporello v New Yorku, debut v Opéra de Paris (La Cenerentola) a návraty do Národního divadla v Praze (Libuše, Le nozze di Figaro, Dalibor) a na Znojemský hudební festival (Saúl).

Více infa: www.adamplachetka.com

Kdo je Kateřina Kněžíková?

Absolventka Pražské konzervatoře a HAMU. Je laureátkou řady soutěží. V roce 2018 byla nominována na Cenu Thálie za roli Adiny v inscenaci opery Nápoj lásky v ND Brno. V témže roce byla spolu s Kateřinou Englichovou oceněna cenou Classic Prague Awards za nejlepší komorní výkon roku 2017.

Od roku 2005 je sólistkou ND v Praze, kde ztvárňuje hlavně mozartovské a belcantové role, jako Zuzanka (Figarova svatba), Donna Elvira (Don Giovanni), Vitellia (Titus), Pamina (Kouzelná flétna), Adina (Nápoj lásky), Norina (Don Pasquale), Julie (Romeo a Julie), Markétka (Faust).

Dále hostuje v NDM v Ostravě, SND v Bratislavě, v Theatre de Caen, Opéra Royal de Versailles, Theatre Royal de La Monnaie v Bruselu a v Opéra de Dijon.

Je žádanou koncertní pěvkyní. Spolupracovala s dirigenty jako je S. Baudo, J. Bělohlávek, P. Domingo, A. Fisch, J. Gaffigan, M. Guidarini, M. Honeck, J. Hrůša, R. Jindra, V. Luks, E. Mazzola, J. Nelson, T. Netopil nebo E. Villaume a s významnými hudebními tělesy, jakými jsou BBC Symphony orchestra, Camerata Salzburg, Collegium 1704,

Česká filharmonie, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria, PKF – Prague Philharmonia, Rotterdams Philharmonisch Orkest, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Pravidelně vystupuje na prestižních mezinárodních festivalech u nás i v zahraničí (Anima Mundi Festival Pisa, MHF Dvořákova Praha, MHF Leoše Janáčka, MHF Pražské jaro, NF Smetanova Litomyšl, Svatováclavský hudební festival, Struny podzimu, Festival de La Chaise-Dieu, Festival Baroque de Pontoise, Hudební most Praha – Drážďany, Uckermärkische Musikwochen, Tage Alte Musik Regensburg a další).

Vytvořila nahrávky pro Český rozhlas, MEZZO, RTFB International, Radioservis, Supraphon a Harmonia mundi. Její nahrávka opery Dove é amore é gelosia pro OPUS ARTE získala ocenění německé kritiky Preis der deutschen Schallplattenkritik.

V roce 2018 natočila společně s Adamem Plachetkou CD Každý jen tu svou.

Více infa: www.katerinaknezikova.com

Nadační fond pro předčasně narozené děti a jejich rodiny byl založen v roce 2014 Hanou Píšovou a Markétou Stránskou a je prvním svého druhu u nás.

Jeho cílem je pomáhat rodinám předčasně narozených dětí, které se ocitly v tíživé finanční a psychické situaci.

Pomáhá vždy konkrétní rodině a jejich konkrétní potřebě spojené s předčasně narozeným dítětem. O pomoci rozhoduje správní rada nadačního fondu. Předsedou správní rady NF je doc. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., MBA, primář neonatologického oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě, v Praze Podolí.

Info o pomoci i možnosti příspěvku zde: www.predcasnenarozenedeti.cz

Plakátek k Předčasnému koncertu K. Kněžíkové a A. Plachetky (20.02.2019)

Foto: www.predcasnenarozenedeti.cz / Martin Salajka, Marek Olbrzymek


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353