Michaela Linková přišla zcela nečekaně o všechno

Druhý díl úspěšné knihy Hvězdy popu, které jsme milovali vydává Nakladatelství Prchal a přináší dalších sedm osudů interpretů, kteří zazářili v 70. a 80. letech minulého století a mapuje nejen jejich uměleckou kariéru, ale i jejich soukromý život až do dnešních dnů. Můžete se těšit na příběhy těchto zpěváků: Jakub Smolík, Petra Černocká, Vítězslav Vávra, Eva Kostolányiová, Pavel Bartoň, Michaela Linková a Viktor Sodoma. A nechybí ani jejich exkluzivní fotografie z dětství. Portál TopVIP.cz vám z knihy Hvězdy popu, které jsme milovali 2 přináší seriál…


V roce 1983 vystoupila Michaela Linková na mezinárodním festivalu Červený karafiát v Soči a s písní Dokud slunce svítí získala cenu tamního mládežnického časopisu. Velmi často vystupovala pro vojáky, které dovedla pořádně rozpumpovat. „Kluci se při mých koncertech svlékali do půl těla, házeli na pódium oblečení a všichni jsme byli ve varu,“ přiznává Michaela, která tenkrát vystupovala v pověstných minisukýnkách nebo minišatech, které byly snad ještě kratší, než v sedmdesátých letech nosila legendární Miluška Voborníková. Možná i proto se pro mnohé stala sexuálním symbolem. „Byla to báječná doba, na kterou ráda vzpomínám,“ usmívá se Michaela.


O popularitě Michaely Linkové svědčil na české poměry i nebývale velký fanklub a fakt, že v roce 1982 skončila jako začínající zpěvačka ve Zlatém slavíku na 15. místě a o rok později byla dokonce šestá. „Asi by má kariéra nabrala jiný směr, kdybych v roce 1984 neztratila ze dne na den svého manažera a zázemí v podobě Pavla Procházky, který za mnou stál. V Pavlově produkci jsem měla se skupinou Puhdys roztočenou desku, ale v rozhlase všechny tyto písničky zlikvidovali a jediné, co ze spolupráce s Puhdys zůstalo, byl singl s písněmi Televizní dívka Líza a Můžeš být jen sen, který do té doby stihl vyjít. Skoro již natočené elpíčko zmizelo, přestal mě hrát rozhlas, a přestože jsem nebyla zakázaná, nikdo se mnou nechtěl nic mít. Byla jsem z toho zoufalá a dalo mi velkou práci, než jsem tuto bariéru prolomila,“ přiznává Michaela, že poté, co zcela nečekaně a ze dne na den skončil její producent a manažer ve vězení, zažívala těžké časy i ona.
„Oslovili mě skladatelé, kteří chtěli využít toho, že jsem populární a dobře prodejná, a narychlo mi poskládali album ze svých písniček. Elpíčko Michaela jsem natáčela u Ladislava Štaidla a vyšlo v roce 1985. Přestože se ho prodalo přes padesát tisíc, nikdy jsem s ním nebyla až tak spokojená,“ říká Michaela o desce, na které se podíleli skladatelé jako Ladislav Štaidl, Zdeněk Barták ml., Jiří Zmožek nebo Pavel Hrubeš.


…. Michaelina spolupráce s kapelou Novum trvala čtyři roky a její konec nebyl rozhodně idylický. „Rozešli jsme se za dramatických okolností. V době, kdy jsem za sebou neměla manažerské zázemí a kdy začalo ubývat koncertů, začali kluci za mými zády zkoušet s Františkem Janečkem, kterému se rozpadla kapela a nakonec jezdili nejen se mnou, ale i s ním. Když jsem to zjistila, dala jsem jim okamžitého padáka,“ přiznává Michaela.


Najednou byla bez managementu, producenta i kapely. A právě v tu dobu se jí ozval redaktor Československého rozhlasu a hitmaker Petr Hannig, který měl svou kapelu Maximum. V jeho stáji začínaly zpívat takové hvězdy jako Petra Černocká, Rony Marton, Lenka Kořínková, Vítězslav Vávra, Stanislav Procházka ml., Jakub Smolík nebo Hana Zaňáková, které vymyslel jméno Lucie Bílá. „Když jsem neměla kapelu a byla v útlumu, nabízely mi různé osobnosti spolupráci. Byl mezi nimi i Petr Hannig, kterého považuji za velmi vzdělaného člověka a svým způsobem ho mám ráda. Pozval si mě k sobě do ateliéru a řekl mi, že pro mě má nějaké písničky, a ještě by mi chtěl několik skladeb složit přímo na tělo. Podmínkou bylo, že mě musí poznat a chtěl, abych mu rovnou ukázala prsa. To jsem odmítla a tím skončila i má spolupráce s Petrem Hannigem,“ přiznává Michaela trochu šokující podmínku spolupráce. „Na tuhle příhodu si už vůbec nepamatuji. To asi Míša špatně pochopila,“ mlží zaskočený Petr Hannig, který poté co mu utekla Lucie Bílá a nedomluvil se s Michaelou Linkovou, produkoval Jakuba Smolíka, Martu Stravovou, Martinu Formanovou a Markétu Aptovou.

Foto: www.nakladatelstviprchal.cz / kniha Hvězdy popu, které jsme milovali 2


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353