Nejlepší herečkou festivalu v Torontu se stala Martina Babišová

Český snímek Visitor uspěl na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Hereckému obsazení dominuje Martina Babišová v titulní roli a zároveň plní jeden z nejsilnějších článků celého filmu. Martina je mladá herečka, která se už objevila ve spoustě velkých a úspěšných filmových projektech, jako je seriál Carnival Row (2019), Haunted (2018–2019) nebo Normal People (2020) ale také i ve vysoce sledovaných českých seriálech jako jsou Specialisté (2020) či Dáma a Král (2019).

Mezi nejúspěšnější filmy festivalu patří i český krátký hororový film Visitor (2020), ve kterém je hlavní postavou mladá žena Bára (Martina Babišová) která se vyrovnává se smrtí svého přítele ve své ošuntělé a špinavé garsonce v místní ubytovně. Během noci ji však navštíví nezvaný návštěvník – její mrtvý přítel toužící po odhalení jejich děsivého tajemství.

Film Visitor (2020) je krátkou a děsivou „noční můrou“ o rozpadu vztahu mladého páru která je v dnešní době, tak častým jevem. Zároveň také otevírá v dnešní době tak často řešené a stále aktuální téma domácího násilí, konkrétně domácí násilí páchané na ženách. Film vidíme pohledem ženy, která se právě v této situaci nachází a je stále pod tlakem strachu.

Tvůrci filmu jsou studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Režisérem filmu je Pavel Bartovský, začínající režisér, který se po režii krátkých animovaných a hraných reklam a přesunul i k režii krátkých hraných filmů. Dalšími členy štábu jsou např. střihač Lukáš Skalník (střihač filmů Abstinent (2018)), nebo produkční Veronika Hánová (členka produkčního týmu amerického seriálu Carnival Row).

Hereckému obsazení dominuje Martina Babišová v titulní roly a zároveň plní jeden z nejsilnějších článků celého filmu. Martina je mladá herečka, která se už objevila ve spoustě velkých a úspěšných filmových projektech, jako je seriál Carnival Row (2019 –), Haunted (2018–2019) nebo Normal People (2020) ale také i ve vysoce sledovaných českých seriálech jako jsou Specialisté (2020) či Dáma a Král (2019).

Krátký hororový film Visitor (2020) diváky a porotce festivalu svým silným tématem a hrůznými momenty vyděsil a zaujmul natolik, že si odnesl hned dvě hlavní ceny. Cenu si odnesla Martina Babišová za nejlepší ženský herecký výkon v titulní roli. Kde svým silným ztvárněním dokázala diváky přenést doslova do hlavy hlavní postavy. Dále si film také odnesl zároveň i cenu za nejlepší hororový film celého festivalu.

Film dokázal kromě samotných diváku zaujmout i americké reportéry a kritiky z renomovaného amerického magazínu Film Daily, kteří se o něm zmiňují ve speciálním článku v sekci Indie Filmmakers (link).

Visitor (2020) byl také vybrán spolu s ostatními výherními snímky na veřejné projekce, které pořádá Torronto Film Channel ve vybraných kinech v Torrontu, jež se budou pořádat, jakmile to současná situace ovlivněná COVID-19 dovolí.

Martina Babišová nejen o této roli a ocenění:

„Podle světových statistik zažije nějakou formu domácího násilí jedna ze čtyř žen na světě. Jsem ráda, že jsem touto rolí a výhrou na filmovém festivalu v Torontu mohla dát slovo ženám, které někdy domácí násilí zažily. Já jsem měla štěstí a nikdy jsem nic podobného nezažila. O to bylo těžší si představit, čím vším si oběti domácího násilí projdou, proč v tom často zůstávají a proč je tak těžké se z toho vymanit. Mladou ženu, kterou jsem ve filmu hrála, její přítel mlátil tak, že to ona jednoho dne už neunesla a zabila ho. O to více to pro mě byla ještě zajímavější postava, protože nešlo jen o oběť domácího násilí, ale i o někoho, kdo se rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou a zabít svého milovaného trýznitele, což z ní děla zároveň i pachatele a morálně ambivalentní postavu. Na zajímavý postavy mám štěstí, většinou začínám jako milá holka, která o chvíli později někoho unese, zabije nebo sní. Komplikované postavy mě baví, protože znamenají, že se toho musím naučit hodně nového a získám tak zase trochu pochopení pro dalších pár lidí na světě. V poslední době hraju čím dál tím víc záporáky, kteří jsou trošku příjemnější a zábavnější na hraní. Naposledy jsem hrála unašečku dětí v celovečerním filmu režiséra Dana Svátka (Úsměvy smutných mužů) Spící město. Nebaví mě hrát krásný dokonalý holky. Krásných dokonalých hereček je milion a já chci dávat hlas těm divným, šíleným, nedokonalým ženám, kterých je na světě podle mě víc než dokonalých krásek. Takových ženských rolí ale moc není, a tak když nehraju tak píšu. Momentálně připravujeme spolu s Nikol Klevcovovou a Kateřinou Hladíkovou autentický a dobrodružný seriál o mladých ženách, který snad trochu rozvíří rybníček. To, že mi na festivalu v Torontu dali ocenění za nejlepší ženský výkon, mi udělalo radost. Jako herec o sobě samozřejmě někdy pochybuju. Jestli bych náhodou neměla být radši farmář nebo někde doopravdy pomáhat, a tak mě tyhle věci sem tam ujistí, že asi dělám to, co mám. Já jsem vystudovala herectví v Irsku a hrála v několika irských a anglických filmech a seriálech a někdy mi přijde, že je jednodušší uspět na mezinárodním poli než se prosadit na české scéně, kde hrajou pořád ty stejný jména a castingy se ani moc nedělají. Nechci si ale jen stěžovat, a tak postupně připravuji vlastní projekty, abych to mohla dělat tak, jak si myslím, že to je správný. Teď mám před sebou americký seriál Carnival Row 2, roli vyšetřovatelky v nové detektivce ČT1 a roli dobové prostitutky v zajímavém filmu Petra Václava.“

Foto: Visitor movie

 


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353