Onkologická pacientka Pavlína Danková varuje před rakovinou

Rakovina nebo jiné vážné nemoci číhají na každém kroku a oběti si nevybírá. Své o tom ví i bývalá »novácká« moderátorka Pavlína Danková, která se snaží veřejnost na tuto problematiku upozornit. Sama si totiž nebezpečnou rakovinou prošla a jako onkologická pacientka, zároveň tisková mluvčí Fakultní nemocnice v Motole a tvář kliniky laserové a estetické dermatologie, dobře ví, že prevence může znamenat záchranu života.


„Téma problematických a nevzhledných znamének je aktuální po celý rok, a to i ve chvílích, kdy kůži halí vrstva zimního oblečení. Avšak s blížícími se letními měsíci a zvyšující se silou slunečních paprsků jeho význam ještě více stoupá, jelikož znaménka v teplých měsících více vystavujeme škodlivému UVA záření, a tak může docházet k zhoubnému bujení. Kontrola pigmentových znamének je o to důležitější, protože pokud se objeví problém včas je možno jej chirurgicky odstranit bez větších následků. Pokud se Vaše pigmentová znaménka začnou podezřele měnit tvarem, barvou či jinak změní tvar nebo strukturu je nutné ihned vyhledat odborníka. Nemusí jít vždy o závažný problém melanomu, ale to Vám vždy řekne jen odborník.“ říká primářka kliniky laserové a estetické dermatologie a plastické chirurgie MUDr. Marta Moidlová.


K odbornému vyšetření je nejvhodnější zimní období až předjaří, kdy je i nejpříhodnější doba k odstranění znamének, jelikož po zákroku nesmí být ošetřené místo vystaveno tři měsíce slunečnímu záření. V souvislosti s tímto problémem se každý rok tradičně koná Evropský den melanomu, který tento rok spadá na pondělí 12. května, kdy je možnost nechat si zdarma vyšetřit veškerá znaménka na těle. A to na Dermatovenerologické klinice UK. 2. LK a v Nemocnici na Bulovce. A tak i Pavlína, jako každý rok si nechá odborně vyšetřit veškerá znaménka a podezřelé pihy na těle. „Pihy a znaménka většinu lidí nijak zvlášť neděsí a tak i já jsem vyšetření dlouho odkládala. Samozřejmě se snažím pozorovat změny na kůži a hlídat všechno podezřelé, ale co si budeme nalhávat, jenom odborník může problém vyloučit na sto procent, na vyšetření jsem se rozhodla objednat k paní doktorce Moidlové, která má mou naprostou důvěru. Není dobré spoléhat na to, že vážné onemocnění se vám vyhne, a přesto tak spousta lidí přemýšlí. Přitom je to vaše zdraví a vaše tělo a nikdo jiný to za vás neudělá. Věnovat trochu času prevenci, stojí to za to. Může totiž nastat situace, kdy pro vás bude čas to nejcennější,“ říká Pavlína Danková.

Foto: LaserPlastic


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353