Pavel Zedníček a Karel Heřmánek dostanou Zlatý střevíček

Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě se vrací do původního termínu. Odstartuje již za tři týdny ve Zlíně a představí 276 snímků ze 49 zemí světa. Zlatý střevíček letos udělí organizátoři v úvodu festivalu Pavlu Zedníčkovi a v jeho závěru Karlu Heřmánkovi. Už 62. Zlín Film Festival se uskuteční od 26. května do 1. června 2022 a zahájí jej světová premiéra celovečerního animovaného snímku Cesta do Tvojzemí.

Po dvou nestandardních ročnících, kdy se zlínský filmový festival »na živo« konal v září, se opět ve festivalovém kalendáři vrací k tradičnímu jarnímu termínu. „Jsme rádi, že můžeme konečně festival znovu nabídnout v období, na které jsou naši diváci zvyklí, a že v jeho průběhu opět oslavíme Den dětí,“ uvedl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura a dodal, že s odstupem času považuje téměř za zázrak, že akce ani v kovidové době nepřerušila svoji kontinuitu.

Letos 62. Zlín Film Festivalu uvede celkem 276 snímků ze 49 zemí světa. Festivaloví diváci tak budou mít opět jedinečnou příležitost nahlédnout do světa dětí a dospívajících prostřednictvím filmů z tradičních i méně obvyklých filmařských destinací, jako jsou Bangladéš, Chile, Tunisko, Vietnam, Indie a mnoho dalších. „Ačkoliv od výběru filmů do předešlého ročníku konaného mimořádně v září uplynulo jen sedm měsíců, podařilo se nám sestavit velmi kvalitní program s řadou premiér, což je v oblasti filmu pro děti poměrně složité,“ zhodnotila přípravu filmového programu umělecká ředitelka Markéta Pášmová.

Dopoledním zahajovacím snímkem festivalu bude celovečerní animovaný 3D film Cesta do Tvojzemí, který vznikl v česko-slovensko-belgické koprodukci. Ve Zlíně se představí divákům ve světové premiéře a distribuční předpremiéře ve čtvrtek 26. května v 10 hodin s početnou delegací tvůrců a herců. Výrazné hlasy hlavním postavám propůjčili Jan Cina, Jan Vondráček, Klára Issová, Martin Myšička a Václav Neužil.

V rámci večerního zahájení se diváci mohou těšit na německý snímek Stezka odvahy. Ten zachycuje napínavý příběh malého chlapce putujícího přes hory z Francie do Španělska, aby se dostal před válkou do Ameriky. „Aniž by to tvůrci původně zamýšleli, je téma migrace před válkou s ohledem na stávající geopolitickou situaci v dnešní době velmi aktuální,“ doplnila Markéta Pášmová.

V návaznosti na letošní oslavy 700 let od první písemné zmínky Zlína vyzdvihne festival i významné osobnosti spojené s tímto městem. Společně s hudebním publicistou Pavlem Klusákem připomenou organizátoři 100 let od narození skladatele filmové hudby Zdeňka Lišky prostřednictvím snímku Hudba Zdeněk Liška s besedou. V premiéře bude na festivalu uveden i TV dokument o zlínském rodákovi Petru Niklovi Slunovraty Petra Nikla za jeho účasti.

V distribuční předpremiéře promítne Zlín Film Festival animovaný rodinný film Kde je Anne Franková?. Snímek je adaptací mezinárodně oblíbené klasiky Deník Anne Frankové a nese v sobě důležité poselství pro mladé. Ve světové premiéře a distribuční premiéře nabídne festival i česko-slovenskou pohádku Zakletá jeskyně.

Pozvání do festivalové poroty letos přijali za Českou republiku např. herečka Jitka Čvančarová, režisérka a producentka Tereza Kopáčová či režisérka Adéla Komrzý.

Ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež se na 62. ročníku ZFF rozhodli dramaturgové udělit hned dvěma výjimečným hereckým osobnostem. V rámci zahájení festivalu ve čtvrtek 26. května jej převezme herec, bavič a moderátor Pavel Zedníček, který vyrůstal ve Zlíně. „Udělalo mi to velkou radost. Nejen proto, že ta cena je zlínská, ale i proto, že mám vystudovanou střední průmyslovou školu kožařskou, dá se tedy říct, že jsem od bot. A mám si převzít střevíček. A to dokonce zlatý,“ odpověděl Pavel Zedníček na dotaz, s jakými pocity přijal návrh na ocenění.

