Muzikál Johanka z Arku vychází poprvé na vinylu! A to i s cennými bonusy, ale bez Ivety Bartošové

Muzikál Johanka z Arku, jedno z nejznámějších původních děl tohoto žánru u nás, vychází na dvojvinylu. Svým autorům – skladateli Ondřeji Soukupovi a textařce Gábině Osvaldové – vynesl uznání v mnoha zemích světa, hlavní protagonistce prvního nastudování – Lucii Bílé – Cenu Thálie. Highlights na právě vydaném dvojvinylu doplňují bonusy ze španělské a anglické verze, ovšem bez Ivety Bartošové, která byla z muzikálu za podivných a ne zrovna férových okolností odejita. Dvojelpíčko vychází tak trochu i k sedmdesátinám Ondřeje Soukupa.

„Johanka z Arku měla premiéru 31. března 2000. Asi deset měsíců předtím jsem se zavřel ve svém studiu a začal skládat. Měl jsem před sebou Gábininy velmi chytré, poetické, a přitom brutálně pravdivé texty, které ale byly často nepravidelné a alespoň přibližnou formu písně většinou nedodržovaly. Nebylo to jednoduché je zakomponovat do hudby, ale na druhou stranu pomáhaly mé snaze napsat muzikálovým klišé se vyhýbající, pokud možno atypický, muzikál. Jak se blížila premiéra, emoce rostly, pochybování a hádky byly na denním pořádku. Velmi vypjaté, ale zpětně nezapomenutelné období,“ vzpomíná na dobu vzniku skladatel a přiznává: „Po premiéře jsem si připadal jako ve vakuu. Cítil jsem se jako malé dítě, kterému ukradli hračky. Nevěděl jsem, co mám se sebou dělat.“

Johanka se hraje už přes dvacet let se sedmiletou pauzou. Že má stále vyprodáno, je největší důkaz, že se tvůrcům – kromě Ondřeje Soukupa a Gábiny Osvaldové ještě Jiřímu Hubačovi (scénář) a Jozefu Bednárikovi (režie) – podařilo vytvořit dílo, které diváky stále oslovuje.

Původně Johanka z Arku hrála v Divadle Ta Fantastika a na repertoáru se udržela dlouhé 3 roky. Za tu dobu se odehrálo 825 repríz pro více než 350 000 diváků. Úspěchy sklízela i v zahraničí. V přebásnění Gabriela Sopeni se hrál ve Španělsku a v roce 2002 byla pozvána na světový festival muzikálů do Cardiffu ve Walesu. Dodnes patří k vyhledávaným představením pražského Divadla Kalich. Po premiéře vydaný nosič s písněmi z muzikálu dosáhl multiplatinového prodeje, z pultů ho zmizelo více než 60 000 kusů, a skladba Most přes minulost se stala nejhranější písní v českém éteru roku 2001.

Nyní vychází muzikál Johanka z Arku poprvé na vinylu. Písně s nezapomenutelnými výkony Lucie Bílé (Johanka), Kamila Střihavky (kapitán Le Hire), Petra Muka (Raimond) a dalších doplňují jako bonus nahrávky ze španělské a anglické verze a největší hit z muzikálu, skladba Most přes minulost, v provedení Báry Basikové a Soukupovy druhé manželky Lucie Šoralové. Po Lucii Bílé druhá nejznámější Johanka Iveta Bartošová ovšem na albu schází. Na muzikál a Ivetino působení v něm vzpomíná její maminka Svatava Bartošová v knížce Moje dcera Iveta takto: „Johanku z Arku jsem viděla třikrát. Zrovna jsem byla týden u Ivety, tak jsem s ní šla na všechna představení, která v tom týdnu měla. Johanka ji ale negativně poznamenala, protože na ni divadlo spolu s Lucií Bílou udělalo podraz. Iveta nastoupila do rozjetého muzikálu, protože Lucka řekla, že už na Johanku nemá čas. Iveta se vrhla do zkoušení, dřela po nocích a za měsíc vše perfektně uměla, nechala se ostříhat jako Johanka a dokonce si za 250 tisíc zaplatila klip, který k písničce z muzikálu natočila. Všechno skvěle zvládla, a když začala v Johance hrát, měla velký úspěch, což Bílá neunesla a rozhodla se do Johanky vrátit. Divadlo jí vyšlo vstříc, na Ivetu udělali podraz a z Johanky ji stáhli. Dokonce jí ani nepoděkovali, ani se s ní nerozloučili. Nakonec odehrála asi jen jedenáct představení. Když skončila, začala pít a už to s ní šlo z kopce. V roli Johanky se modlila a na konci představení uhořela a najednou se začala obracet k Bohu. Myslím, že ten vyhazov poznamenal její psychiku. Navíc začala chodit se Zdeňkem Podhůrským, který se nechtěl rozvést, potom ji zradil a ona se z toho všeho sesypala.“

 

Klip k písni Most přes minulost: https://youtu.be/6NKPL3COICM

 

Foto: Warner Music, MV knihy