Martin Dejdar a Petr Vacek: Limity lidského těla lze tréninkem ovlivňovat

Tvůrci pořadů Zázraky přírody a Nejchytřejší Čech připravili novou původní zábavně vzdělávací show, která diváky provede tajemstvími lidského těla. V rolích průvodců pořadu a „pokusných králíků“ řady originálních experimentů se po mnoha letech stane dvojice herců Martin Dejdar a Petr Vacek. Poprvé se Tajemství těla představí divákům v sobotu 4. února ve 20 hodin na ČT1.

Tajemství těla
Tajemství těla

Můžete stručně představit pořad Tajemství těla?
Petr Vacek: Smyslem pořadu je přinést zajímavé informace zábavnou formou. Proto děláme vědecké pokusy, abychom ověřili určitá fakta. Zveme si i hosty. Povídáme si jak s normálními lidmi a zjišťujeme, co o lidském těle ví běžná veřejnost, tak s odborníky, kteří se k tématu vyjadřují zase ze svého úhlu pohledu.
Martin Dejdar: Pořad má pro mě hned několik příjemných faktů. Jednak jsme dostali možnost po mnoha letech dělat společný pořad s Petrem Vackem a za druhé máme možnost obsah i formu tohoto pořadu ovlivňovat. Všechny pokusy, které realizujeme, souvisí s lidským tělem, s našimi pocity a strachy nebo s vjemy z venku, které ovlivňují lidské chování. Často jsou to vjemy, které si ani neuvědomujeme. Navíc si vybíráme hosty, kteří nám jsou sympatičtí a které máme rádi. Je to nečekaně těžká a náročná práce, ale baví nás. A to je myslím důležité. A jsme přesvědčeni o tom, že bude bavit i diváky. Podle toho, co jsme zatím natočili, si jsem jistý, že se vážně mají na co těšit.

Jaký realizovaný pokus vám přišel nejvíce fascinující?
Petr Vacek: My jsme tam došli k takovému pokusu, jak si lidské oči zvykají na tmu. Existuje takový fígl, co máte udělat, když jdete do tmy, abyste viděl a třeba do něčeho nevrazil a neublížil si. Já vám teď ten fígl neprozradím, ale musím přiznat, že to dělám dnes a denně a pokaždé jsem fascinovaný, že to funguje. Tak jestli se chtějí diváci dozvědět, jak dobře vidět ve tmě, ať se na nás dívají.
Martin Dejdar: Pro mě je nejzajímavější, jak člověk může se svým tělem pracovat a co vše může ovlivnit. Cítíte třeba chlad nebo bolest, ale ty hranice vnímání chladu nebo bolesti lze posunout. Limity lidského těla lze cvičením a tréninkem ovlivňovat, a to mě fascinuje.

Našla se nějaká skutečnost, které jste celý život věřili, a až teď jste zjistili, že je to úplně jinak?
Martin Dejdar: Nejsme bořiči mýtů, ale při jednom pokusu útěku zločince z vězení jsme zkoušeli vymazat pachovou stopu různými způsoby. A ať děláte, co děláte a snažíte se sebevíc, tak pes vždy vycítí, že jste tam byl.
Petr Vacek: Do mě celý život vtloukali, že se musí jíst často a pravidelně a najednou jsem zjistil, že to vůbec není pravda. Ale to je jen část informace, divák se musí podívat na náš pořad, aby zjistil, jak to je celkově a nezhuntoval si život jen na základě této osamocené informace.

Tajemství těla
Tajemství těla

Vedoucí projektu Eliška Faeklová: Lidské tělo je fascinující stroj

Jak se zrodil nápad natočit Tajemství těla?
Tajemství těla je nová zábavná show, ve které neobvyklým způsobem zkoumáme ze všech úhlů různé schopnosti a limity našich těl. Více jak osm let připravuji pořad Zázraky přírody a velmi mě těší jeho stálý divácký úspěch. Proto jsme si řekli, že můžeme vyrobit ještě podobný formát, který se bude věnovat všemu, co je lidské. Jde tedy o originální pořad České televize, který ale vychází z našich osvědčených principů. Chceme zaujmout diváky, kteří mají rádi aktivnější způsob zábavy. Diváky, kteří se rádi něco dozvědí, poměří své vědomosti, anebo si i doma pár pokusů vyzkouší. Chceme totiž ukázat, že to největší dobrodružství má každý pod svou vlastní kůží a funkce našich těl jsou každodenním zázrakem. Zcela zásadní je, že drtivá většina všech informací se bude týkat úplně každého z nás.

Na co speciálně byste diváky pozvala?
V každém dílu pořadu na diváky čekají oblíbení hosté, soutěžní otázky, zábavné historky, známí lékaři v nezvyklých rolích a především experimenty. Ty tvoří podstatu pořadu a byly velkou výzvou pro oba moderátory. Petr Vacek s obrovským entuziasmem zkouší a hledá každý vědecký fakt. Martin Dejdar je průvodcem talk show a občas se nechá Petrem vyzvat k náročnému úkolu. Oba opouští svoji komfortní zónu a zkouší, co opravdu dokáží, ale často i co už absolutně nezvládnou.

Na co se nejvíce zaměřujete?
Na lidské chování. Vůbec si totiž neuvědomujeme, jaké vzory myšlení po našich předcích stále používáme v každodenním životě. Instinkty jeskynních lidí k přežití ovlivňují i nás třeba při čekání ve frontě nebo v ordinaci u doktora. A ověřování těchto skutečností je neskutečně zábavné.

Foto: Česká televize


Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/80747/virtual/www/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353