Během závěrečného galavečera ve středu 1. června obdrží Zlatý střevíček také herec a ředitel Divadla Bez zábradlí Karel Heřmánek. Ztvárnil několik výrazných rolí ve filmových pohádkách a filmech pro děti, např. Sedmero krkavců, O zapomětlivém černokněžníkovi, Krakonoš a lyžníci, snad nejznámější je ale legendární postava Lucifera v pohádce S čerty nejsou žerty. „Zlín mám rád hlavně díky úspěšnému hostování našeho Divadla Bez zábradlí. Je to krásné kulturní město s hlubokou tradicí. Po ocenění, které mne čeká, ho budu mít ještě raději,“ reagoval Karel Heřmánek na informaci o ocenění.

Tématem festivalu je letos festival samotný. „Chceme silně apelovat na osobní vzájemnou komunikaci s důrazem hlavně na mladší populaci a vyzvat lidi, aby zhasnuli monitory, omezili e-komunikaci na sítích a šli do kina, na koncert nebo zažít jinou aktivitu,“ vysvětlila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová. Filmový i doprovodný program tak opět nabídne celou řadu možností, jak společně strávit volný čas. Návštěvníci se v tradičních lokacích budou moci zase setkat s filmem, divadlem, výstavami, koncerty, workshopy a s tvořivými dílnami. Organizátoři letos chystají speciální zónu pro »náctileté«, kteří se mohou těšit na filmy určené právě pro ně, na youtubery, virtuální realitu, večerní party na nádvoří zámku, arénu pro e-sporty před zámkem a na spoustu dalších aktivit. „,Chceme teenagerům nabídnout možnost aktivně strávit volný čas a být přitom v chillu,‘ jak říkají. Připravena je i speciální kolekce Top Teen Ten aneb 10 filmů, které bys neměl minout, dokud je ti …náct,“ vysvětluje Jarmila Záhorová a doplnila i další akce z doprovodného programu: „Samozřejmě nebudou chybět ani tradiční akce, jako jsou každoroční aukce Salonu filmových klapek, Festivalový půlmaraton Monet+ Zlín nebo Malování na chodníku. Určitě ale stojí za pozornost i koncert kapely Čechomor, divadelní představení Art Divadla Bez zábradlí, v hlavní roli s Karlem Heřmánkem, nebo premiéra digitalizované verze Šíleně smutné princezny, kterou přijede do Zlína uvést Václav Neckář.“

Aktuální témata nabídnou organizátoři festivalu prostřednictvím workshopů pro školy i veřejnost v rámci konferenčního bloku Děti bez hranic¿. Odpoví mimo jiné na otázky, jak vnímají děti předškolního a mladšího školního věku období spojené s překotnými změnami světa, jak snadné je mít »radikální« názory o nevinných tématech, jak nás dezinformace ovlivňují, jak je poznat, jak se jim bránit a další.

Letošní 62. Zlín Film Festival se uskuteční ve Zlíně od 26. května do 1. června 2022.

Kompletní filmový i doprovodný program je k dispozici na www.zlinfest.cz a během festivalu i ve festivalové aplikaci Zlinfest.

 

Více na: www.zlinfest.cz

 

 

ZLÍN FILM FESTIVAL

Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jeho prestiž se rok od roku zvyšuje nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Svědčí o tom i celá řada pozvání a účastí zástupců ZFF do porot mezinárodních festivalů v Rusku, Lotyšsku, Německu, Polsku, Řecku, Indii a v dalších zemích světa, velký zájem je také o filmovou dramaturgii festivalu.

Významného ocenění se festivalu dostalo v závěru roku 2019 v japonském Tokiu na Kineko International Children’s Film Festivalu, kde získal cenu Kineko Honorary Award za přínos kinematografii pro děti a mládež.

Posláním festivalu je prezentace celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež, její zpřístupnění dětskému divákovi a rovněž vytvoření kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Důležitým aspektem festivalu je mladé diváky prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat jejich povědomí o okolním světě, rozvíjet jejich estetické, sociální a morální cítění. Cílem odborného programu je systematicky přispívat k rozvoji české kinematografie pro děti a mládež. Pořadatelem festivalu je společnost FilmFest.

