Natáčí se další seriál! Tentokrát o rozvedených rodičích a jejich dětech

Tři rodiny, jejichž osudy byly svedeny tak trochu náhodou. Jejich fungování závisí na pevně daném harmonogramu a spolehlivosti všech jejich členů. Vypadne-li jeden, celé společenství se ocitne v troskách. To ale může být zdrojem mnoha vtipných a nečekaných situací, které s sebou nese střídavá péče. Rodinný komediální seriál Jedna rodina diváci na TV Nova uvidí již po Novém roce. Autorkou námětu a scénáře je Lucie Konečná, která se zasadila o legendu televizních seriálů Ordinace v Růžové zahradě 2. V hlavních rolích se objeví Tereza Kostková, Tomáš Jeřábek, Filip Blažek, Berenika Kohoutová, Zuzana Vejvodová, Pavel Zedníček a zahraje si i Kostkové maminka Carmen Mayerová.

„Střídavá péče je fenomén, který změnil klasickou rodinu. Rozvodem rodičovství nekončí a domov není 3 + 1, kde jste se narodili, domov jsou vztahy a lidi kolem vás. Žijeme v době, kdy se daleko víc, než dřív zaměřujeme na blaho dětí. Náš seriál neřeší smutné a dramatické příběhy, kdy se rodiče nedokážou domluvit. Naše rodiny žijí v modelu vše pro děti. Kombinujeme lehkost i závažnost. Chceme bavit, ale zároveň dát návod, jak vztahové karamboly přežít,“ říká kreativní producentka TV Nova Lena Hanychová. Lucie Konečná ji doplňuje: „Prvotním impulsem k napsání seriálu byla naše babička s Alzheimerem, kterou máme ve střídavé péči. Původně jsem chtěla psát o střídavce seniora, ale přišlo mi to málo, navíc ty situace se stále opakují a hází to málo materiálu. Pak se kolem mě začaly množit rozvody a kamarádky často zvolily střídavou péči. Takže jsem měla informace, a hlavně emoce z první ruky. Velké plus vidím v tom, že děti tu nefungují jako »doplněk«, ale mají vlastní dramatické linky. Právě ony jsou často hybateli děje a dospělí místo sebe řeší jejich problémy.“

Petra (Tereza Kostková) a Karel (Tomáš Jeřábek) Tejkalovi se společně střídavě starají o čtyři děti. Dvě má Petra s Filipem (Filip Blažek), Tomáš zase dvě s Klárou (Zuzana Vejvodová). Ta svého nového partnera, stále hledá, i když na ně má trochu smůlu.  I proto je pro ni možná celé nové uspořádání leckdy obtížné vstřebat. Filip má zase se svou novou manželkou Norikou (Berenika Kohoutová) miminko Mikeše. O které se pomáhá starat jeho tatínek, u kterého s Norikou žijí, Bob (Pavel Zedníček). Všichni s větším či menším úspěchem čelí nástrahám společné střídavé péče, pevným pravidlům i časovým, logistickým nebo finančním obtížím.

„Ani si takové »střídavé« soužití nemusím představovat, já to takto ve skutečném životě mám. Mezi mou zkušeností a mou postavou není tedy takový rozdíl. Petra je fajn ženská, lidi okolo sebe má ráda a chce, aby měla i s bývalými partnery hezké vztahy. Je také tolerantní. V zásadě může působit jako osoba, které záleží na harmonii, což ale neznamená, že to je takto bráno i z druhé strany,“ popisuje svoji postavu Tereza Kostková. Její seriálový manžel Tomáš Jeřábek doplňuje: „Karel žije v takové své bublině, má rád svoji práci profesora na gymnáziu, má rád biologii a do toho, bohužel pro něj, musí řešit i spoustu věcí okolo. Když dva lidé dojdou k tomu, že spolu zkrátka nemohou žít a rozvedou se nebo rozejdou, střídavá péče je pak jednou z možností, jak situaci řešit. Já k ní mám vlastně pozitivní vztah.“ Do jejich partnerského života zasahuje především postava Kláry v podání Zuzany Vejvodové: „Klára se ocitá v docela nelehkých situacích, ať už se to týká financí nebo vztahů. Jediná z těch dospěláků v příběhu zůstala sama, ostatní mají nové partnery. A to je situace opravdu těžká, a ne vždy je člověk připraven a dobře naladěn, aby situace spojené s bývalým partnerem nebo jeho novou rodinou zvládal komfortně a na jedničku.“

Párem, který vychovává nejmladšího člena rodiny, miminko Mikeše, jsou Filip a Norika.  „Je to čerstvá matka, takže má spoustu smíšených pocitů a emocí a trochu inklinuje k úzkostlivosti. Předtím, než byla těhotná, byla trochu jiná – bezstarostná, trochu od rány. I proto se s ní možná Filip dal dohromady. To jsou podobné rysy, které spolu máme. Ale co se týče mateřství, v tom jsem nikdy moc úzkostlivá nebyla a naštěstí jsem neměla ani žádné problémy s psychózami.“ Filip Blažek dodává: „Umím si to představit, dokonce jsem i chtěl ještě čtvrté dítě, ale člověk už možná začne být trochu pohodlnější. Přeci jen už mi je vlastně skoro padesát, to už si chce člověk toho života i trochu užívat. A proto, abych se nenudil, tak jsem si pořídil čtyřnohé dítě.“

Dospělým postavám v Jedné rodině úspěšně sekundují dětští hrdinové rodinného příběhu. „Co se dětských rolí týče, tak tam je to trochu složitější. Vždy u nich musíte dělat kompletně nový casting, protože i když máte nějakého dětského herce vyzkoušeného, tak za rok se může stát, že z něho bude úplně jiná osobnost,“ říká k výběru režisér Dan Wlodarczyk, který mimo jiné stál za úspěšnou minisérií Jitřní záře. V ní ústřední postavu ztvárnila Denisa Biskupová, která v novém seriálu hraje Martinu, dceru Petry a Filipa. Vedle ní se objeví Sebastioan Pöete jako její bratr Vašek, Lotti Töpfer jako Eliška a Oliver Vyskočil jako Johan – děti Karla a Kláry.

Téma střídavé péče zasahuje do života statisíců Čechů zásadním způsobem. Je volbou sedmdesáti procent mužů, ale jen každé sedmé ženy.

Seriál Jedna rodina můžete sledovat také na našich sociálních sítích. Už teď na instagramu @jedna_rodina

 

Hrají: Tereza Kostková, Tomáš Jeřábek, Berenika Kohoutová, Zuzana Vejvodová, Filip Blažek, Denisa Biskupová, Pavel Zedníček, Eva Holubová, Miroslav Vladyka, Adam Mišík, Jana Paulová a další.

 

Foto: TV Nova