Neřež slaví dvacet let! Průlet dvěma dekádami i současné Rottrová a Šoralová

Skupina Neřež vydává u příležitosti dvacátého výročí svojí existence 2CD 20 let Neřež. Výběr skladeb za uplynulé dvě dekády doplňují novinky, na kterých se podílely i Marie Rottrová a Lucia Šoralová. Titul vyšel v pátek 11. května.

0190295649616 Nerez - 20 Let Nerez

Dvojalbum Neřež mapuje to nejpodstatnějí z tvorby skupiny. První disk obsahuje oceňované album Nebezpečný síly z roku 1999. Jako bonus k němu natočili hudebníci tři novinky, z toho po jedné skladbě s Marií Rottrovou, kterou mnoho let doprovázejí, a s Lucií Šoralovou, se kterou vytvořili svěží tým připravený k dalším výkonům. Druhé album představuje průřez tvorbou za uplynulých dvacet let, a to včetně písní ze seriálu Vinaři (V sedmém nebi) a z filmu Román pro muže (Čertovská).

„My dva a čas…“ zpívali kdysi Yvetta Simonová a Milan Chladil. Vydrželi to spolu dlouho, ale my tvrdíme, že naše tvůrčí, interpretační i producentské duo Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský je jedním z nejdéle existujících,“ uvažuje o společné cestě s hudebním partnerem Zdeněk Vřešťál a pokračuje: „Po celých dvacet let existence Neřež jsme sice občas vyměnili muzikanty nebo vydavatele, ale my dva »otcové zakladatelé« jsme se nikdy zásadně nerozhádali a stále mezi námi funguje příslovečná chemie – rozumíme si, jakkoli jsme každý jiný.“

Neřež - archivní foto

Album vyšlo v pátek 11. května nejen k dvacetinám skupiny, ale také jako jeden z dárků Vítu Sázavskému k jeho jubileu. Folková skupina Neřež vznikla před dvaceti lety jako pokračování Kapely Jarka Nohavici. Jeho základnou byla a je tvůrčí, interpretační a producentská dvojice Zdeněk Vřešťál / Vít Sázavský, která se významně zapsala do domácí hudební historie již dříve, spolu se Zuzanou Navarovou jako skupina Nerez. V Neřež se vystřídala řada výtečných muzikantů: Filip Jelínek, Mirek Chyška, David Uher, Martina Fialová, Vlaďka Hořovská, Pavel Plánka, Magda Škardová, Raven a Vítek Beneš. Pak se obsazení ustálilo na čtyřech víceméně stálých členech. V současnosti jsou spoluhráči zmiňované dvojice baskytarista Filip Benešovský a Robert Fischmann, hráč na flétny a perkuse.

Neřež - Zdeněk Vřešťál a Vít Sázavský - foto Jan Šilpoch

Tracklisty:

CD 1 – Nebezpečný síly & bonusy

 1. Pohádka
 2. V pořádku
 3. Sobota
 4. Strejdo
 5. Pátý pád
 6. Přelet nad smíchovským dvorem
 7. Nebezpečný síly
 8. Na tenkým ledě
 9. Tisíc dnů
 10. Pondělí
 11. Nové hry
 12. Tichá věc
 13. Málem
 14. Vlakem na Kolín
 15. Za sebou
 16. Návod k použití

bonusy:

 1. Světla v očích – feat. Marie Rottrová
 2. Já s tebou žít nebudu – feat. Lucia Šoralová
 3. Tak ber

 

CD 2 – 20 let skupiny Neřež

 1. Čertovská – feat. Jana Šteflíčková
 2. Vločky
 3. Octomilky
 4. V sedmém nebi
 5. Admirál Babočka
 6. Zátiší s vichřicí
 7. Jmelí
 8. Nad tebe není
 9. Fuga o chlapci v moll
 10. Na koni
 11. Letohrad
 12. Truhlářská
 13. V půl pátý ráno
 14. Benátecká Vrutice
 15. Hladová zeď
 16. Kyvadlo
 17. Půlnoční

 

Více infa: www.nerez.me

 

Facebook: https://www.facebook.com/nerezfcb/

 

Foto: Archiv skupiny Neřež / Jan Šilar