 

 

ZAHAJOVACÍ FILM – CESTA DO TVOJZEMÍ

Festival zahájí mezinárodní premiéra slovensko-česko-belgického 3D animovaného filmu Cesta do Tvojzemí režiséra Petra Budinského a producentů Petra Badače a Barbory Budinské. Tento ambiciózní celovečerní snímek s rozpočtem 94 miliónů korun prošel filmovými fóry na festivalech v Chorvatsku, ve Švýcarsku, v Německu a ve Francii a pracovalo na něm více než patnáct výtvarníků a animátorů z celé Evropy, od Irska po Českou republiku. Film vypráví příběh desetiletého Rikiho, jeho nové drzé kamarádky Emmy a opičáka Tidlinga, kteří se vydávají na dobrodružnou výpravu do Tvojzemí, aby zachránili vlastní životy i celý svět fantazie. Výrazné hlasy hlavním postavám propůjčili Jan Cina, Jan Vondráček, Klára Issová, Martin Myšička a Václav Neužil. Cesta do Tvojzemí vyniká promyšleným výtvarným stylem s detailními pozadími evokujícími epický videoherní pocit, tolik přitažlivý pro mladé diváky, kteří už hledají něco víc než »dětskou« animaci.

 

Synopse

Daleko za hranicemi dětských hřišť existuje úžasný svět fantazie – Tvojzemí. Opice a krkavci tu mluví lidskou řečí a po zlatých pouštích se procházejí neskutečné stroje, které fungují v dokonalém souladu s přírodou. Desetiletý Riki uteče do Tvojzemí ze svého domova ve skutečném světě, protože zachytí signál vysílaný tajemným zářivým kamínkem. Tento kamenný zdroj velké síly, který chce každý získat, se ukryje v Rikiho srdci. S kým může Riki sdílet toto tajemství? Se svou novou drzou kamarádkou Emmou? S opičím generálem Tidlingem? S Kovomanem, mocným robotem a poradcem Prezidenta Tvojzemí či s kapitánem parní lodi? Rikiho dobrodružná výprava za záchranou nejen vlastního života, ale i celého světa fantazie, může začít.

 

 

SEZNAM DISTRIBUČNÍCH PŘEDPREMIÉR: 

Cesta do Tvojzemí / světová premiéra

Slovensko, Česká republika, Belgie, 2022

 

Zakletá jeskyně / světová premiéra

Česká republika, Slovensko, Maďarsko, 2022

 

Kde je Anne Franková? / distribuční předpremiéra

Belgie, Francie, Izrael, Lucembursko, Nizozemsko, 2021

 

Náměsíčníci / distribuční předpremiéra

Rakousko, Německo, 2021

 

Princezna rebelka / distribuční předpremiéra

Francie, 2021

 

Websterovi ve filmu / distribuční předpremiéra

Česká republika, Slovensko, 2022

 

Jitřní záře / premiéra 3. dílu minisérie

Česká republika, 2022

 

Šíleně smutná princezna / obnovená premiéra

Československo, 1968

 

 

HVĚZDY NA CHODNÍKU SLÁVY

Během 62. ročníku budou opět odhaleny dvě hvězdy na zlínském Chodníku slávy. Historie společného projektu Nadačního fondu Kapka naděje a Zlín Film Festivalu sahá až do roku 2006. Letos se na kamenných dlaždicích před zlínským Velkým kinem objeví jména Barbory Seidlové a Jana Šťastného. „Jan Šťastný se jako zlínský rodák poprvé postavil před kameru už ve třinácti letech právě ve Zlíně,“ vysvětlila výkonná ředitelka ZFF Jarmila Záhorová a doplnila: „Pro Barboru Seidlovou byla zase osudovou v patnácti letech role princezny Zubejdy ve filmové pohádce Karla Smyczka Lotrando a Zubejda.“

 

 

YOUNG STARS

Zlín Film Festival se již několik let zaměřuje také na zajímavé mladé herecké hvězdy. Letošními Young Stars, které přijedou do Zlína, budou Brigita Cmuntová a Jan Nedbal. „Oba jsou talentovaní herci a diváci je mohli vidět už v několika filmech či seriálech. Naši volbu u Brigity ovlivnilo mimo jiné její ztvárnění role v koprodukčním filmu producentky Julietty Sichel Město na řece, který uvedeme letos na festivalu,“ sdělila Markéta Pášmová a doplnila, že „Jan Nedbal představí na festivalu koprodukční snímek režiséra Petra Bebjaka Zpráva, kde hraje vězně v koncentračním táboře, a pak také nejnovější film Tomáše Hodana Poslední závod.“

 

Foto: Zlín Film Festival