Oldřich Navrátil: Jsem spíše zahrádkář než kutil

Už v neděli 3. března se diváci mohou těšit na první díl premiérové řady oblíbeného hobby pořadu Receptář Prima nápadů, ve kterém pořad zároveň oslaví významné jubileum – 100. odvysílaný díl od svého návratu v roce 2016. Divácky oblíbený hobby pořad v letošní sezóně také oslaví »plnoletost« na obrazovkách FTV Prima, která ho poprvé vysílala v roce 2001. Při té příležitosti jsme si popovídali s moderátorem Receptáře, hercem Oldřichem Navrátilem.

RECEPTAR PRIMA NAPADU_100 dil (1)

Nově uvádíte Receptář Prima nápadů, co vy a zahrada? Jste spíše kutil, nebo zahrádkář?

Jsem spíše zahrádkář než kutil. Na chatě máme zahrádku a práce na ní je takové moje fitcentrum. Ryji, hrabu, pleji, sázím i seji. A nejraději mám sklizeň.

Vypěstoval nebo vyrobil jste někdy něco, na co jste obzvlášť pyšný?

Můj »kutilský« majstrštyk je ručně vyrobená kvedlačka z větve vánočního stromku. Mnohokrát jsem to viděl dělat mého dědu Josefa, zkusil jsem to dle jeho vzoru a povedlo se, funguje. Co se týče pěstování, jsem pyšný na vše, co mi »vzejde«. Jsem nekorunovaným králem česneku a radost mám vždy z pěkné úrody švestek, po našem »trnek«. Je to nejlepší ovoce, a to v pevném i tekutém stavu. (smích)

Jakou nejzajímavější reportáž jste zatím v rámci Receptáře točil? Dozvěděl jste se něco, co jste předtím vůbec nevěděl?

Všechny jsou pro mne zajímavé. Co se týče kutění, inspirují spíše mou paní. A pokud jde o zahradničení, získal jsem již spoustu nových informací. A to i mimo kameru. S panem Větvičkou jsem například konzultoval růst našeho vánočního kaktusu – nekvete a nekvete. Jeho rada byla jednoduchá: „Moc se o něj staráte. Musí být v nouzi, aby vykvetl. Tak se na něj vykašlete.“ A opravdu, už má poupata.

RECEPTAR PRIMA NAPADU_100 dil (2)

Zkoušíte doma vy nebo manželka některé z návodů či receptů, které jste točil či viděl v rámci pořadu?

To jsem vlastně odpověděl. Manželka stále něco tvoří, někdy mám dojem, že by mohla být naším respondentem. (smích) Já jsem po zhlédnutí jedné ze starších reportáží pořídil na zahradu pomocníka – kultivátor půdy. Na jaře ho vyzkouším, tak jsem zvědav.

Receptář Prima nápadů slaví letos jubilejní 100. díl od svého obnovení v roce 2016, a zároveň na Primě slaví plnoletost – první díly vysílala Prima v roce 2001. Sledoval jste pořad v minulosti?

Sledoval, intenzivně. Je to jeden z mála pořadů, které v televizi sleduji pravidelně. Receptář Prima nápadů bych do budoucna přál ještě hodně zajímavých dílů a mnoho spokojených diváků.

Profesionálního kutila hrajete i v seriálu Krejzovi, a tak vás diváci vídají na obrazovce nejčastěji v kostkovaných košilích a vestách s množstvím nejrůznějších kapsiček. Je vám tahle »móda« blízká, nebo nosíte raději trička či naopak i sako

Sako si vezmu jen v případě největší nezbytnosti. Mám rád ležérní oblečení, a tak mi vyhovují trička, džíny a vesta s mnoha kapsami. Nosím tam totiž celou domácnost. (smích)

RECEPTAR PRIMA NAPADU_100 dil (5) (1)

Zajímavosti o pořadu

Od obnovení pořadu bylo natočeno přes 766 reportáží, které dávají dohromady téměř 1600 hodin materiálu. Točilo se na více než 200 různých lokacích a v Receptáře Prima nápadů vystoupilo na 500 odborníků. Botaniku Václavu Větvičkovi, který v rámci pořadu zodpovídá divácké dotazy, jich přijde měsíčně několik set. Během vysílání jich zodpověděl přes 500, na další ale odpovídá soukromě ve svém volném čase i mimo natáčení. Příprava jednoho dílu pořadu zabere zhruba 14 dní.

V letech 2001–2014 bylo vyrobeno 626 dílů pořadu spolu se 101 speciálními díly Nedělního Receptáře.

Během natáčení je občas opravdu legrace, obzvlášť pokud jsou ve studiu přítomna živá zvířata. Při natáčení s papoušky se jednomu z nich zalíbila kamera tak moc, že překousl jeden z jejích kabelů, a ona tak přestala fungovat. Ze studia Receptáře Prima nápadů se nechtělo ani kočce, která se schovala v kulisách, a po natáčení ji hledal celý štáb. Ani natáčení v exteriérech se občas neobejde bez problémů. Například vzhledem k tomu, že natáčení začíná téměř měsíc před vysíláním prvního dílu, štáb se musí často prát se sněhem, který stihne napadnout i během jednoho natáčecího dne. Aby scéna vypadala na kameru stejně, štáb sníh z trávy a stromů musí smývat hadicí s vodou.

Foto: TV Prima


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353