Martin Dejdar: Největší chyba je začít si myslet, že jsem dobrý rodič

Talk show s prvky reality TV o rodině a výchově, ve které děti dostávají svůj hlas a říkají, co si skutečně myslí o svých rodičích, o vztahu s nimi a o všem, co považují za důležité. To je pořad Děti na tahu, který můžete sledovat na ČT1 každou neděli v 18 hodin. Výpovědi dětí s jejich typickou bezprostřední upřímností předkládá někdy více, někdy méně překvapeným rodičům moderátor Martin Dejdar, se kterým jsme si popovídali.


Sám jste otec dvou dětí. Jaká je vaše zkušenost z natáčení pořadu Děti na tahu?
Nejdřív jsme přijeli do předem vybrané školy. Tam jsem se poprvé potkal s dětmi, které byly do natáčení už vybrány, a vyplnil jsem s nimi vysvědčení, které vystavili svým rodičům. A pak jsem si s každým děckem o těch známkách, které daly svým rodičům, povídal. S každým přibližně čtyřicet minut. S některými jsme pak i natáčeli medailonky. Buď u nich doma nebo na jejich nejoblíbenějším místě. Přibližně za měsíc pak děti i s rodiči přijely do studia České televize a tentokrát jsme už natáčeli pro změnu výhradně s rodiči, kterým jsme pouštěli výpovědi jejich dětí. Na závěr se pak všichni ve studiu potkali.

Je něco, co vás během natáčení vyloženě překvapilo?
Překvapilo mě přibližně dvě stě padesát dětí, se kterými jsem natáčel. A po tom téměř tři čtvrtě roce natáčení si myslím, že ten pořad je především o tom, co o sobě rodiče a děti vědí, co nevědí, co se domnívají, jaké jsou v jejich pocitech a názorech odlišnosti a jak vidí svět kolem sebe. Tedy z pohledu přibližně jedenáctiletých dětí a jejich rodičů.

Co je největší životní lekce, kterou vám coby rodiči udělily vaše děti?
Nemyslím si, že děti nám, rodičům, udělují nějaké lekce. A už vůbec nejde říct, co je největší nebo nejmenší lekcí, jakou nám děti udělily. Každý den, každý rok je to něco jiného.

Jakou jednu věc podle vás dobrý rodič nikdy a za žádných okolností nesmí udělat?
Začít si myslet, že je dobrý rodič.

Foto: Česká televize