Ondřej Hejma: Určitě nedám nikomu nic zadarmo

První česká talentová reality show, pořad Zpívá celá rodina, zažije návrat na televizní obrazovku. Po výrazně pozitivní divácké reakci na solitérní premiérový díl z roku 2013, který byl uveden v rámci oslav šedesátého výročí televizního vysílání, začala vznikat nová série s Václavem Koptou v roli moderátora, kterou natáčí brněnské televizní studio. Populární pořad se na obrazovkách České televize poprvé objeví už v sobotu 31. ledna. Další nové díly diváci uvidí pravidelně jednou za měsíc. A než se tak stane, vyzpovídali jsme porotce pořadu Zpívá celá rodina, muzikanta a zpěváka Ondřeje Hejmu.


Vy sám jste byl při konkurzech na účast ve Zpívá celá rodina. Myslíte si, že se mezi přihlášenými najde skutečný pěvecký talent?
Nikdy neříkej nikdy. Představuji si, že »Rodina« je soutěž, kdy by si po jejím zhlédnutí měl člověk položit otázku, proč se vlastně nepřihlásil taky. Což ovšem vůbec nevylučuje možnost, že se urodí hvězda. Podívejte se na Báru Basikovou, která si tím také prošla, když jí bylo dvanáct let.

Změnily se podle vás postupem času pěvecké soutěže? A pokud ano, tak jak, respektive jakým směrem se vyvinuly?
Změnily se hlavně co do formy. Do hry vstoupily lákavé finanční odměny, nablýskaná scéna, obrovské ambice a bombastická jevištní i mediální prezentace. Je to dnes vlastně taková docela seriózní průprava na eventuální budoucí život v šoubyznysu. Nic proti tomu, ale »amatérské zpívání« má taky něco do sebe.

Jsou podle vás Češi hodně sebevědomí, co se týče svých pěveckých schopností?
Jak kdo a jak kdy. Myslím, že obecně jsme spíš skromní a plaší, ale naštěstí se najde dost případů, kdy výjimka potvrzuje pravidlo.

Jakou hudbou se léčíte, když za sebou máte obzvláště těžký den na konkurzech?
Nejlepší je pochopitelně ticho. Rád poslouchám taky rádio v autě, a doma s oblibou pátrám v nekonečných archívech YouTube, doplňuji si vzdělání a užívám si nahrávek, které byly v dobách minulých zcela nedostupné.

Jak často se podle vás v České republice narodí či najde velký pěvecký talent?
Soudě podle Slavíka asi dost málokdy, protože tam se nic nemění, ale to je jen část pravdy. Ve skutečnosti je těch talentů daleko víc. To, že se třeba nakonec komerčně neprosadí, může být dáno také tím, že k úspěchu je třeba mít i tvůrčí zázemí, obchodní talent, komunikační dovednost a pak taky samozřejmě trochu toho štěstí. Prostě být ve správný čas na správném místě. Třeba tím místem bude Zpívá celá rodina. Televize může hodně pomoci.

Soutěž je nejen o pěveckých výkonech, ale o sympatiích, které jednotlivé týmy získají. Počítáte s tím, že nebudete hodnotit pouze zpěv? A je pro vás těžké se od hodnocení zpěvu oprostit a být na soutěžící »hodnější«?
Charisma je další důležitou součástí osobnosti zpěváka, a porotce je také jen člověk z masa a kostí. Pro mě je hlavní na nic se nevymlouvat a nebýt »při zdi«, to mám rád. Vím, že se to snadno řekne a hůř udělá, ale je to ta nejlepší cesta jak u mě získat body.

Budete tentokrát v porotě hrát roli »zlého muže«?
U nás v Dejvicích se říkávalo: „Yetti není zlý, je jenom přísný.“ Určitě nedám nikomu nic zadarmo, ale mučit někoho za to, že chtěl pobavit diváky, taky nebudu.

Foto: Česká televize