Podívejte se, jak Barbora Poláková roztančila metro

Dvě ceny Akademie populární hudby Anděl 2015 (v kategorii Objev a Píseň roku), jeden z nejúspěšnějších českých klipů posledních let ke skladbě Nafrněná, Zlatá i Platinová deska Supraphonu – toť jen stručný výčet úspěchů eponymního debutu Barbory Polákové, který před necelými třemi lety notně rozčeřil vody domácíc pop-music. O to větší očekávání se upínají k novince ZE.MĚ, která vyjde už v pátek 23. března u Supraphonu a po na cenu Anděl 2017 nominovaném klipu Po válce jí nyní předznamenává druhý singl Vono, k němuž vznikl videoklip v pražském metru. Nové písně zazní samozřejmě i na již téměř vyprodaném turné, které odstartovalo v pátek 16. března v Olomouci.

Foto_Petr_Kurečka_mail_1

„Chtěli jsme přes noc roztancovat metro, a k tomu jsme potřebovali hodně lidí a hodně tanečníků. Nakonec se jich sešla skutečně skvělá, více než sedmdesátičlenná skupina, která nás v tom zimním metru – venku zrovna bylo asi -10°C – hodně podržela. Od několikanásobného mistra světa ve stepu Tomáše Slavíčka, přes přední české voguery, jako je Michal »Ninja« Černý, naše nejlepší capoeristy, které vede Marcus Tartaruga Maciel, street dancery, až po kamarády a kamarády kamarádů, kteří byli ochotni s námi celou noc v metru vydržet,“ poodhaluje Poláková koncept vzniku klipu, který stejně jako vánočně-novoroční remake A po válce Vánoce režíroval Jiří Zeman.

Foto_Petr_Kurečka_mail_2

Kromě již zveřejněných dvou singlů čítá ZE.MĚ dalších deset nových písní, které vznikly stejně jako debut ve spolupráci s renomovaným producentem Janem P. Muchowem. A právě Muchow společně s Polákovou a jejím kapelníkem a klávesistou Davidem Hlaváčem jsou těmi, kdo mají zcela zásadní podíl na finální podobě alba, které patří mezi nejočekávanější tituly letošního jara.

Sama zpěvačka a herečka novinku charakterizuje v porovnání s debutem jako »soustředěnější, ucelenější, zacentrovanější«. „Tvůrčí proces pak byl především o přirozeném růstu jednotlivých skladeb. Nic nikam násilím nerveme. Nejdřív byl vždycky text. A ten si sám musel říct, kudy chce jít. V tom si, myslím, všichni tři rozumíme. Honza dostal od Davida už docela propracovaný dema. Ale jeho zásahy to přesto zase posunuly dál a jinak, než by nás dva s Davidem napadlo,“ přibližuje dvojnásobná držitelka ceny Anděl 2015 průběh prací na albu, jehož základy vznikly během několika intenzivních soustředění v úzké spolupráci s Hlaváčem, který má tentokrát nemalý podíl i na textech.

SU6389-2_mail

„Pracovat ve dvou je větší zábava a je to kreativnější práce. Tím, že jsme si povídali a uchopovali naše myšlenky nahlas, se prohlubovala i témata, o kterých jsem chtěla psát. A dovedlo nás to zas někam jinam, než kdybych si to šudlila někde sama,“ dodává Poláková, která tentokrát nazpívala všech dvanáct písní sama, pouze s drobnou výpomocí dětského sboru (ten můžete mimo jiné slyšet i v singlu Vono).

Novinkou je rovněž využití smyčcového orchestru, který u jednotlivých skladeb přispívá k působivé barvitosti a hloubce. Ostatně důmyslné a pestré aranže jsou společně s větší žánrovou otevřeností jedním z výrazných rozpoznávacích znaků nových písní.

Tím dalším je bezpochyby svébytná poetika, která se vymyká všem kategoriím a na domácí scéně jen stěží hledá konkurenci. Nečekaná spojení, hravost, ale i lehkost a civilní samozřejmost, s jakou Barbora Poláková glosuje svůj vlastní svět i dění kolem nás, jsou natolik originální a nakažlivá, že řada z nich má potenciál zlidovět podobně jako hláška z Nafrněné »když se to prsim tě říká, se to prsim tě ví«.

Originalita ale nechybí ani vizuálům s albem spjatým. Na působivém obalu, jehož základem je obraz amerického kreslíře a ilustrátora Charlese Chaissona, který následně do konečné podoby zpracoval renomovaný grafik Pavel Fuksa, pozornější fanoušci najdou řadu odkazů na jednotlivé písně novinky. Nový merchandise pak pro změnu nabídne zajímavé kresby Lucie Tomiškové na doplňcích a oblečení dle designu Vojty Novotného a Terezy Kytkové.

„Udělali pro mne tolik návrhů a variant, že jsem si nemohla vůbec vybrat a točila se mi hlava z té záplavy skvělých nápadů. Nakonec jsme se vydali jedním směrem a moc se těším, až to všechno dorazí z dílny,“ dodává Poláková k novému merchandise, který se kompletně včetně utkané látky vyráběl v ČR, a k dispozici bude od dubna buď na jednotlivých koncertech turné (přehled všech zastávek níže a zde) nebo prostřednictvím Barbořina e-shopu.

 

Podívejte se na klip zde:

 

 http://y2u.be/K5ViLv0EFsw

 

Barbora Poláková Tour 2018

 1. 3. – Olomouc – S Klub
 2. 3. – Krnov – Kofola music club
 3. 3. – Brno – Radost concert Hall
 4. 3. – Bratislava – Babylon
 5. 3. – Frýdek Místek – Stoun (vyprodáno)
 6. 3. – Turnov – KC Střelnice
 7. 4. – Ostrava – Music club Garage
 8. 4. – Nový Jičín – Musiclub Drago (vyprodáno)
 9. 4. – Litomyšl – Music club Kotelna
 10. 4. – Kolín – Staré Lázně
 11. 4. – Mladá Boleslav – Škoda Muzeum
 12. 4. – Praha – Lucerna Music Bar (vyprodáno)
 13. 4. – Praha – Lucerna Music Bar

 

Foto: Petr Kurečka

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353